Calificări MotoGP Silverstone: Aleix Espargaro (Aprilia) învinge echipa Ducati

Vizualizări: 6039

Silverstone- Câștigătorul de anul trecut, Aleix Espargaro (Aprilia), obține pole position-ul cu un nou record pe tur în fața duetului Ducati Bagnaia și Bastianini – Marc Marquez pe linia a treia

Pilotul Aprilia Aleix Espargaro a ținut la distanță armada Ducati în calificările pentru Marele Premiu al Marii Britanii. Veteranul a obținut pole position-ul la Silverstone cu un nou record de tur de 1:57,309 minute. Câștigătorul de anul trecut și-a creat astfel cea mai bună poziție de start.

“Nu cred că am reușit vreodată un tur mai bun”, spune Espargaro. “Turul a fost incredibil. Mi-am asumat o mulțime de riscuri, ceea ce nu era de fapt planul meu. Turul a fost pur și simplu perfect. Când am văzut timpul, a trebuit să râd în casca mea.”

Silverstone

Campionul mondial Francesco Bagnaia a trebuit să se recunoască învins cu două zecimi de secundă. Când pilotul Ducati a început a doua sa încercare, o bandă adezivă cu logo-urile sponsorilor s-a desprins din partea superioară a vizorului căștii și a fluturat în fața acestuia.

Iritat de acest lucru, Bagnaia a făcut o greșeală chiar la începutul turului de zbor și a ieșit de pe pistă. “Abțibildul sponsorului de pe casca mea era chiar în fața ochilor mei. Asta m-a enervat, desigur, pentru că asta nu ar trebui să se întâmple”.

Coechipierul lui Bagnaia, Enea Bastianini, a completat prima linie a grilei de start. Alex Marquez (Gresini-Ducati), care a stabilit cel mai bun timp în Q1, a ocupat locul cinci pe grilă. Cel mai bun pilot KTM a fost Brad Binder, pe locul șase (rezultat Q2).

Silverstone

Marc Marquez (Gresini-Ducati) va conduce a treia linie a grilei de start de pe locul șapte. În prima sa încercare, el s-a agățat de roata din spate a lui Bagnaia. În a doua încercare, duo-ul VR46 și Marc Marquez au încercat să îl ajungă din urmă pe campionul mondial.

Dar s-au frecat unul de celălalt și s-au împiedicat reciproc. Marc Marquez și Fabio Di Giannantonio, în special, nu au reușit să îmbunătățească a doua lor încercare. Maverick Vinales a încheiat calificările în groapa de pietriș după o căzătură în virajul 2.

Prin urmare, Vinales va pleca de pe poziția a opta. Debutantul Pedro Acosta (Tech3-GasGas) completează a treia linie. Di Giannantonio, Jack Miller (KTM) și Marco Bezzecchi vor ataca din a patra linie.

Silverstone

Q1: Duo Trackhouse ratează la limită

În Q1, Alex Marquez s-a catapultat pe primul loc în ultimul moment cu un timp de 1:58,373 minute. Pilotul Gresini l-a împins astfel pe debutantul Acosta pe locul doi cu 0,035 secunde (rezultat Q1). Ambii au avut un tur mai puțin.

Pentru Franco Morbidelli (Pramac-Yamaha), locul trei a fost capătul de linie. Nici duo-ul Trackhouse-Aprilia nu a reușit să progreseze, deși ambii piloți au avut o prestație bună. În cele din urmă, Raul Fernandez și Miguel Oliveira au reușit să termine doar pe locurile 14 și 15 pe grila de start.

Johann Zarco (LCR Honda) a fost cel mai bun în “Cupa Japoniei” cu locul 16 pe grila de start. Fabio Quartararo, vârful de lance Yamaha, nu a avut ritm pe tot parcursul weekendului. El a terminat pe poziția a 18-a, urmat de duo-ul de la fabrica Honda, Luca Marini și Joan Mir.

Au mai rămas doar 22 de piloți pe grila de start. Alex Rins a fost nevoit să arunce prosopul vineri seara din cauza durerilor la încheietura mâinii drepte. Acestea sunt sechele ale accidentului său de la Assen. Yamaha va fi totuși prezentă cu doi piloți, Remy Gardner înlocuindu-l pe Cal Crutchlow cu un wildcard.

Sprintul de 10 tururi va începe la ora 16:00 CEST (la grila de start).