Sergio Perez câştigă în Azerbaijan cu Verstappen şi Hamilton în afara punctelor

Vizualizări: 11687

Max Verstappen părea pregătit să obțină prima sa victorie în Marele Premiu al Azerbaijanului, înainte de a se prăbuși din conducere, cu doar 5 tururi rămase – oferindu-i lui Sergio Perez a doua victorie din carieră, în timp ce Lewis Hamilton a comis o eroare în penultimul tur pentru a termina doar pe locul 16 într-o cursă extrem de dramatică în Baku.

Pentru prima dată în acest sezon, Charles Leclerc a pornit în cursă din pole, dar a fost întrecut de Lewis Hamilton fără a avea nevoie de DRS, atât de puternică a fost remorcarea din turul 2. Verstappen a trecut şi el de Ferrari în turul 7.

Verstappen a preluat conducerea după o secvență crucială de opriri la boxe, Hamilton începând acea secvență în turul 12 cu o oprire lentă datorată traficului din linia boxelor. Verstappen a făcut oprirea cu un tur mai târziu și a ieșit primul, urmat de Perez care a despărțit rivalii campionatului. Olandezul părea să aibă victoria în geantă, stăpânind restartul din spatele Safety Car-ului în turul 35 după teribilul accident al lui Lance Stroll, când anvelopa din stânga spate a pilotului Aston Martin a cedat.

Asta până când Verstappen însuși, confortabil în fruntea turului 47, s-a învârtit și s-a prăbușit după o aparentă problemă de anvelope. Nevătămat, dar zguduit, accidentul său a declanșat un alt Safety Car, care s-a transformat într-un steag roșu şi o suspendare a cursei în turul 48. Cursa a fost reluată cu un start de pe grilă, 35 de minute mai târziu, în turul 50, oferindu-ne două tururi pline de acțiune. Un restart în care toţi piloţii au avut anvelopele schimbate cu soft-uri.

Perez îi conducea pe Hamilton, Sebastian Vettel, Pierre Gasly și Leclerc de pe linia boxelor către restart. Hamilton a luat un start bun, cu nasul aparent în fața lui Perez, dar britanicul a comis o eroare şi a tras drept în primul viraj. El a terminat pe locul 16, lăsându-l pe Perez în frunte, Vettel al doilea și Gasly – după ce a reuşit să ţină un Leclerc foarte hotărât în spate – pentru a ocupa locul final pe podium.

Vettel a început de pe poziţia a 11-a, dar a terminat pe un loc 2 strălucitor, întrucât a intrat la boxe cu 18 ture mai târziu decât restul și a ieșit direct pe locul șase. La reluare după prăbușirea lui Stroll, a luat un P4 de la Leclerc și Gasly și a fost promovat pe podium prin retragerea lui Verstappen.

Leclerc a terminat al patrulea, în timp ce încercarea sa de a-l depăşi pe Gasly în turul 10 nu a dat roade. În timp ce a încercat să se lupte cu francezul pentru un P3 şi după reluarea finală, eforturile sale au fost în zadar și pilotul Ferrari a terminat pe locul patru.

Lando Norris şi-a diluat penalizarea de trei poziţii depăşindu-şi rivalii, acesta luând startul din P9 pentru a ajunge pe locul cinci în fața lui Fernando Alonso, în timp ce debutantul de la AlphaTauri, Yuki Tsunoda, a început al șaptelea și a terminat tot acolo după ce a intrat devreme în turul 9.

Completând top 10, Carlos Sainz de la Ferrari s-a clasat în P8 – care a revenit pe anvelopele dure după un blocaj uriaș din turul 11 care l-a lăsat în poziţia a 15-a. Daniel Ricciardo, a reuşit să recupereze 4 poziţii de la start, iar Fernando Alonso de la Alpine în P10, forţând mâna pilotului McLaren pe tot parcursul cursei.

Dar povestea principală a fost retragerea lui Verstappen de la conducere și șocantul blocaj târziu al lui Hamilton, care l-a costat o avere în preluarea conducerii campionatului după acest uimitor final al Marelui Premiu al Azerbaidjanului.

Mai multe ştiri despre Campionatul de Formula1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula1
Photocredit: Formula1