WSBK Donington (FT1): Razgatlioglu în fața lui Petrucci, Rea din nou are probleme!

Vizualizări: 5400

Toprak Razgatlioglu a stabilit cel mai bun timp în sesiunea de antrenamente de deschidere a Campionatului Mondial de Superbike la Donington – Probleme tehnice pentru pilotul de uzină Yamaha Jonathan Rea

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW Works, a obținut cel mai bun timp în prima sesiune de antrenamente libere din Campionatul Mondial de Superbike de la Donington. Razgatlioglu a parcurs circuitul vineri dimineața în 1:26,419 minute și a fost, prin urmare, semnificativ mai rapid decât contracandidații săi (la rezultatul FT1).

Razgatilioglu

Cei 23 de piloți din Campionatul Mondial de Superbike nu au găsit condiții deosebit de estivale la prima sesiune de antrenamente. FT1 a început cu o temperatură a aerului de 14°C și a asfaltului de 17°C. Pista avea încă câteva pete umede după ploaia abundentă de joi. Cu toate acestea, pneurile uscate au fost alegerea potrivită pentru startul primei sesiuni de antrenamente a weekendului.

Toprak Razgatlioglu a călătorit la Donington în calitate de lider al campionatului mondial, însă pilotul BMW și-a rănit piciorul drept într-un accident de antrenament (mai multe informații despre highsider și planurile lui Razgatlioglu pentru MotoGP). FT1 ar trebui să furnizeze informații cu privire la măsura în care accidentarea afectează pilotajul Superbike.

Andrea Iannone, în pietriș de două ori la virajul 8

Pentru Andrea Iannone (GoEleven-Ducati), FP1 a început cu o călătorie în groapa de pietriș. Italianul a fost nevoit să vireze în zona de degajare din virajul 8. Iannone a pilotat ultima dată în timp de 125cc la Donington și încă trebuia să învețe punctele de referință.

Spre finalul sesiunii, Iannone a ieșit din nou de pe pistă în virajul 8 și a trebuit să mai treacă o dată prin pietriș. La sfârșitul sesiunii de 45 de minute, Iannone a terminat la o întârziere de 1,2 secunde bune, pe poziția a noua.

Toprak Razgatlioglu pilotează în propria sa ligă

Pilotul Kawasaki Alex Lowes a condus clasamentul la începutul FT1. Pilotul Ducati Alvaro Bautista și pilotul Bonovo BMW Scott Redding au fost și ei rapizi. Toprak Razgatlioglu a așteptat în boxele BMW la start și a ieșit pe pistă abia după câteva minute.

Cu toate acestea, Razgatlioglu a preluat deja conducerea în clasament în timpul primului său stint. După un sfert de oră, Razgatlioglu a îmbunătățit cel mai bun timp la 1:26,726 minute. În acest moment, turcul era cu aproape o secundă mai rapid decât restul plutonului.

Probleme la Yamaha: Jonathan Rea pierde timp important la antrenamente

Jonathan Rea (Yamaha) nu a avut un început bun de weekend la Donington. Se pare că au existat probleme tehnice cu Yamaha R1 a campionului mondial record, deoarece Rea s-a întors de mai multe ori la boxe. S-a lucrat cu sârg la motocicleta cu numărul de start 65.

La jumătatea sesiunii, Rea nu reușise încă să înregistreze un tur cronometrat. Abia după 27 de minute, Rea a ieșit în primul său tur rapid. Tur după tur, sextuplul campion mondial și-a găsit echilibrul și a intrat în top 10.

În acest moment, Razgatlioglu era lider în clasament cu un tur de 1:26.522. Bautista era cu 0,746 secunde mai lent pe prima poziție. Alex Lowes, în poziția a treia, era deja la mai mult de o secundă în urmă. Până acum, pista era complet uscată.

Razgatlioglu

BMW, Ducati și Kawasaki în top 5 la startul sezonului

În faza finală a FP1, Razgatlioglu a stabilit în mod constant timpi de tur puternici, care au fost mai rapizi decât cei mai buni timpi ai adversarilor săi. Pilotul BMW și-a îmbunătățit cel mai bun timp la 1:26.419 minute și a fost în mod clar cel mai rapid pilot la sesiunea de antrenamente de deschidere din Donington.

Danilo Petrucci (Barni-Ducati) a urcat pe poziția a doua în timpul ultimului său stint, confirmând că se descurcă bine la Donington. Petrucci a obținut primul său podium WSBK la Donington anul trecut. Cu toate acestea, Petrucci era deja la 0,416 secunde în spatele timpului lui Razgatlioglu.

Garrett Gerloff (Bonovo-BMW) s-a aliniat pe poziția a treia. Americanul a fost la 0,633 secunde în urmă. Alex Lowes (Kawasaki) și Alvaro Bautista (Ducati) au completat top cinci.

Nici o Yamaha în top 5: Diferență mare pentru Jonathan Rea

Cea mai bună Yamaha a urmat pe poziția a șasea: Remy Gardner, pilotul GRT, a fost chiar în fața colegului de marcă Andrea Locatelli. Nicolo Bulega (Ducati), Andrea Iannone (GoEleven-Ducati) și Scott Redding (Bonovo-BMW) au completat top 10.

Jonathan Rea nu a trecut de P13 în FP1. Pilotul de uzină Yamaha a fost la 1,428 secunde de cel mai bun timp. Colegul de marcă Yamaha Dominique Aegerter de la echipa GRT a fost, de asemenea, la aproximativ 1,5 secunde în urmă și a terminat FT1 doar pe poziția a 15-a. Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat pe poziția a 22-a și penultima. Germanul a fost la 2,254 secunde în urmă.

Vineri, la ora 16:00 (CEST), la Donington va urma FT2 din Campionatul Mondial de Superbike.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial MotoGP pot fi găsite AICI.
Photocredit: MotoGP - SBK Fans Romania