IndyCar: Will Power câștigă, în timp ce Newgarden se apropie de Dixon

Vizualizări: 36152

Campionul en-titre, Josef Newgarden va pleca în cursa decisivă din acest sezon, cu un dezavantaj de 32 de puncte față de Scott Dixon. Coechipierul lui Newgarden, Will Power a obținut cea de-a doua victorie din acest sezon, după o cursă impecabilă, pe care a dominat-o în toate cele 75 de tururi.

Power a condus plutonul din primul viraj, de pe pole, în timp ce Colton Herta și Alexander Rossi s-au luptat pentru locul 2. În final, Herta a rămas la 0,9 secunde de Power.

Rivalii la titlu, Newgarden și Dixon, au luat startul în cursă din mijlocul grilei, facandu-și loc printre ceilalți competitori.

Newgarden a încheiat etapa pe locul 4, în urma lui Rossi, reușind să diminueze din diferența de puncte față de Dixon, care a ajuns doar pe 8, după ce a avut o coliziune cu Ryan Hunter-Reay. Pato O’Ward, Jack Harvey și Graham Rahal s-au interpus între contendentii la titlu.

Alex Palou a pierdut câteva poziții. După ce a luat startul de pe locul 5, a picat până pe 9, totuși s-a clasat înaintea lui Simon Pagenaud.

Campionatul ajunge în etapa decisiva, într-o cursă stradală, la St Petersburg- Florida, în 25 octombrie.