Alonso Lopez, in fruntea plutonului Moto3 dupa antrenamentele de vineri

Vizualizări: 39162

Ploaia a domnit pe Circuitul Ricardo Tormo in prima zi a Marelui Premiu al Valenciei, toate sesiunile de antrenamente libere desfasurandu-se pe o pista imbibata in apa.

La clasa mezina, cu un timp stabilit in chiar ultimul sau tur din FP2, spaniolul Alonso Lopez (Estrella Galicia 0,0) s-a instalat la conducerea clasamentului combinat al zilei. Debutantul a inghetat cronometrul la 1:51.873, fiind cu doar 39 de miimi mai rapid decat Marco Bezzecchi, care a incheiat pe pozitia secunda.

Pe locul 3, cu un timp stabilit tot in FP2, la fel ca primii doi clasati, a terminat Fabio Di Giannantonio, coechipierul campionului mondial Jorge Martin de la Del Conca Gresini. Italianul a fost cu 94 de miimi mai lent decat Alonso Lopez.

Tatsuki Suzuki (SIC58 Squadra Corse) a fost primul pilot ce nu a putut cobori stacheta la pragul de 1:51. Japonezul s-a oprit la 1:52.013 (timp stabilit in FP2), pozitionandu-se pe locul 4. Al 5-lea a fost Lorenzo Dalla Porta (Leopard Racing), cu un timp de 1:52.216, stabilit de asemenea in cel de-al doilea antrenament liber.

Deja campion mondial, Jorge Martin a incheiat pe locul 6 (1:52.541). Andrea Migno (Angel Nieto Team) l-a urmat de pe locul 7, cu timpul de 1:52.624. Surpriza placuta a zilei a fost wildcard-ul Can Oncu, proaspat incoronat campion in Red Bull Rookies si beneficiar al unui wildcard din partea echipei Red Bull KTM Ajo. Turcul in varsta de doar 15 ani a terminat ziua pe locul 8, cu un timp de 1:52.771.

Singurul pilot din top 10-ul zilei de vineri care s-a inscris in acest clasament cu un timp cronometrat in FP1 a fost thailandezul Nakarin Atiratphuvapat. Pilotul Honda Team Asia a oprit cronometrul la 1:52.782.

Top 10-ul a fost completat de Niccolo Antonelli (SIC58 Squadra Corse) – 1:52.840.

Actiunea clasei Moto3 se va relua maine, incepand cu ora 10:00 (ora Romaniei), atunci cand va avea loc antrenamentul liber cu numarul 3. Calificarile vor avea loc intre 13:35-14:15.