Verstappen a revenit în topul antrenamentelor finale din Austria, cu o jumătate de secundă înaintea duo-ului Mercedes

Vizualizări: 10417

Max Verstappen a revenit pe primul loc în ultima sesiune de antrenamente înainte de a se califica în Austria, marcând cel mai rapid timp cu peste o jumătate de secundă mai rapid decât Valtteri Bottas și Lewis Hamilton.

Cerul albastru și norii albi au pictat o imagine de vis peste Red Bull Ring, mii de fani ai lui Verstappen îmbrăcați în portocaliu adăugând un plus de culoare la această sesiune crucială – în timp ce anvelopele prototip Pirelli C4 erau în joc la începutul acestei sesiuni, Yuki Tsunoda de la AlphaTauri a stabilit cea mai rapidă tură pe aceste anvelope.

Compușii moi au intrat în joc după 30 de minute și Verstappen a fost cel care a stabilit punctul de referință eronat de 1m04.941s, îmbunătățindu-se până la 1m04.591s mai târziu. Bottas s-a aliniat în continuare, la o jumătate de secundă distanță de pilotul Red Bull, iar Lewis Hamilton a terminat pe locul al treilea (cu 0,686 de Verstappen), după ce i-a fost şters tur înainte din cauza depăşirii limitelor pistei.

Pierre Gasly a ocupat locul al patrulea pentru AlphaTauri, înaintea surprizei Alfa Romeo, printre primii cinci Antonio Giovinazzi. Aceste ture târzii l-au lovit pe Carlos Sainz la un P6 și pe coechipierul său Ferrari, Charles Leclerc, la P9.

Între Ferrari a fost Fernando Alonso, pilotul Alpine care a stabilit un tur târziu după ce a trecut de la hard la soft pentru a merge pe locul opt, iar Sergio Perez a urmat exemplul pentru P7.

În spatele lui Leclerc s-a aflat Aston Martin-ul lui Sebastian Vettel – 34 de ani astăzi – în P10 și Lance Stroll P11, cu încă 0,004s mai lent.

Tsunoda a terminat pe locul 12 după ce s-a rotit cu viteză mare în virajul final, doar pentru a scoate o salvare incredibilă. A fost ultimul pilot la o secundă de Verstappen.

Următorul a fost Esteban Ocon, de la Alpine, în timp ce George Russell a fost al 14-lea pentru Williams.

La McLaren, Lando Norris (P15) a depășit limitele pistei cu un off în virajul final, iar Daniel Ricciardo a terminat pe locul 16.

Kimi Raikkonen de la Alfa Romeo a fost al 17-lea înaintea lui Mick Schumacher de la Haas, în timp ce Nicholas Latifi de la Williams a ocupat locul 19, iar Nikita Mazepin a completat clasamentul cu un alt moment în afara pistei, de data aceasta în virajul 6.

Cel mai rapid timp al fiecărui pilot în această sesiune a fost stabilit pe anvelopele moi.

Mai multe ştiri despre Campionatul de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1