Verstappen a câștigat Titlul Mondial după victoria din Abu Dhabi, după o dramă târzie cu Safety Car

Vizualizări: 11356

Max Verstappen și-a asigurat primul său Campionat Mondial cu victoria în Marele Premiu de la Abu Dhabi, care a încheiat sezonul, Lewis Hamilton terminând pe locul al doilea, cursa s-a încheiat într-un sprint de un tur, după un Safety Car târziu.

Rezultatul, care l-a văzut pe Valtteri Bottas terminând pe locul șase și pe Sergio Perez retras, înseamnă că Mercedes a câștigat un al optulea titlu record consecutiv în Campionatul Constructorilor.

Hamilton cu pneuri medii a avut un start fenomenal, iar Verstappen cu pneuri moi la start a revenit în virajul 6, făcându-l pe Hamilton să iasă larg, dar pilotul Mercedes a continuat în frunte. Comisarii au decis să nu investigheze incidentul. Fereastra de intrare la boxe s-a deschis când Verstappen a intrat în turul 13, Hamilton un tur mai târziu, lăsându-l pe Sergio Perez în frunte cu misiunea de a-l opri pe Hamilton.

Perez a făcut exact asta, în tururile 20 până la 21 – fiind supranumit „legendă” de către coechipierul său în timp ce l-a lăsat să treacă pentru a continua urmărirea, înainte de a intra în turul 22. Podiumul părea sigur până când s-a retras în turul 56 sub un Safety Car, mașină care a fost scoasă pentru un accident a lui Nicholas Latifi.

Acea mașină de siguranță, în timpul căreia Verstappen a intrat la boxe pentru anvelope moi, a părăsit cursa cu doar un tur sub steag steag verde rămas, producând un alt moment memorabil în acest sezon epic. Verstappen l-a întrecut pe Hamilton în turul 5, mișcare decisivă și, în timp ce Hamilton a încercat să revină spre virajul 9, nu a fost nimic de făcut. S-a făcut istorie, așa cum va fi întotdeauna, iar trofeul i-a revenit pentru prima dată olandezului.

Carlos Sainz a ocupat ultimul loc pe podium în fața lui Yuki Tsunoda de la AlphaTauri, pe locul 4, în timp ce coechipierul AlphaTauri Pierre Gasly a completat top cinci.

Valtteri Bottas s-a luptat să ajungă pe locul 6, ajungând până în P8 și pierzând un potențial loc pe podium de pe locul patru până pe locul șase sub ultimul Safety Car.

Alpine a luat puncte cu Fernando Alonso și Esteban Ocon al optulea, respectiv al nouălea, iar Charles Leclerc de la Ferrari completând top 10.

Alfa Romeo a suferit o dublă retragere, când Kimi Raikkonen a renunțat în turul 26, colegul de echipă Antonio Giovinazzi renunţând 10 tururi mai târziu. Latifi a fost al doilea care s-a retras de la Williams, după ce George Russell a renunțat la mandatul său cu echipa, cu o pierdere a conducerii în turul 27.

Prin urmare, Mercedes și Red Bull au împărțit prada în acest incredibil Mare Premiu din Abu Dhabi, care încheie sezonul, un mare premiu potrivit pentru un sezon care, fără îndoială, va deveni unul dintre cele mai mari vreodată.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1