Pagenaud conduce o dublă Meyer Shank în al doilea test de la Sebring

Vizualizări: 22068

Noul pilot Meyer Shank Racing-Honda, Simon Pagenaud, a depășit timpii pe tur în jurul Sebring International Raceway în testul final de grup înainte de deschiderea sezonului de săptămâna viitoare.

Fostul pilot Penske, Simon Pagenaud, a parcurs cursa în 52.11 secunde pentru a-și umbri îndeaproape fostul și actualul coechipier Helio Castroneves, cu care a câștigat Rolex 24 Hours de la Daytona luna trecută. La rândul său, Castroneves a fost cu doar câteva sutimi mai rapid decât cel mai rapid din cvartetul Chip Ganassi Racing-Honda, Marcus Ericsson, în jurul versiunii de 1,7 mile a cursei.

Rinus VeeKay de la Ed Carpenter Racing a fost cel mai rapid pilot Chevrolet pe locul patru, chiar înaintea unei alte mașini Chevy, intrarea AJ Foyt Racing a începătorului Kyle Kirkwood. Mașina Foyt nr. 14 a campionului Indy Lights a fost în fruntea orelor de dimineață, în fața coechipierilor Ganassi, Scott Dixon și Alex Palou. Dar nu a reușit să-și egaleze timpul de 52.286 de secunde după-amiaza și a alunecat pe locul cinci.

IndyCar Sebring

Campionul în exerciţiu, Palou, a fost pe locul șase în fața celei de-a doua mașini Carpenter a lui Conor Daly, în timp ce campionul de șase ori Dixon a fost cu doar o sutime în urmă. Callum Ilott, care a început ultimele trei curse din 2021, a fost un nou încurajator pentru Juncos Hollinger Racing-Chevy. David Malukas, care a terminat pe locul secund în campionatul Lights de anul trecut, l-a devansat cu doar 0,08 secunde pe Takuma Sato, coechipierul său la Dale Coyne Racing-Honda.

Dublul câștigător Indy 500 se bucura de primul său test cu echipa și își evolua relația de lucru cu inginerul de curse Don Bricker. Timpul de 52.95s a lui Jimmie Johnson în mașina Ganassi #48, susținută de Carvana, a fost suficient pentru a-i oferi un P12 înaintea celorlalte două mașini Foyt ale lui Dalton Kellett (#4) și începătoarea Tatiana Calderon. Calderon a fost semnat să concureze cu mașina Foyt numărul 11 ​​pentru toate cursele rutiere și stradale din acest an.

• Mai multe ştiri despre IndyCar găsiţi AICI!
Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Motorsport Network