Rovanperä cel mai rapid în ciuda condițiilor înșelătoare din Cehia.

Vizualizări: 34406

Rovanperä, finlandezul măiestru, își construiește un avans impunător în prima zi completă a Raliului Europei Centrale.

Kalle Rovanperä a părut să nu țină cont de condițiile dureroase de vineri de la Raliul Europei Centrale, în timp ce a luat un avans impunător de 36,4 secunde față de Thierry Neuville. Ploaia torențială și noroiul periculos au întâmpinat echipajele din Campionatul Mondial de Raliuri FIA în timp ce au abordat prima zi completă a raliului, care a cuprins șase etape de asfalt în Republica Cehă.

La deschiderea drumului, liderul de puncte Kalle Rovanperä a profitat din plin de suprafața mai puțin poluată oferită de poziția sa de start. El a ajuns în zona de montare a pneurilor de la jumătatea etapei cu 29,2 secunde avans față de ceilalți participanți, după ce a câștigat toate cele trei teste de viteză super-derapante ale dimineții.

Kalle Rovanperä (FIN) Jonne Halttunen (FIN) de la echipa TOYOTA GAZOO RACING WRT sunt văzuți în timpul Campionatului Mondial de Raliuri Central European din Praga, Cehia pe 27.10.2023. Photocredit: Janus Ree – Red Bull Content Pool

Iar performanța de dimineață a prodigiosului Toyota GR Yaris nu a fost nici ea întâmplătoare. Dominația sa a continuat și în bucla repetată de după-amiază, când, în condiții mai consistente pentru toți piloții din pluton, a mărit și mai mult diferența. În prezent,

Kalle Rovanperä este pe cale să obțină al doilea titlu WRC consecutiv la această penultimă etapă a sezonului, cu excepția cazului în care coechipierul său Elfyn Evans – care se află la 47,2 secunde în spatele său, pe locul al treilea în clasamentul general – va reuși o revenire remarcabilă. „A fost super complicat astăzi”, a declarat Kalle Rovanperä. „Din fericire, vremea a fost de partea noastră pentru prima dată cu poziția de start – a fost bine să fim prima mașină pe drum. Putem fi mulțumiți de ziua noastră”.

Thierry Neuville a condus inițial după cele două super speciale de joi, dar a căzut pe locul trei vineri dimineață, după ce s-a luptat cu setările mașinii sale. Belgianul a considerat că i20 N Rally1 al său ar fi beneficiat de arcuri de suspensie mai moi, dar, fără opriri de service între bucle, modificările nu au fost posibile.

Thierry Neuville (BEL) și Martijn Wydaeghe (BEL) la Campionatul Mondial de Raliuri FIA Raliul Europei Centrale din 27.10.23. Photocredit: Janus Ree – Red Bull Content Pool

Cu toate acestea, el a menținut presiunea asupra lui Evans și, după ce l-a depășit pe galez pentru a obține locul al doilea în ultima etapă, a terminat cu 10,8sec în față. De asemenea, în dezacord cu manevrabilitatea mașinii sale s-a simțit și Ott Tänak, de la M-Sport Ford Puma, care a terminat pe un singuratic loc patru la general – la 43,2 secunde de Evans, dar cu 56,4 secunde în mână față de Takamoto Katsuta, pilotul de la Toyota Gazoo Racing, aflat pe locul cinci.

Speranțele lui Sébastien Ogier de a câștiga raliul său “de casă” s-au dezintegrat la începutul zilei, când francezul stabilit la Munchen a șchiopătat în prima etapă cu pneuri deteriorate din cauza unei roți sparte. El a luptat pentru a obține locul șase, la doar 3,2 secunde în fața lui Teemu Suninen.

În afară de Thierry Neuville, Teemu Suninen a fost singurul pilot Hyundai Motorsport rămas în cursă, după ce compatriotul său Esapekka Lappi s-a prăbușit puternic de pe locul trei în clasamentul general în SS5. Finlandezul, aflat la primul său raliu pe asfalt la volanul mașinii, s-a clasat pe locul șapte la general, în fața tânărului de la M-Sport Ford, Grégoire Munsterin Puma-ul său.

Sebastien Ogier (FRA) Vincent Landais (FRA) de la echipa TOYOTA GAZOO RACING WRT sunt văzuți în timpul Campionatului Mondial de Raliuri Central European din Praga, Cehia pe 27.10.2023. Photocredit: Janus Ree – Red Bull Content Pool

De asemenea, răbdarea i-a fost pusă la încercare și lui Pierre-Louis Loubet, care a pierdut mai mult de cinci minute în SS8, când a ieșit de pe șosea și a suferit avarii la roți.
Ziua de sâmbătă începe cu două etape în Austria, înainte de un salt rapid peste graniță la explozia Knaus Tabbert Bayerischer Wald din Germania. După service în Passau, bucla se repetă încă o dată.