Verstappen îl laudă pe Hamilton după ce a câștigat o confruntare pentru titlu împotriva multiplului Campion Mondial

Vizualizări: 11210

În Abu Dhabi, Max Verstappen l-a numit pe Lewis Hamilton un pilot „uimitor” după ce a câștigat într-o luptă crâncenă de-a lungul sezonului cu multiplul Campion Mondial.

Verstappen a luat pole position, a pierdut conducerea și a recâștigat-o într-un schimb de focuri din ultimul tur, după ce un Safety Car a fost chemat târziu în Abu Dhabi. Mercedes, care a câștigat duminică un al optulea titlu record consecutiv de constructori, cu Hamilton al doilea și Valtteri Bottas P6 la Yas Marina. Echipa a protestat împotriva rezultatului, dar aceste proteste au fost respinse, după care Silver Arrows a depus intenția de a contesta decizia.

Verstappen a remarcat după aceea cum s-a simțit să mergi în fața unui multiplu campion mondial în acest sezon de 22 de curse.

„Am foarte mult respect pentru Lewis, dar știi, sunt foarte fericit că am câștigat în general, pentru că a fost, desigur, un sezon foarte greu în lupta cu Mercedes și Lewis. Dar nu vreau să par… arogant sau altceva, să spun că este o mare satisfacție să câștig împotriva lui”, a spus Verstappen.

„Am foarte mult respect pentru el și știu că este un pilot uimitor, dar sunt foarte fericit că am câștigat.”

Cel de-al doilea campion de F1 al Red Bull – după Sebastian Vettel – a adăugat că ștacheta a fost stabilită „foarte sus” de el și Hamilton în acest sezon.

„Cred că, în general, calitatea a fost foarte ridicată, stabilită de mine și Lewis, desigur”, a adăugat el.

„Ne-am împins unul pe altul la limită de fiecare dată. Au existat curse destul de dure din punct de vedere fizic, nu a fost nici un tur de odihnă și, știi, pe tot parcursul weekendului – calificări, curse – a fost important să încerc mereu să fiu perfect, ceea ce este foarte greu în Formula 1.

„Un mic blocaj poate face diferența între P1 și P2, așa că în campionatul pe care l-am avut, a fost masiv și de aceea nivelul a fost foarte ridicat.”

Reflectând asupra rivalității sale feroce cu Hamilton, care a văzut perechea mergând roată la roată în curse precum Bahrain, Imola, Arabia Saudită și aici în Abu Dhabi, Verstappen a spus: „Desigur, în general, cred că ne-am bucurat foarte mult. Desigur, știi, am avut momentele noastre, dar cred că într-o luptă de campionat, asta face parte din poveste.

„Și acum că sezonul s-a terminat, cred că ne putem relaxa puțin mai mult – dar a fost tensionat. Competiția, aproape fiecare cursă ne-am împins unii pe alții la limită. Și cred că este foarte plăcut de văzut.”

Și cum l-a schimbat aceast sezon titanic pe Verstappen?

„Experiențe noi”, sunt ceea ce olandezul a spus că a câștigat, adăugând: „și din nou, am învățat mai multe despre mine într-un mod pozitiv, din fericire, dar continui să mă îmbunătățesc, asta este sigur”.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1