F1 la Abu Dhabi: Max Verstappen câștigă, Mercedes termină pe locul doi în campionatul mondial

Vizualizări: 526476

Max Verstappen câștigă Marele Premiu de la Abu Dhabi fără concurență. Thriller-ul dintre Ferrari și Mercedes pentru locul doi în campionatul mondial se încheie în favoarea Săgeților Argintii.

Max Verstappen încheie sezonul 2023 al Formulei 1 în stil mare, cu a 19-a victorie a anului. Pilotul Red Bull nu mai a fost sub presiune după primul tur de la Abu Dhabi. Charles Leclerc termină pe poziția a doua, după o cursă destul de calmă. Sergio Perez, în schimb, pierde podiumul din cauza unei penalizări controversate.

Mercedes se poate impune în fața celor de la Ferrari în lupta pentru locul doi în Campionatul Constructorilor, deoarece Carlos Sainz nu joacă niciun rol în cursă și, în cele din urmă, chiar se retrage cu puțin timp înainte de final. Fernando Alonso își asigură locul al patrulea în campionatul piloților datorită locului P7.

Max Verstappen câștigă, Mercedes sărbătorește de asemenea

Câștigătorul: Victoria lui Max Verstappen a fost doar pentru scurt timp în pericol în primul tur, când a trebuit să se ferească de mai multe ori de Charles Leclerc. Dar pilotul Ferrari s-a retras la fiecare oportunitate de depășire și nu a lăsat să se ajungă la asta. După aceea, a fost una dintre obișnuitele sale curse solitare în frunte care i-a adus lui Verstappen cea de-a 19-a victorie.

Podiumul: Charles Leclerc termină pe poziția a doua, în ciuda faptului că Sergio Perez a trecut linia de sosire în P2. Russell a urcat și el pe P3 din cauza penalizării lui Perez, ajutând aproape de unul singur Mercedes să ajungă pe locul doi în campionatul echipelor la Abu Dhabi, în timp ce Hamilton nu a putut termina mai sus de P9 după un duel cu Yuki Tsunoda în ultimul tur.

Celălalte rezultat: Sergio Perez a terminat pe locul patru, în fața lui Lando Norris și Oscar Piastri, după o cursă de recuperare și o penalizare. Fernando Alonso a ocupat poziția a șaptea. Punctele finale au revenit lui Yuki Tsunoda, Lewis Hamilton și Lance Stroll. Nico Hülkenberg a terminat pe locul 15 în ultima cursă de Formula 1 a anului.

Clasamentul Campionatului Mondial: Mercedes își apără titlul de vicecampioană

Mercedes a intrat în ultima cursă a sezonului cu un avans de patru puncte. Grație lui Russell (P3) și lui Hamilton (P9), echipa din Brackely a pierdut doar un punct în fața locului doi ocupat de Ferrari și și-a apărat astfel un avans de 409 la 406 puncte. Red Bull a încheiat sezonul pe locul P1, cu 860 de puncte. În campionatul piloților, Fernando Alonso a obținut P4, la egalitate de puncte cu Charles Leclerc și cu un punct în fața pilotului McLaren, Lando Norris. Datorită numărului mai mare de locuri trei ocupate în acest sezon, fostul campion va termina înaintea lui Leclerc în clasamentul general.

Verstappen

Cele mai importante momente de la cursa de Formula 1 de la Abu Dhabi

Vremea: Așa cum se cuvine la Abu Dhabi, nu a fost niciun semn de vreme rea pe tot parcursul weekend-ului. Cerul lipsit de nori a fost doar scurt timp întunecat de survolul de dinaintea startului cursei. La startul cursei, temperatura aerului a fost de 27 de grade Celsius și de 34 de grade pe suprafața pistei. Pe parcursul cursei, aceste temperaturi au scăzut la 26 (aer) și 31 de grade (pistă).

Alegerea pneurilor: Aproape întregul pluton a optat pentru pneurile medii la start, cei doi piloți Williams fiind singurii care au montat pneuri galbene folosite. Lance Stroll, Carlos Sainz și Valtteri Bottas au optat pentru pneurile hard la start.

Formula 1 în Abu Dhabi: Verstappen trebuie să se apere doar în turul 1

Faza de start: Charles Leclerc a plecat cel mai bine la start, dar a dat înapoi înainte de virajul 1 și nu a îndrăznit să facă o manevră împotriva lui Verstappen. De asemenea, Leclerc a făcut aluzie la o manevră în virajele 6 și 9, dar s-a retras din nou. Drept urmare, Verstappen a reușit să controleze cursa în primele tururi. Ambele mașini McLaren s-au aliniat în spatele celor doi lideri, deoarece Norris s-a impus în fața lui Russell la start.

Lucrurile au revenit rapid la normal între cei doi piloți McLaren, când Norris și-a depășit coechipierul într-o manevră clasică de DRS în turul 5. Ca urmare, Piastri a pierdut și el poziția a patra în favoarea lui Russell. Norris a reușit să exercite presiune în fereastra DRS a lui Leclerc pentru o vreme, dar a trebuit să renunțe din nou în cursul primului stint.

