Assen sprint: Bagnaia triumfă în fața lui Martin

Vizualizări: 6983

Doi piloți Ducati s-au luptat pentru coroana la sprint în fața unui public numeros la Assen. Campionul mondial a arătat cea mai mare viteză și cei mai buni nervi: Pecco Bagnaia a obținut victoria în fața lui Jorge Martin și Maverick Vinales.

Bagnaia versus Martin versus Vinales – sau Ducati versus Aprilia. Aceasta este situația la vârf înaintea celui de-al optulea sprint MotoGP al anului. Cu un avans de 0,08 secunde, campionul mondial Bagnaia a rezistat la limită în calificări în fața challengerului și liderului campionatului mondial Jorge Martin. Maverick, vârful de lance Aprilia, a pierdut deja 0,4 secunde, dar a impresionat prin timpi constanți în toate sesiunile.

Marc Márquez a provocat din nou agitație în Q2. O manevră pripită de depășire a lui Aleix Espargaro, care s-a soldat cu un accident pentru Márquez, care a terminat pe locul trei în campionatul mondial, a pus capăt șanselor sale de a ocupa prima poziție pe grila de start. MM93 a început sprintul de 15 tururi de pe locul 7 și pentru prima dată în spatele fratelui său Alex (locul 4). Cu toate acestea, cu Binder, Acosta și Bastianini pe locurile 9, 10 și 11, nici ceilalți co-favoriți nu au arătat o performanță remarcabilă în calificări.

Bagnaia

Startul de pe locul 1 din pole position a fost impecabil: Pecco a reușit să își apere poziția de lider în fața lui Jorge Martin în primul viraj. Din linia a doua, Alex Márquez a reușit să-l ia prin surprindere pe compatriotul Vinales. Márquez, mai în vârstă, a recuperat de asemenea locuri și s-a aflat pe poziția a cincea după primul viraj. Doar 4,5 kilometri mai târziu, startul cu numărul 93 a derapat pe pistă după un accident pe roata din față.

Brad Binder a fost și el înfometat. Starul KTM și-a croit de asemenea rapid drumul în față. Aflat doar în spatele echipei Gresini Ducati a lui Alex Márquez, Binder a urcat rapid pe locul 5, în timp ce favoritul publicului, Pedro Acosta, nu a avut un start bun în sprint. Începătorul a circulat pe poziția a 11-a în prima jumătate a cursei, dar tânărul de la GASGAS a terminat sprintul pe locul al zecelea, fără niciun impuls de a merge mai departe.

Campionul mondial Bagnaia a făcut o treabă excelentă în frunte. Tur după tur, italianul a mai făcut câțiva metri între el și “Martinator” – care a reușit, de asemenea, să controleze diferența față de “Top Gun” Vinales. Cu cinci tururi înainte de final, Bagnaia era singurul pilot cu un timp de tur de 1:31 și un avans de puțin sub 1,5 secunde față de Martin. La sosire, dominatorul Bagnaia i-a luat 2,3 secunde rivalului său Jorge Martin. Acesta a fost al șaselea triumf la sprint pentru pilotul Ducati și al 20-lea podium la sprint pentru Martin.

Bagnaia

În spatele trioului dominant a avut loc o luptă colorată pentru locul patru. Cel mai bun ritm a fost arătat de Enea Bastianini, care a reușit să își apere locul patru până la final. Fabio Di Giannantonio a reușit să plaseze un alt Ducati în top cinci. Pe locul șase, Brad Binder a obținut un nou rezultat curat după o perioadă de secetă. Direct în spatele său s-a aflat prima motocicletă din Japonia, sub comanda lui Fabio Quartararo, liderul Yamaha. Franky Morbidelli a obținut ultimul punct în campionatul mondial în al optulea sprint al anului.

Luca Marini a fost nevoit să își parcheze RC213V-ul Honda de uzină la începutul cursei din cauza unei defecțiuni rare la motor. Wildcard-ul Savadori a abandonat, de asemenea, deși din cauza unei căzături.

Fanii cursei de la Dutch TT au avut parte de o sperietură mare în ultima curbă la stânga din ultimele tururi, când veteranul Aprilia Aleix Espargaro și-a aruncat pilotul de uzină în afara pistei la peste 200 km/h. “Capitano” nu a fost rănit în accidentul de mare viteză.