Verstappen își extinde avantajul în Campionat după ce a câștigat în Mexic

Vizualizări: 10759

Max Verstappen de la Red Bull a înregistrat o a treia victorie record în Marele Premiu din Mexico City, în fața lui Lewis Hamilton de la Mercedes și a coechipierului Red Bull Sergio Perez – care a devenit primul pilot mexican care a urcat pe podiumul de Formula 1 în cursa de acasă.

Bucuria pole-position-ului șoc a lui Valtteri Bottas a fost de scurtă durată, deoarece Verstappen a măturat exteriorul celor două Mercedes în primul viraj din primul tur.

Bottas a fost apoi învârtit de Daniel Ricciardo de la McLaren în virajul 2 pentru a-l lăsa pe Verstappen să conducă în faţa lui Hamilton, apoi Perez în spatele Safety Car-ului, care a fost chemat înapoi pentru o reluare a cursei din turul 5, în timp ce Bottas a căzut în spatele terenului.

Ritmul lui Verstappen pe anvelopele medii – pe care toți au început, cu excepția lui Yuki Tsunoda și Esteban Ocon – a fost superior celui al lui Hamilton în timpul de deschidere.

Britanicul pierzând timp în fața olandezului și a coechipierului său Perez, el a intrat pentru hard-uri în turul 30, iar Verstappen a urmat în turul 34, ieșind pe locul al doilea, făcându-l pe Perez primul mexican care să-și conducă cursa de acasă.

Perez avea să vină pentru noi compuși tari în turul 41, la nouă secunde în spatele lui Hamilton, și a început să scoată bucăți din acel decalaj pentru a-l lăsa la doar o secundă în turul 60 din 71.

Urale uriașe au izbucnit când mulțimile au văzut cât de aproape era eroul lor de acasă de Hamilton, iar cazul britanicului nu a fost ajutat când i s-a spus să ridice și să ruleze, dar Perez nu a putut trece și a ajuns pe locul al treilea – la doar 1,1 secunde în spatele lui Hamilton – în ciuda faptului că avea cauciucuri dure care erau cu 11 tururi mai noi decât ale pilotului Mercedes.

Cât despre Bottas, a fost oprit în turul 66 pentru cauciucuri moi, s-a dezlipit în turul 68, dar nu a putut lua cel mai rapid tur de la Verstappen. A jintrat din nou la boxe pentru un alt set nou de softuri cu un tur rămas și a smuls cel mai rapid tur liderului campionatului Red Bull, înainte de a termina pe locul 15 la general.

Pierre Gasly s-a calificat pe locul 5, dar a terminat confortabil pe locul patru după rotirea lui Bottas, în timp ce Carlos Sainz a ocupat locul șase în spatele lui Charles Leclerc (P5) în cursă, spaniolul pierzând în fața coechipierului său de la Ferrari la start.

Sebastian Vettel a ocupat locul șapte pentru Aston Martin, înaintea lui Kimi Raikkonen de la Alfa Romeo, pe locul 8.

Fernando Alonso a ocupat locul nouă pentru Alpine, după ce a început pe locul 12, dar a fost împiedicat de o oprire lentă din turul 40. Acest lucru l-a lăsat pe Lando Norris pe locul 10 de pe locul 18, pilotul McLaren ajungând pe locul 7 în turul 45, când a schimbat de la medii la hard-uri.

Coechipierul lui Norris, Ricciardo, a putut ocupa abia locul 12 după ce contactul din turul 1, care i-a stricat speranțele de a marca puncte de pe locul 7 pe grilă și i-a promovat pe Leclerc, Vettel și Raikkonen câte un loc.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1