WRC Portugalia: Rovanpera îl învinge pe Evans și obține a treia victorie consecutivă în WRC.

Vizualizări: 14517

Kalle Rovanpera și-a mărit avansul în clasamentul punctelor din Campionatul Mondial de Raliuri după ce și-a asigurat a treia victorie consecutivă cu o victorie în Raliul Portugaliei.

Pilotul de la Toyota Gazoo Racing a câștigat primul raliu pe pietriș din noua eră hibridă Rally1 cu 15,2 secunde, după ce a scăpat de o scurtă provocare din partea coechipierului Elfyn Evans. Kalle Rovanpera a pecetluit victoria în stil, câștigând ultima etapă de putere în weekendul în care WRC a sărbătorit cel de-al 50-lea sezon.

Dani Sordo de la Hyundai Motorsport a obținut ultima poziție pe podium, după o luptă intensă cu Takamoto Katsuta de la Toyota, care a făcut ravagii până la ultima etapă de putere, unde spaniolul și-a depășit rivalul. Cei doi au condus inteligent pe tot parcursul cursei și s-au numărat printre cei patru piloți Rally1 care au evitat orice problemă pe parcursul celor patru zile.

Rovanpera, Portugal

Raliul i-a aparținut lui Kalle Rovanpera, în vârstă de 21 de ani, care a produs încă o cursă fără cusur, această ultimă victorie fiind poate cea mai importantă de până acum, având în vedere dezavantajul de a fi nevoit să acționeze ca măturător de drumuri pe etapele prăfuite de vineri. În timp ce mai mulți dintre rivalii săi au fost loviți de pene și de ghinion pe parcursul unei serii de etape extrem de accidentate pe pietriș, Kalle Rovanpera a ieșit nevătămat, obținând două victorii de etapă pentru a se distanța de Elfyn Evans cu 13,6s pe locul doi.

Perechea Toyota Gazoo Racing s-a luptat pentru primul loc pe parcursul zilei de sâmbătă, Elfyn Evans și-a mărit avansul la 18,4s, înainte ca Kalle Rovanpera să obțină două victorii de etapă și să preia conducerea în etapa a 15-a, când a plouat puternic. Kalle Rovanpera a reușit să transforme un deficit de 9,9s într-un avans de 4s, adăugând un plus de strălucire în Super Speciala de la finalul zilei.

Echipat cu un avantaj de 5,7s înainte de ziua de duminică, Kalle Rovanpera a măturat spre a cincea victorie din carieră în WRC, obținând cele cinci puncte bonus PowerStage pentru a-și extinde avansul în campionat la 46 de puncte față de Thierry Neuville de la Hyundai  Motorsport.

Un prim podium al sezonului pentru Elfyn Evans a sosit după ce a condus de două ori raliul în ceea ce a fost cel mai bun parcurs al său din acest sezon până în prezent. Elfyn Evans a trecut în fruntea raliului vineri dimineață, după ce l-a devansat pe Thierry Neuville, care a câștigat super-specialele de joi. Galezul a pierdut apoi conducerea în etapa a patra în favoarea lui Sebastien Loeb de la M-Sport Ford, care a făcut un salt senzațional de pe locul șapte în clasamentul general pe primul loc, cu o victorie de etapă.

Cu toate acestea, Sebastien Loeb a făcut o eroare rară de pilotaj, alunecând într-un zid în etapa a 5-a, ceea ce a provocat daune terminale la Ford Puma al celui care a fost de nouă ori campion mondial, obligându-l pe francez să se retragă. Sebastien Loeb a revenit pentru scurt timp în luptă sâmbătă, înainte ca o pierdere de putere să-l scoată complet din raliu.

Colegul său, multiplul campion mondial Sebastien Ogier, a urcat pe locul al treilea după retragerea lui Sebastien Loeb, înainte de a se număra printre victimele care au avut probleme pe probele dificile. Pilotul de la Toyota Gazoo Racing a suferit două pene în etape consecutive, ceea ce l-a forțat pe septuplul campion mondial să se retragă după ce a ales să aibă la bord doar o roată de rezervă.

Sebastien Ogier s-a retras din nou sâmbătă, când a abandonat în etapa a 11-a, după ce a fost distras de tabloul de bord în urma unei probleme la sistemul hibrid al mașinii sale GR Yaris. Francezul a revenit duminică pentru a concura în ultimele cinci etape. Thierry Neuville a fost, de asemenea, printre piloții care au văzut cum o șansă la podium a scăpat, belgianul fiind nevoit să se mulțumească cu locul cinci la general după ce o defecțiune la arborele de transmisie l-a făcut să părăsească poziția a doua vineri după-amiază.

Coechipierul său de la Hyundai Motorsport, Ott Tanak, a recuperat până pe locul șase în clasamentul general, după ce vineri o dublă pană l-a coborât pe campionul mondial din 2019 de pe locul patru pe locul 10. Pierre-Louis Loubet a ieșit cel mai bun pilot M-Sport Ford pe locul al șaptelea, deși francezul a alergat până pe locul al patrulea înainte de o ieșire nebună vineri seara. Craig Breen a încheiat un raliu dificil pe locul opt, după ce a pierdut timp din cauza unei pene vineri, urmată de un apel prost la pneuri sâmbătă și de o problemă la frâne duminică.

Adrien Fourmaux a fost al nouălea după ce a pierdut trei minute din cauza unei pene sâmbătă, în timp ce colegul său de echipă de la M-Sport, Gus Greensmith, a suferit și el din cauza problemelor cu pneurile înainte de a reveni în raliu duminică, după ce o avarie la suspensie l-a scos din acțiune sâmbătă.