Trofeul Sinaia 2021- inca o victorie pentru Alex Mirea

Vizualizări: 11150

Alex Mirea învingătorul de la Trofeul Sinaia 2021

Trofeul Sinaia 2021

Alex Mirea a obtinut victoria gratie unui timp cu doar 6 zecimi mai lent decat recordul lui Lucien Hora din 2019. Octavian Ciovica a fost cel mai rapid in recunoasterile de dimineata oprind cronometrul la 1:52.824, insa nu a reusit sa incheie decat prima mansa de concurs cu un timp de 1:53.877, in a doua fiind nevoit sa abandoneze. Mirea a fost putin mai lent in cea de a doua mansa datorita unei coliziuni cu un balot care a avariat eleronul si a rezultat intr-o apasare aerodinamica mai scazuta. Podiumul a fost conturat de Silviu Dumitrescu (Osella 2000 evo) si Costel Casuneanu (Skoda Fabia R5).

Calin Manitiu (Subaru Impreza) a reusit sa se impuna la clasa N cu un avans de 6 zecimi fata de Dudu Senchea (Mitsubishi Evo 8) și la 16,6 secunde de Tudor Pop (Mitsubishi Lancer Evo 9). In cadrul clasei N1, Alexandru Krepelka (Honda Civic) a fost invingator urmat de Alin Cristea(Citroen Saxo) la 11,1 secunde.

La clasa E2-1600, Pavel Shenkov (Lada 2107) a obtinut cel mai bun timp si a cincea victorie consecutiva sezonul acesta, urmat de Theodoros Perimenis (Peugeot 106) la 1,5 secunde. Locul 3 a fost ocupat de catre Florin Durche (Citroën C2 Super1600) cu 6,6 secunde diferență de prima poziție.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Trofeul Sinaia 2021  Clasamentul clasei E2-2000 l-a desemnat invingator pe Andrei Serban (Skoda Fabia S2000), locul 2 fiind ocupat de Cosmin Gruba(Volkswagen Golf IV), iar pe locul 3 la aproape 30 de secunde de Costin Ion (Dacia Logan RS). Costel Cășuneanu(Škoda Fabia R5) a câștigat în clasamentul E2-3000, fiind mai rapid cu 36,2 decât ocupantul poziției secunde Mihai Pleșa (Honda Type R), în timp ce ultima poziție a clasei nu a fost ocupată, date fiind abandonurile lui Adrian Măduță și Aurelian Albu. Clasa E2+3000 a fost câștigată de Radu Benea (Mitsubishi Lancer Evo 8), care a obținut victoria datorită diferenței de dintre el și Dan Maghețiu (Nissan GT-R). Ultima poziție a clasei E2+3000 i-a revenit lui Paul Țurcanu (Mitsubishi Lancer Evo 6). Mihai Leu a demonstrat din nou un pilotaj impecabil la volanul modelului Ferrari 456 Challenge Evo, reușind să se impună și la Sinaia, cu un avans de 3,6 secunde în fața lui Alexandru Pițigoi (Porsche 911 GT3 Cup). Poziția a treia i-a revenit gentleman driverului Florin Voicu (Ferrari 458 Challenge). Singurul pilot în clasamentul mașinilor Electrice, pilotul Dominic Marcu a încheiat cu succes etapa sa de casă, cu modelul Mini Cooper SE. În clasamentul juniorilor, același Matei Voicu a reușit să se impună în fața lui Botond Szabó și a lui Octavian Berci (Mercedes-Benz 190E).

În clasamentul mașinilor istorice, Eduard Tontsch (BMW 2002 TII) a păstrat același ritm ca în prima urcare, reușind să se impună în fața lui Marian Comșa (Toyota Celica) cu 10,7 secunde avans. Pe poziția a treia a încheiat Cosmin Săliștean (Ford Escort) la 21,2 secunde de liderul Tontsch.

Mai multe știri despre  Campionatului Național de Viteză în Coastă găsiți AICI.