Russell l-a depășit pe Verstappen și a câștigat cursa de sprint din Brazilia.

Vizualizări: 19073

George Russell a pus capăt în mod senzațional seriei de victorii a celor de la Mercedes AMG F1, după ce l-a depășit pe Max Verstappen și a câștigat ultima cursă de sprint a sezonului 2022 de Formula 1 din Brazilia.

Britanicul s-a luptat cu înverșunare cu dublul campion, cei doi dictându-se roată la roată timp de trei tururi înainte ca în cele din urmă pilotul echipei Mercedes AMG F1 să preia primul loc și să fugă spre victorie. În timp ce Max Verstappen a continuat să piardă locuri înainte de a suferi avarii, Lewis Hamilton a completat un dublu podium pentru echipa Mercedes AMG F1 în spatele lui Carlos Sainz, în timp ce șocantul din Pole Position Kevin Magnussen a ocupat locul opt.

Max Verstappen și Nicholas Latifi, care a luat startul de pe locul 16, au fost singurii piloți care au pornit cu pneuri MEDIUM, întrucât toți ceilalți au preferat pneurile SOFT, mai rapide, dar mai puțin durabile, cu pereți roșii. Cu mai multă aderență de la start, Kevin Magnussen a lansat puternic pentru a se menține în frunte în virajul 1 în coborâre și s-a distanțat cu o jumătate de secundă de rivalul său din prima linie, Max Verstappen, care a fost nevoit să își încălzească pneurile.

Russell, Verstappen

Cu cauciucul lui George Russell, care a ajuns imediat la temperatură, acesta a reușit să lipească botul Mercedesului său alături de Red Bull Racing pentru a lupta pentru locul doi, înainte ca viteza superioară în linie dreaptă a RB18 să se facă cunoscută și să se distanțeze de W13. Putere motorului Honda i-a permis apoi lui Max Verstappen să se strecoare în remorca lui Kevin Magnussen, acesta ajungând în cele din urmă să îl retrogradeze pe pilotul Haas F1, care s-a conformat la frânare în virajul 1.

George Russell a urmat exemplul cu DRS pentru a trece pe lângă exteriorul danezului pe linia de start. Nu după mult timp, Carlos Sainz a pătruns pe interiorul lui Kevin Magnussen pentru a-l scoate de pe podium. Max Verstappen a părut puternic în timp ce s-a distanțat cu 1,1s față de urmăritorul Săgețul de Argint, dar George Russell și-a păstrat în viață pneurile SOFT mai rapide pentru a-l încolți pe lider și pentru a obține DRS din turul 10.

Cu ajutorul de depășire din nou activat, a încercat să treacă prin exterior în virajul 4, dar Max Verstappen și-a păstrat cumpătul la frânare pentru a-și asigura poziția în sectorul de mijloc. A fost aproape o copie aproape fidelă a acelui zar în turul următor, în turul 14, Max Verstappen reușind apoi să aibă o tracțiune mai bună la ieșire pentru a se menține în frunte pentru încă un tur de Interlagos. Dar apoi, în turul 15, George Russell a bătut în cuie ieșirea pe linia dreaptă din spate pentru a obține încă o dată tracțiunea și DRS-ul pentru a se îndepărta de Max Verstappen în zona de frânare și a prinde definitiv primul loc.

Modelul W13 echipei Mercedes AMG F1 a intrat apoi în cântec în aer liber, cu George Russell mărșăluind cu 1,6s în fața lui Max Verstappen, în timp ce Max Verstappen a fost apoi amenințat de Carlos Sainz, spaniolul trecând robust la începutul turului 19. Câștigătorul GP-ului britanic și-a aruncat F1-75 pe interiorul virajului 1, cu cei doi ciocnindu-se de roți, iar când Carlos Sainz a revenit pe linia de curse, a tăiat aripa din față al pilotului Red Bull Racing.

Această placă de capăt de aripă față deteriorată și o linie compromisă pentru Max Verstappen au însemnat apoi, după ce a trecut peste resturi, că a fost amenințat de Lewis Hamilton. Dar pilotul olandez l-a strâns pe rivalul său înverșunat din campionatul 2021 prin virajul 6 pentru a se menține pe locul trei pentru moment. Dar, la finalul turului 18, Lewis Hamilton a câștigat DRS pentru a trece peste linia de sosire și a cimentat al treilea înainte de a-l urmări pe Carlos Sainz – care acum se plângea că pierde aderență de pneurile SOFT.

El a reușit să se mențină la mai puțin de o jumătate de secundă de Lewis Hamilton, dar George Russell a fost cel care a obținut victoria cu aproape patru secunde avans și a obținut prima victorie a anului pentru Mercedes AMG F1Max Verstappen a continuat să fie al patrulea, dar a fost la 6s în urma lui Lewis Hamilton, în timp ce Sergio Perez a recuperat de pe locul nouă pe cinci, în fața lui Charles Leclerc și Lando Norris, în timp ce anticipatul declin al lui Kevin Magnussen s-a încheiat cu locul opt.

Sebastian Vettel a luat locul nouă după ce a supraviețuit unei căzături pe iarbă în timp ce încerca să-l depășească pe colegul său de echipă uber-defensiv Lance Stoll, iar Pierre Gasly a completat top 10. Lance Stroll a coborât pe locul 17 cu o penalizare de 10s pentru că l-a depășit pe Sebastian Vettel – cu două locuri mai jos decât Fernando Alonso, care a fost nevoit să intre la boxe pentru o nouă aripă față după ce s-a ciocnit cu colegul său din echipa Alpine F1, Esteban OconEsteban Ocon a coborât pe locul 18, în fața doar a lui Nicholas Latifi și a lui Alex Albon, care a abandonat în turul patru.