Campionul NASCAR, Larson, este pregătit pentru un test F1 la Abu Dhabi

Vizualizări: 10934

Campionul NASCAR Cup Series, Kyle Larson, a spus că ar fi pregătit pentru a alerga la testul de debut al Formulei 1 de după sezon la Abu Dhabi, după ce a dezvăluit planurile de a participa la Marele Premiu final din acest an.

Vorbind în exclusivitate la emisiunea This Week with Will Buxton de la Motorsport.tv, Californianul Larson, în vârstă de 29 de ani – care a câștigat titlul de Cupă la Phoenix pentru echipa Hendrick Motorsports weekendul trecut – a spus că nu a văzut niciodată o mașină de F1 rulând în carne și oase.

„Sunt foarte încântat, nu am mai fost niciodată la o cursă de F1”, a spus Larson. „Dar eu și soția mea vom merge la Abu Dhabi, așa că sunt foarte încântat de asta, să vedem despre ce este vorba.”

Când Buxton l-a întrebat dacă știe că există un test post-eveniment, Larson a răspuns: „Sunt dezamăgit, nu aveam idee că există un test pentru începători. Hei, dacă sunt acolo, aș putea la fel de bine să mă urc într-o mașină.

„Dacă există o echipă care mă va lăsa, mi-aș împacheta geanta cu casca chiar acum. Du-te acolo, du-te să faci câteva ture. Să-mi dai de veste!”

Anul de succes al titlului lui Larson în NASCAR a venit din cauza pierderii conducerii cu Chip Ganassi Racing și a unei suspendări din sport în aprilie 2020, după ce a folosit o insultă rasială în timpul unui eveniment de curse simulate, care a fost difuzat prin Twitch după ce a crezut că ar fi pierdut legătura.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

El a obținut 10 victorii în seria Cupei, precum și cursa unică, de milioane de dolari, All-Star din Texas. Cinci dintre victoriile sale au venit în timpul play-off-ului – egalând recordul lui Tony Stewart din 2011.

În timpul pauzei de la NASCAR din 2020, Larson a înghesuit cât mai multe curse ovale, câștigând 46. Anul acesta, a redus-o, dar a câștigat totuși câteva evenimente majore în acea sferă.

Când a fost întrebat ce urmează pe itinerariul său, Larson a spus că încă nu a terminat cursele în 2021: “Sunt destul de ocupat, să-mi iau acest weekend liber pentru a mă bucura de campionat, apoi mergând în California pentru a face câteva curse. Acolo. Apoi [după călătoria sa la Abu Dhabi] alte curse de pământ în ianuarie și februarie și asta se întinde direct în NASCAR.”

Mai multe ştiri despre Cupa NASCAR găsiţi AICI!

Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Motorsport Network