MotoGP: Bagnaia regele de la Assen, Martin ocupă locul P2

Vizualizări: 2051

Bagnaia își înscrie numele în cărțile de istorie cu a treia sa victorie consecutivă la Assen, după un weekend de vis

După o performanță dominantă sâmbătă, Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) și-a repetat succesul duminică și a completat un weekend perfect cu a 23-a victorie cu Ducati. Numărul 1 a câștigat pentru a treia oară consecutiv la Motul TT Assen și reduce diferența în campionat față de Jorge Martin (Prima Pramac Racing), care se află la doar 10 puncte în fața sa. Martin a presat din greu și l-a ținut în priză pe Bagnaia, dar a reușit să obțină doar locul doi și a adus acasă alte 20 de puncte duminică.

Ultimul loc pe podium i-a revenit lui Enea Bastianini, care a avut un weekend strălucit pentru echipa Ducati Lenovo. Bastianini a pornit în trombă de pe locul 10 pe grila de start și a străpuns plutonul cu o cursă spectaculoasă.

Bagnaia

Luminile s-au stins și Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) a avut un start bun și a preluat conducerea în virajul 1. Jorge Martin (Prima Pramac Racing) a avut, de asemenea, un start excelent și a ocupat locul al treilea la virajul 1, înainte de a-l depăși pe Maverick Viñales (Aprilia Racing) în turul al doilea.

Cu toate acestea, nu toată lumea a reușit să treacă de primul tur. Alex Rins (Monster Energy Yamaha MotoGP™ Team) a căzut puternic în virajul 1 în primul tur.

Marc Marquez (Gresini Racing MotoGP™) a fost în scurt timp următorul pilot care și-a croit drum prin pluton și a găsit o breșă în apărarea lui Viñales pentru a ocupa locul P3. Primii trei piloți au rămas la egalitate în primele faze ale Marelui Premiu, iar cel mai rapid tur a fost schimbat de mai multe ori.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Marco Bezzecchi de la Pertamina Enduro VR46 Racing Team a fost următorul care a căzut când a pierdut partea din față în virajul 5 și s-a întors la boxe. Mai târziu în Marele Premiu, Joan Mir (Repsol Honda Team) a avut o soartă similară în virajul 4, punând capăt GP-ului Olandei cu 20 de tururi înainte de final.

Bagnaia

Mai în spate, Fabio Di Giannantonio (Pertamina Enduro VR46 Racing Team) și Pedro Acosta (Red Bull GASGAS Tech3) s-au luptat pentru ultimul loc în top cinci. Di Giannantonio a reușit în scurt timp să îl depășească pe Acosta înainte de a-l prinde și depăși pe Viñales pentru a termina pe locul patru.

Di Giannantonio l-a depășit rapid pe Marc Marquez pentru locul trei și tensiunea în lupta pentru podium a crescut. La coada plutonului, Acosta a fost prins repede de Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team), în timp ce numărul 31 se lupta cu pneul spate moale. În turul 18, bestia a găsit o cale prin pluton. Diferența din față a crescut la aproape două secunde cu mai puțin de 10 tururi înainte de final.

Totuși, lupta pentru podium nu era încă decisă. Viñales era acum pe locul trei și i-a depășit pe Marc Marquez și Bastianini, în timp ce Di Giannantonio a coborât pe locul șase. Bastianini l-a depășit curând pe #93, în timp ce Marc Marquez a luat un viraj prea larg și a rămas pentru scurt timp în afara primilor cinci. Bestia a stabilit apoi un ritm senzațional și l-a depășit pe Viñales pentru P3 la sfârșitul turului 22.

Bagnaia

În ultimul tur, Bagnaia și-a extins avansul la trei secunde și a obținut o nouă victorie la Assen. Nimeni nu a avut un răspuns pentru numărul 1: Martin a terminat al doilea, iar Bastianini a terminat pe podium, încheind o zi strălucită pentru Ducati. Acosta a căzut în virajul 7 în ultimul tur, provocând o dramă pe final.

Locul patru i-a revenit lui Marc Marquez, care a profitat de o greșeală a lui Viñales în ultimul tur, care i-a permis pilotului #93 să depășească. Di Giannantonio a completat primele cinci poziții după ce #12 a trecut pe verde la ultima șicană și a fost retrogradat o poziție la final – relegându-l pe Viñales pe locul șase. Locul al șaptelea i-a revenit lui Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing), care a terminat cursa ca cel mai bun pilot KTM și cel mai bun pilot pe pneuri soft. Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP™) a terminat pe locul al optulea, în fața lui Raul Fernandez (Trackhouse Racing) pe Aprilia de pe locul al doilea.

A existat o luptă strânsă pentru ultimul loc în top 10 între Franco Morbidelli (Prima Pramac Racing) și Jack Miller de la Red Bull KTM Factory Racing, care a terminat pe locul 11. Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP™ Team) a ocupat locul 12 pe cealaltă Yamaha, în timp ce Johann Zarco a terminat pe 13 pentru CASTROL Honda LCR Team. Augusto Fernandez a terminat în puncte pe locul 14. Cu toate acestea, ultimul loc în top 15 i-a revenit lui Miguel Oliveira (Trackhouse Racing) după ce #88 a încheiat un tur lung.

Piloții nu vor trebui să aștepte mult până la Liqui Moly Motorrad Grand Prix Deutschland, unde vom vedea dacă Bagnaia își poate continua succesul. Fiți cu noi când cel mai interesant sport din lume revine peste doar o săptămână.