Verstappen

Lewis Hamilton cu aripa avariată și fără nicio șansă

După un start slab, Sergio Perez și-a croit drum până pe poziția a opta pe parcursul primului stint, în timp ce Lewis Hamilton a încercat foarte puțin să își îmbunătățească poziția. Chiar și înainte de prima fază de oprire la boxe (pit stop ajustat), el se afla doar pe poziția a zecea și, ca să înrăutățească situația, a suferit o avarie minoră la aripa spate a lui Pierre Gasly în turul 15.

Primele opriri la boxe: Unii dintre cei aflați în spate au intrat la boxe mai devreme. Fernando Alonso a deschis schimbul de pneuri pentru piloții de puncte în turul 12, urmat de Piastri un tur mai târziu. Norris și Russell i-au urmat un tur mai târziu. Dar cum McLaren a avut nevoie de cinci secunde pentru oprirea la boxe a mașinii britanicului, schimbul de pneuri al lui Russell i-a permis acestuia să treacă la P3.

Verstappen s-a oprit în turul 16 și Leclerc în turul 17, ceea ce înseamnă că toți piloții care s-au oprit până atunci au optat pentru o strategie cu două opriri. Yuki Tsunoda a preluat conducerea în această fază a cursei. El a așteptat până în turul 23 pentru a-și schimba pneurile și, prin urmare, a urmat o strategie cu o singură oprire. Carlos Sainz și Lance Stroll au rămas, de asemenea, pe pistă până în tururile 23 și, respectiv, 22, dar ambii plecaseră cu pneuri hard și, prin urmare, au urmat o strategie cu 2 opriri.

Restul cursei: În față, cursa a continuat liniștit după primele opriri. Verstappen a reușit să țină sub control Marele Premiu în al doilea stint fără probleme și să-și mărească avansul față de Leclerc cu câte o secundă. Între timp, pilotul Ferrari l-a ținut la distanță pe Russell cu un avans de aproximativ două secunde pe pneuri mai proaspete. La rândul său, Mercedes-ul a avut puțin peste două secunde în fața lui Norris.

Sergio Perez a pus lucrurile în mișcare. În turul 22, el l-a depășit pe Alonso, trei tururi mai târziu Piastri era dator și Perez era pe poziția a cincea. Perez a beneficiat apoi de libertatea de manevră și și-a prelungit al doilea stint mai mult decât rivalii săi direcți.

A doua fază de oprire la boxe și restul cursei: Lando Norris a deschis a doua fază de schimbare a pneurilor în turul 35 cu o încercare de undercut, urmat de Russell un tur mai târziu. A fost palpitant pentru scurt timp, dar pilotul Mercedes a reușit să își apere poziția în fața compatriotului său. Leclerc și Hamilton au urmat un tur mai târziu. Încă o dată, însă, nu au existat schimbări de poziție. Cei doi piloți Red Bull, Perez și Verstappen, au fost ultimii care au oprit (tururile 43 și 44).

Verstappen

Sergio Perez oferă acțiune în lupta pentru locul doi

Faza finală: Hamilton a avut un duel dur cu vechiul său rival Fernando Alonso după oprirea la boxe. Acest lucru a dus la o bătălie pentru DRS, în urma căreia Hamilton l-a acuzat pe spaniol că, printre altele, l-a testat la accident. Alonso s-a impus în cele din urmă în acest duel.

În afară de Sergio Perez, nu au existat aproape nicio schimbare în primele poziții. Cu toate acestea, mexicanul a oferit multă acțiune. După ultima sa oprire, el se afla pe locul P6, iar manevra împotriva lui Tsunoda i-a fost în continuare ușoară. Duelul cu Norris, în schimb, a durat câteva tururi, înainte ca Red Bull să preia P4 în turul 49. Totuși, în timpul unei tentative de depășire anterioare, a avut loc un contact între cei doi, pentru care Perez a primit o penalizare de 5 secunde.

Perez a făcut pași mari pentru a-l ajunge din urmă pe Russell în ultimele etape și l-a depășit pe pilotul Mercedes în turul 54. Leclerc l-a lăsat pe Perez să treacă în ultimul tur pentru a lua locul P2 după ce i-a dat șpagă. Planul din spatele acestei acțiuni a fost de a-l ajuta pe Perez să obțină un avans mai mare față de Russell, ceea ce i-ar fi dat lui Ferrari P2 în Campionatul Constructorilor. Dar acest lucru nu a fost suficient, Russell a rămas la mai puțin de patru secunde în spatele mexicanului, care a coborât astfel pe P4.

Decizia finală în privința punctelor a revenit lui Tsunoda. Pilotul de la AlphaTauri a pierdut mult teren spre finalul cursei din cauza strategiei sale cu o singură oprire. Alonso l-a depășit pe pilotul japonez în turul 57. În consecință, asturianul și-a asigurat locul patru în campionatul piloților. După o cursă solitară în față, Max Verstappen a trecut linia de sosire cu 12 secunde înaintea lui Leclerc și a câștigat al 19-lea Mare Premiu al sezonului.

Mai multe știri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiți AICI.

Photocredit: Formula 1 Fans Romania