Toprak devine “nemuritor”: Prima triplă pentru BMW

Vizualizări: 4286

Ceea ce Toprak Razgatlioglu reușește pe circuit cu BMW M1000RR este de-a dreptul uimitor: turcul a câștigat toate cele trei curse ale Campionatului Mondial de Superbike de la Misano și acum conduce clar în clasamentul general.

Cu victoria sa în prima cursă principală de sâmbătă, Toprak Razgatlioglu a preluat conducerea campionatului mondial pentru BMW pentru prima dată în ultimii 12 ani. Campionul din 2021 (pe Yamaha) a continuat duminică și a câștigat și a doua cursă principală după sprint.

Pentru prima dată în istoria Campionatului Mondial de Superbike, BMW a triumfat în toate cele trei curse într-un singur weekend, Razgatlioglu fiind catalogat de un comentator irlandez de televiziune drept un “pilot de ultra-elită”.

Toprak, BMW, Razgatlioglu

Datorită lui Toprak, BMW are 21 de puncte avans în fața debutantului Nicolo Bulega în campionatul mondial; abia apoi vine campionul în exercițiu Alvaro Bautista cu un deficit de 24 de puncte, care a terminat pe locul trei în fiecare dintre cele două curse principale de pe circuitul de casă al Ducati și doar pe locul 17 în sprint după o cădere.

Dacă ne uităm la rezultatele celorlalți piloți BMW, performanța lui Toprak este cu atât mai impresionantă. Scott Redding a fost al doilea cel mai bun de la marca cu elice, terminând la aproape 30 de secunde în urmă, pe locul 12.

Cu cea de-a 45-a victorie, Razgatlioglu l-a depășit pe Noriyuki Haga în clasamentul tuturor timpurilor, iar cu șase victorii la BMW este acum la doar trei victorii de recordul lui Marco Melandri.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Toprak, cel care a plecat din pole position, a avut nevoie de opt tururi pentru a-l prinde pe Bulega dezlănțuit în frunte duminică după-amiază. Odată ce a făcut acest lucru, a făcut o treabă scurtă, l-a depășit și a reușit să scoată un avans atât de mare până la final încât a trecut linia de sosire cu o oprire.

“Nicolo a împins brutal la început”, a declarat tânărul de 27 de ani unui mic grup de jurnaliști. “Nu am putut găsi o modalitate de a ataca în primele viraje pentru că toată lumea bloca linia interioară. Știam că voi fi puternic din turul 5 încolo.

Când l-am ajuns din urmă pe Nicolo, am vrut să îl depășesc imediat pentru a-mi reveni în ritm. Am fost mereu cu ochii pe ritm, ceea ce este important pentru mine. Am simțit că bicicleta a fost mai bună decât sâmbătă, am putut să merg mai ușor și să mă bucur mai mult de ea. Acum înțelegem cum se comportă această motocicletă în condiții de căldură, ceea ce este bine. Am învățat multe despre set-up, iar echipa lucrează neobosit.”

“Am câștigat sâmbătă, dar toată lumea a muncit toată noaptea fără pauză, iar duminică dimineață motocicleta a fost mai bună imediat”, a declarat liderul campionatului, lăudându-și echipa. “Sunt foarte fericit pentru asta. Obiectivul meu a fost să câștig trei curse cu BMW – și am realizat acest lucru mai repede decât mă așteptam. Dar acesta este doar începutul pentru mine. Următoarea etapă este Donington, circuitul meu preferat. Dar până atunci este o altă pauză de patru săptămâni…”.

Toprak a remarcat faptul că acum are 24 de puncte în fața lui Bautista, cu calmul său obișnuit. “De pe locul 11 pe grilă, a arătat o cursă bună cu locul trei”, a spus el despre spaniol. “A obținut cât de multe puncte a fost posibil pentru el – puncte bune. Sunt weekenduri în care trebuie să iei tot ce poți. Urmează alte curse și fiecare dintre noi poate doar să facă tot ce poate.

M-am simțit foarte puternic în acest weekend și am reușit să câștig de trei ori. Am fost mai rapid ca niciodată, mai rapid decât cu Yamaha. Întotdeauna dau totul, dar uneori motocicleta nu dă mai mult. BMW-ul mă ajută pe liniile drepte lungi, deoarece are mai multă putere. Acum am un pachet bun, un pachet câștigător. Sunt fericit. Mai ales pe liniile drepte.