Victorie senzațională în F1! Lando Norris câștigă GP-ul de la Miami

Vizualizări: 25871

Lando Norris este un câștigător în Formula 1. Pilotul de la McLaren câștigă Marele Premiu de la Miami cu norocul Safety Car. Verstappen învins, Alpine obține primul punct.

A fost ruptă vraja! Lando Norris câștigă Marele Premiu de la Miami, obținând prima sa victorie în Formula 1 după 15 podiumuri. Pilotul echipei McLaren triumfă în prima dintre cele trei curse din SUA în sezonul 2024. Un Safety Car în urma unei coliziuni între Logan Sargeant și Kevin Magnussen dă peste cap cursa și îl ajută pe Norris să se impună.

Max Verstappen face o greșeală neobișnuită, a desființeazat o baliză de protecție. Cu toate acestea, olandezul nu suferă nicio avarie și termină în cele din urmă pe poziția a doua, în spatele lui Norris. Podiumul este completat de Charles Leclerc. Carlos Sainz își asigură poziția a patra după un duel dur cu Oscar Piastri. Totuși, australianul suferă avarii în acest proces și pleacă cu mâna goală. Sergio Perez completează Top 5, în timp ce Esteban Ocon termină în P10 și asigură primul punct al Alpine din acest an.

Norris

Formula 1 la Miami: Max Verstappen câștigă startul, dar nu și cursa

Faza de start: Red Bull a fost la doar câțiva metri distanță de un super dezastru în primul viraj. Max Verstappen plecase bine, în timp ce Sergio Perez a frânat mult prea târziu în timp ce încerca să preia locul al doilea, aproape că și-a eliminat coechipierul în acest context. În spatele său, Sainz, a trebuit să ia piciorul de pe accelerație. El a reușit să se ferească în ultimul moment. Leclerc a profitat de situație, preluând locul 2. Oscar PIastri a trecut cel mai bine peste turbulențele provocate de Perez și a luat P3 în fața lui Sainz, a mexicanului și a lui Lando Norris.

Verstappen a controlat cursa de Formula 1 în primele tururi, dar nu a reușit să se distanțeze decât cu câteva secunde pe întreaga durată a primului stint. În spatele său, Piastri l-a depășit pe Leclerc în turul 5 pentru a ocupa locul 2. Trio-ul format din australian și cele două Ferrari a mers apoi în trenul DRS, dar nu au existat schimbări de poziție până la opririle la boxe.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Primele opriri la boxe: Sergio Perez nu a reușit să țină pasul cu grupul și a coborât încet-încet. Pe măsură ce presiunea din partea lui Norris a crescut, Red Bull a reacționat în turul 17 și l-a adus la boxe. În plutonul fruntaș, Leclerc a fost primul care a schimbat pneurile în turul 20. Rivalii săi direcți nu au reacționat la oprire.

Norris

Max Verstappen desființează o baliză și provoacă un VSC

Emoții în turul 22, când Max Verstappen a făcut o greșeală neobișnuită pentru el, frânând la șicana din virajul 14/15 și a desființează o baliză poziționată acolo. S-a oprit pe linia de rulare, ceea ce a dus la o scurtă perioadă de VSC. Cu toate acestea, niciunul dintre piloții de top nu a beneficiat de momentul acestei neutralizări. Verstappen s-a oprit și el, dar VSC-ul a fost anulat cu câteva secunde mai devreme.

Lando Norris a avut noroc cu Safety Car

Safety car: Cursa a fost dată peste cap în turul 28. Kevin Magnussen și Logan Sargeant s-au ciocnit în virajul 3, danezul primind ulterior o penalizare pentru această coliziune. Cu toate acestea, momentul a provocat multă confuzie. Sainz și Piastri au intrat la boxe cu un tur mai devreme, ceea ce i-a dat lui Norris conducerea.

Pilotul echipei McLaren a avut un sincronizare norocoasă cu Safety Car, deoarece mașina de neutralizare a intrat pe pistă în spatele său și i-a aliniat pe Verstappen și pe restul urmăritorilor din spatele său. Aceste monoposturi au trecut de mașina de siguranță abia un tur mai târziu. Până atunci, Norris își terminase deja oprirea la boxe și era în frunte cu un avantaj de pneuri.

Norris

Max Verstappen nu are nicio șansă în fața lui Lando Norris

A 2-a jumătate a cursei: Verstappen a reușit să-l pună pentru scurt timp sub presiune pe Norris la reluarea cursei, dar pilotul McLaren a reușit să iasă rapid din DRS. Verstappen s-a plâns de subvirare în Red Bull-ul său, în timp ce Norris și-a extins avansul pe durata stintului.

Verstappen nu a mai putut să îl atace pe Norris. Norris și-a extins avansul la peste șapte secunde până la final. Nimic nu s-a schimbat pe podium: Verstappen a rămas necontestat pe locul 2, iar Leclerc pe poziția a treia.

Lupta pentru locul patru între Oscar Piastri și Carlos Sainz a fost dură. Pilotul McLaren s-a apărat agresiv împotriva lui Sainz la scurt timp după reluarea cursei, ceea ce a dus la un contact ușor și la ieșirea de pe pistă pentru Sainz. Pilotul Ferrari a cerut un schimb de poziții, dar acesta nu s-a întâmplat. În turul 39, Sainz l-a depășit agresiv pe Piastri pe interiorul virajului 17 – inclusiv un contact. Contraatacul australianului a eșuat.

Norris

Oscar Piastri are probleme după contactul cu Sainz

Situația s-a înrăutățit și mai mult pentru Piastri. Aripa față a fost grav avariată în timpul manevrei, Piastri a retrogradat mai multe poziții și, în cele din urmă, a trebuit să se oprească pentru o aripă nouă și a ieșit din puncte. Sainz s-a plâns, de asemenea, de potențialele daune după aceea. Totuși, acest lucru nu a părut a fi tragic, deoarece Sainz a reușit să se mențină pe locul 4 până la sfârșitul cursei. Perez a completat top 5 în fața lui Hamilton. Tsunoda a terminat pe P7 în fața lui Russell, Alonso pe P9 și Esteban Ocon pe P10, obținând astfel primul punct al Alpine în 2024.

Mercedes nu a fost în cursa pentru primele poziții. În schimb, numele celui mai mare rival al Săgeților Argintii în primul stint a fost Nico Hulkenberg. În faza de start, germanul l-a depășit pe Russell, ulterior și pe Hamilton, care pornise cu pneuri hard. Dar a pierdut pe parcursul cursei. Hamilton a fost nevoit să lupte de două ori pentru poziție împotriva lui Hulkenberg în primul stint, deoarece a pierdut din nou poziția după o eroare la frânare. Cu toate acestea, chiar și după o oprire la boxe mai devreme, ritmul Haas nu a fost suficient pentru a recupera mult teren în zona mediană.