Simone Tempestini a câștigat prima probă a Raliului Brașovului

Vizualizări: 16401

Start cu dreptul pentru Simone Tempestini la prima etapă în care participa în acest an. Pilotul Napoca Rally Academy a stabilit timpul de referință pe PS1 Făgăraș, fiind mai rapid cu jumătate de secundă decât Mads Ostberg. Dan Gîrtofan s-a clasat al treilea, la 6,1 secunde în urma norvegianului.

Primele speciale din programul Raliului Brasovului sunt noi pentru toți participanții însă asta nu l-a împiedicat pe Simone Tempestini (Skoda Fabia R5) să arate că el, spre deosebire de Mads Ostberg, “aleargă” acasă. Tempestini a fost cel mai rapid pe cei 9,8 km ai PS1, având timpul de 05:04,1. Ostberg (Citroen C3 Rally2) nu este mult în urmă, doar jumătate de secunda pierzând față de primul lider al raliului. Al treilea clasat al specialei de debut a fost Dan Gîrtofan (Skoda Fabia Rally2), urmat la 7 zecimi de secunda de Bogdan Marișca (Ford Fiesta R5).

Urmează, pe pozițiile 5-7, încă trei modele Skoda Fabia, pilotate de Adrian Răspopa, Sebastian Barbu și Bogdan Cuzma. Barbu este momentan la 1,3 secunde în urma lui Răspopa și la 7,1 secunde în fata lui Cuzma.

Cel mai rapid pilot al unei mașini cu tracțiune pe doua roți a fost Norbert Maior (Citroen DS3 R3T Max), ocupând a opta poziție a clasamentului raliului, acolo unde este urmat de liderul clasamentului RC2N, Andrei Gîrtofan (Subaru Impreza N15). Top 10 al clasamentului general a fost încheiat de Bogdan Năstase (Mitsubishi Lancer Evo IX), cel care conduce categoria NAT 11.