Victorie pentru Jean-Eric Vergne în Elveția

Vizualizări: 26567

Jean-Eric Vergne a câștigat la limită cursa din Elveția după o bătălie lungă și intensă, precedată de o perioadă de steag roșu de 40 minute ca urmare a unui accident bizar în care au fost implicate 8 monoposturi.

Cea de-a treia victorie a francezului în acest sezon i-a permis să se distanțeze în fruntea clasamentului la 32 puncte față de Lucas di Grassi înaintea finalului de sezon din New York după ce pilotul Audi a terminat de-abia pe locul 9.

Di Grassi a fost unul dintre piloții nemulțumiți de steagul roșu apărut din pricina ambuteiajului cauzat de Sam Bird, care l-a împins pe Pascal Wehrlein în calea monopostului Dragon Racing a lui Maximilian Gunther rezultând într-un blocaj în șicana dintre virajele 12-14.

Piloți ca și Di Grassi, care a plecat de pe grilă de pe locul 19, erau destul de în spate ca să poată tăia șicana și să urce efectiv 8 poziții înainte ca steagul roșu să fie arătat. După o perioadă lungă de așteptare, grila a fost resetată și piloții s-au întors în pozițiile lor de start originale.

Vergne a avut un restart solid și și-a menținut poziția, dar a fost imediat pus sub presiune de Mitch Evans care a plecat tot de pe primul rând al grilei. Pilotul Jaguar a continuat să caute oportunități pe linia dreaptă care duce la virajul 3 în timp ce Vergne răspundea la timp la orice atac, folosindu-se de modul ”extra power” când Evans folosea modul de atac. Bătălia a fost de lungă durată, campionul en-titre reușind să se apere înainte de virajele 3, 6 și 7.

Vergne s-a folosit de modul de atac pentru a pune o secundă diferență față de Mitch Evans pe la jumătatea cursei, moment în care Nou Zelandezul a fost în pericol de a fi absorbit într-o bătălie cu ocupantul locului 3, Sebastian Buemi. În timp ce Evans se zbătea să mențină distanța față de Buemi, apariția ploii a complicat lucrurile și i-a permis lui Evans să reducă diferența față de lider, aducându-i cu el și pe Buemi cu Lotterer.

Vergne a reușit până la urmă să își apere poziția și să treacă linia de sosire cu un pic peste o zecime de secundă în fața urmăritorilor.

Lotterer a reușit să ajungă în bătălia din frunte după ce a folosit modul de atac strategic mai târziu decât rivalii săi pentru a urca de pe locul 8 pe 4. Pilotul Techeetah l-a depășit pe Gunther în virajul 7 și a avut o tentativă de depășire a lui Sam Bird în virajul 9 al următorului tur. Deși pilotul Envision Virgin Racing a reușit să se apere în acea instanță, o greșeală în virajul 7 i-a permis lui Lotterer să treacă și să urce pe poziția a patra.

Bird a terminat inițial pe poziția a 5-a în fața lui Gunther, cu pilotul Audi Daniel Abt apărându-și pe final poziția în fața lui Alex Lynn pentru a termina pe 7, dar Andre Lotterer a primit o penalizare drive-through de 22 secunde după cursă pentru ieșirea de la pits sub steag roșu, aruncându-l în afara punctelor pe locul 14 și promovându-i cu o poziție pe piloții de după acesta.

Di Grassi nu a fost singurul care a reușit o cursă extraordinară,  Antonia Felix da Costa, pilotul BMW Andretti, reușind și el să termine pe poziția a 12-a, în spatele lui Stoffel Vandoorne. Da Costa a fost sub investigație pentru nerespectarea steagurilor galbene ca urmare a opririi lui Pascal Wehrlein în virajul 8, chiar înainte de punctul de activare a modului de atac și a primit 5 secunde penalizare care au fost adăugate la timpul său final, dar care nu i-au afectat poziția a 12-a.

De asemenea, accidentul dintre Edoardo Mortara, Gary Paffett și Alexander Sims a fost sub investigație după ce mișcarea întârziată a lui Mortara a cauzat acroșajul dintre cei 3. După cursă, stewarzii au decis să îl penalizeze pe pilotul elvețian cu 5 locuri pe grila de start din următoarea cursă și 2 puncte de penalizare pe licență.

Jerome D‘Ambrosio a fost penalizat în timpul cursei după un contact cu Robert Frijns care l-a forțat pe pilotul Virgin să piardă controlul monopostului și să abandoneze cu câteva momente înainte de ambuteiajul de 8 monoposturi.

• Photocredit: FIA Formula E