Oscar Piastri obține prima victorie în Formula 2 în a doua cursă sprint din Bahrain

Vizualizări: 26328

Cea de-a cursă sprint a weekendului din Bahrain a fost la fel de spectaculoasă precum. Dacă Liam Lawson a fost victorios în prima întrecere din weekend, Oscar Piastri, un alt debutant și-a obținut prima victorie din carieră în Formula 2.

Cursa în sine a fost un duel foarte strâns între Piastri și Guanyu Zhou. Zhou a condus în marea majoritate a cursei, dar, după un duel electrizant, Piastri a reușit să treacă în ultimul tur de pilotul chinez. Pentru a îndulci și mai mult bucuria celor de la Alpine, Christian Lungaard a obținut și el un loc pe podium.

Prin urmare, podiumul de premiere din cursa a doua de sprint a fost o afacere eminamentă a academiei Alpine. Jehan Daruvala a fost cel mai rapid junior Red Bull în cea de-a doua cursă sprint. Pilotul indian a încheiat pe un excelent loc patru și a continuat forma excelentă ilustrată în prima cursă.

Top cinciul cursei sprint din Bahrain a fost completat de Richard Verschoor. Olandezul a făcut uitată performanța modestă din prima cursă de sâmbătă. Theo Pourchaire, David Beckmann și Marino Sato au fost ceilalți piloți care și-au adjudecat puncte în cea de-a doua întrecere din Bahrain.

După victoria din cea de-a doua cursă sprint, Oscar Piastri a preluat conducerea în clasamentul general. Acțiunea din Bahrain va continua azi cu cursa principală.