Formula E: Maximilian Guenther câștigă la Santiago și devine cel mai tânăr învingător al competiției

Vizualizări: 15854

Maximilian Guenther a scris istorie în Formula E după o după amiază incendiara în Santiago de Chile, devenind, la vârsta de 22 de ani, cel mai tânăr învingător al competiției. Acesta a fost implicat într-o bătălie magnifică cu Antonio Felix Da Costa , pe care l-a depășit la doar un tur după ce a fost depășit  în chiar penultimul tur al cursei . „Astăzi mi s-a împlinit visul!Pentru toți a fost o luptă cu canicula și mă bucur că am învins!”, a spus neamțul după prima sa victorie în Formula E, și ce victorie!Antonio Felix Da Costa, marele învins, a declarat faptul că o „posibilă problemă la temperatura bateriei” l-a costat victoria.

Maximilian Guenther, Mitch Evans, Formula E, Santiago, 2020

„Am pierdut o poziție la start din cauza faptului că suprafața  pe partea de unde am plecat era murdară. Totuși, strategia utilizărilor modului „ATTACK MODE” a fost una foarte bună. Asta m-a ajutat să câștig cursa.”

„În ultimul tur, Antonio avea mai puțină energie ca mine și a trebuit să ia piciorul de pe accelerelație un pic mai devreme. Atunci mi-am zis „Acum ori niciodata!” și l-am depășit!” a declarat Guenther zâmbind.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Podiumul a fost completat de către pilotul Jaguar Mitch Evans, care chiar luase pole-ul în cursa sudamericană, însă pe care n-a reușit să-l transforme într-o victorie.

Victoria i-a adus lui Maximilian Guenther o urcare până pe poziția a patra în ierarhia piloților, cu 13 mai puține decât liderul Stoffel Vandoorne(Mercedes EQ), care l-a depășit pe pilotul BMW  Alexander Sims grație locului al șaselea obținut în cursă și al abandonului neamțului.