WSBK Donington (Superpole): BMW și Ducati pe prima linie, Bautista pe P11!

Vizualizări: 3484

Toprak Razgatlioglu spulberă recordul de pole în Campionatul Mondial de Superbike la Donington – Nicolo Bulega și Scott Redding pe prima linie – Alvaro Bautista doar pe linia a patra a grilei

Toprak Razgatlioglu, pilotul BMW, a obținut cel mai bun timp în sesiunea Superpole a Campionatului Mondial de Superbike de la Donington (Marea Britanie). Razgatlioglu a pulverizat recordul de tur existent și a preluat cu încredere conducerea (la rezultatul Superpole).

Prima linie este completată de Nicolo Bulega (Ducati) și Scott Redding (Bonovo-BMW). Calificările au fost mai puțin reușite pentru campionul mondial Alvaro Bautista (Ducati). Spaniolul a încălcat limitele pistei. Cel mai rapid tur al său a fost anulat.

Înainte de Superpole, cel mai bun timp FT3 al lui Remy Gardner (GRT Yamaha) a fost cel mai rapid din weekend. Sâmbătă dimineață, australianul a parcurs circuitul în 1:25,823 minute.

Donington

Toprak Razgatlioglu, de neatins pentru adversarii săi

Razgatlioglu a șocat concurența la prima sa încercare în Superpole, depășind bariera de 1:25 minute. Pilotul BMW a parcurs circuitul în 1:24,892 minute, situându-se într-o lume a sa. Niciun alt pilot nu avea să stabilească un timp de 1:24 în Superpole.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Restul plutonului a fost cu mai mult de șapte zecimi de secundă mai lent după primul stint. Alex Lowes (Kawasaki) a ocupat locul doi, în timp ce Dominique Aegerter (GRT Yamaha) s-a menținut pe poziția a treia. Campionul mondial Alvaro Bautista s-a încadrat doar pe linia a treia a grilei și a trebuit să îmbunătățească a doua sa încercare.

Donington

Muncă de echipă bună la BMW: Toprak Razgatlioglu își trage după el colegii de marcă

În al doilea și ultimul stint, cei patru piloți BMW au plecat la vânătoare de timpi împreună. Razgatlioglu a condus trenul BMW și și-a tras colegii de marcă Michael van der Mark, Scott Redding și Garrett Gerloff.

Alvaro Bautista a trecut pe poziția a doua provizorie, dar turul spaniolului a fost anulat pentru că a tăiat șicana. Ca urmare, campionul în exercițiu nu a putut să-și îmbunătățească poziția și a fost depășit. În cele din urmă, el a terminat doar în P11 și, prin urmare, se află doar pe linia a patra.

Razgatlioglu și-a depășit din nou propriul timp și a înregistrat un tur de 1:24.629. Liderul campionatului mondial și-a asigurat astfel cu încredere pole position-ul. Nicolo Bulega, pilotul de uzină Ducati, s-a îmbunătățit semnificativ și a ocupat poziția a doua. Cu toate acestea, italianul a pierdut mai mult de o jumătate de secundă față de cel mai rapid timp.

Donington

Steaguri galbene și limite ale pistei: Multe tururi anulate în Superpole

Sam Lowes (Marc-VDS-Ducati) a provocat steaguri galbene cu o căzătură în virajul 8. Unele tururi au fost anulate. Dar și limitele pistei au dus la anularea unor tururi. În ciuda accidentului, Sam Lowes și-a păstrat poziția a patra și conduce linia a doua a grilei.

Dominique Aegerter a fost puțin forțat la a doua încercare, dar și-a asigurat un rezultat foarte bun cu P5. Pilotul elvețian a fost cel mai bun pilot Yamaha și se află în centrul liniei a doua a grilei. Rândul este completat de pilotul BMW Works Michael van der Mark, care a fost cu aproximativ o secundă mai lent decât coechipierul său din față.

Andrea Locatelli (Yamaha) conduce linia a treia pe locul șapte. Chiar în spatele său se află coechipierul său de la Yamaha, Jonathan Rea, care a fost cu doar 0,008 secunde mai lent decât Locatelli. Alex Lowes completează rândul al treilea.

Donington

Danilo Petrucci și Andrea Iannone complică poziția de start

Remy Gardner a terminat Superpola în P10 și împarte linia a patra cu Alvaro Bautista și Garrett Gerloff. Danilo Petrucci (Barni-Ducati) nu a avut o poziție de start ușoară, locul 13. Cel mai rapid tur al italianului a fost anulat.

Xavi Vierge (Honda) a fost cel mai rapid pilot HRC pe locul 14. Coechipierul său Iker Lecuona a terminat doar P18. Superpola a fost dezamăgitoare și pentru Andrea Iannone (GoEleven-Ducati). Italianul a terminat P19 în Superpole. Philipp Öttl (GMT94-Yamaha) a terminat sesiunea pe locul 21.

Prima cursă a Campionatului Mondial de Superbike de la Donington va începe sâmbătă la ora 15:00 (CEST).