MotoGP Motegi: Bagnaia sărbătorește a opta victorie a sezonului, Acosta cade din nou

Vizualizări: 6138

Francesco Bagnaia recuperează puncte față de Jorge Martin cu o nouă victorie la Motegi – Marc Marquez revine pe podium – Pedro Acosta cade devreme

După sprintul de la MotoGP, Francesco Bagnaia a câștigat și Marele Premiu al Japoniei. Pilotul Ducati a impus ritmul încă de la start și l-a relegat pe rivalul la titlu Jorge Martin (Pramac-Ducati) pe locul al doilea. Marc Marquez (Gresini-Ducati) a completat podiumul pe locul al treilea.

Aceasta este a opta victorie a lui Bagnaia în Marele Premiu al sezonului. Doar cei mai mari piloți MotoGP, precum Valentino Rossi, Casey Stoner, Jorge Lorenzo și Marquez, au reușit acest lucru înaintea sa.

„Sunt extrem de fericit”, a declarat un Bagnaia încântat: ”Am reușit să recuperăm unsprezece puncte în acest weekend. Acesta este maximul și de aceea sunt foarte fericit. Jorge a fost mult mai puternic astăzi decât ieri. Pentru mine, a fost vorba doar de gestionarea avansului. Nu a fost ușor astăzi”.

bagnaia

Bagnaia îl prinde pe Acosta chiar la start

Așa cum s-a întâmplat pe tot parcursul weekendului, amenințarea ploii a fost prezentă în aer pentru cursa de duminică. Prin urmare, cursa Moto2 a trebuit să fie întreruptă. Lotul MotoGP a pornit în condiții în mare parte uscate, dar motocicletele de ploaie au fost pregătite în pit lane pentru o cursă flag-to-flag.

Pedro Acosta (Tech3-GasGas), aflat în pole position, a preluat inițial conducerea la start, dar a fost depășit de Bagnaia după primul viraj. Brad Binder (KTM), Enea Bastianini (Ducati), Marquez și Martin s-au aliniat în spatele său.

Mai în spate în pluton, primul incident a avut loc în primul tur: Alex Marquez (Gresini-Ducati) a lovit spatele lui Joan Mir (Honda) și ambii au căzut.

bagnaia

Acosta a căzut ca și sâmbătă

A existat o luptă acerbă între urmăritori, în timp ce Bagnaia și Acosta au început să se distanțeze. Cu toate acestea, cursa lui Acosta a luat sfârșit după puțin sub trei tururi: Începătorul a alunecat în virajul 14 și a înregistrat următorul zero.

Astfel, avansul lui Bagnaia a crescut la 1,4 secunde. Cel mai apropiat rival al său a fost Martin, care a luptat pentru a ajunge în fruntea grupului de urmărire și a reușit să se desprindă rapid. Marquez a pierdut vizibil contactul cu locul al treilea.

Între timp, Martin și-a găsit din ce în ce mai mult ritmul și a redus diferența față de Bagnaia la mai puțin de o secundă. Cu 15 tururi înainte de final, steagurile albe au fost fluturate brusc – semn că motocicletele puteau fi schimbate imediat. Cu toate acestea, nu ploua.

Nici ritmul nu sugera că condițiile se vor înrăutăți. Dimpotrivă, Bagnaia a reușit să pună ceva distanță între el și Martin. În spatele său, Marquez s-a menținut pe locul al treilea la o oarecare distanță. Cu toate acestea, Bastianini, care a fost blocat în spatele lui Binder pentru o lungă perioadă de timp, dar în cele din urmă a reușit să treacă.

O greșeală a lui Marquez în virajul 1 a redus și mai mult diferența. Cu toate acestea, nu a existat un duel ca la sprint și ordinea în frunte nu s-a schimbat.

bagnaia

Bagnaia își apără victoria cu încredere până la final

Deși Martin a reușit să reducă puțin diferența între timp, Bagnaia a reacționat imediat. În cele din urmă, el a terminat cu 1,189 secunde avans față de Martin și a luat încă cinci puncte de la liderul campionatului mondial. Cei doi sunt acum despărțiți de zece puncte.

„Sunt mulțumit de rezultatul de astăzi. A fost o cursă uimitoare. Am fost atât de aproape de victorie și atât de aproape de „Pecco” încât, evident, am vrut să dau o șansă. Nu am renunțat niciodată în această cursă”, ne asigură Martin.

„Dar când am avut câteva momente critice cu două tururi înainte de final, am decis să mă relaxez și să mă gândesc la puncte. Felicitări lui ‘Pecco’ pentru o treabă extraordinară. El este pur și simplu maestrul gestionării pneurilor. Cred că m-am descurcat bine și astăzi. Primele tururi au fost grozave”.

bagnaia

Honda, cu trei piloți în puncte

La ceva mai puțin de patru secunde în spatele învingătorului s-a aflat Marquez, care a sărbătorit un dublu podium după locul trei la sprint. Bastianini a trebuit să se mulțumească de această dată cu locul patru. Franco Morbidelli (Pramac-Ducati) a completat top cinci.

Binder a terminat cursa pe locul șase, urmat de cei doi piloți VR46-Ducati, Marco Bezzecchi și Fabio Di Giannantonio. Pilotul Aprilia Aleix Espargaro a terminat al nouălea, în timp ce coechipierul său Maverick Vinales a abandonat devreme după o căzătură. Jack Miller (KTM) a încheiat top 10 pe locul al zecelea.

Johann Zarco (LCR Honda) l-a prins pe Fabio Quartararo (Yamaha) cu puțin timp înainte de final și s-a clasat pe locul unsprezece. Coechipierul lui Zarco, Takaaki Nakagami, a terminat ultimul său Mare Premiu de acasă pe locul 13, iar Luca Marini (Honda) și Raul Fernandez (Trackhouse-Aprilia) și-au asigurat ultimele locuri în clasament.