Schumacher Jr. își dorea mult să înceapă sezonul în Australia

Mick Schumacher spune că abia aștepta să își facă debutul în Formula 1, în Australia, însă din cauza restricțiilor impuse, acest lucru nu va...
More

    Latest Posts

    Retrospectivă 2019. Podiumurile Finale în Campionatul Național De Viteză în Coastă Dunlop

    Sezonul 2019 în Campionatul Național de Viteză în Coastă Dunlop a avut una dintre cele mai disputate confruntări pentru titlu din istorie, lupta dându-se până la final. De-a lungul celor 9 etape, care s-au desfășurat la Râșnov, Cheile Grădiștei, Poiana Brașov (de două ori), Reșița, Sinaia, Mediaș, Rânca și Câmpulung Muscel, un total de 160 de piloți au fost prezenți la start.

    În acest an, nu a mai existat un campion open, campionatul fiind împărțit în două categorii, una dedicată automobilelor de producție, iar cealaltă automobilelor de competiție.

    Cronica etapei I, de la Rașnov, este disponibilă AICI. Lucien Hora s-a întors în competiții cu o victorie chiar pe traseul unde câștiga ultima oară în 2015.

    Cronica etapei a doua, de la Cheila Grădiștei, este disponibilă AICI. Emil Nestor și-a asigurat prima victorie din carieră.

    Cronica etapei a treia, de la Poiana Brașov, este disponibilă AICI. Silviu Dumitrescu s-a impus spectaculos.

    Cronica etapai a patra, de la Reșița, este disponibilă AICI. Bulgarul Stoyan Stoev  a câștigat, însă Silviu Dumitrescu a reușit recordul traseului din Valea Domanului.

    Cronica etapei a cincea, de la Sinaia, este disponibilă AICI. Lucien Hora a bifat o victorie entuziasmantă pe singurul traseu urban din CNVCD.

    Cronica etapei a șasea, de la Mediaș, este disponibilă AICI. Emil Nestor s-a impus și a relansat lupta pentru titlu la Categoria II.

    Cronica etapei a șaptea, de la Rânca, este disponibilă AICI. Lucien Hora a bătut recordul traseului de pe Transalpina. Mihai Leu și-a asigurat matematic titlul de la Categoria I.

    Cronica etapei a opta, de la Câmpulung Muscel, este disponibilă AICI. Victoria i-a asigurat lui Lucien Hora titlul la Categoria II din punct de vedere matematic.

    Cronica etapei finale, de la Poiana Brașov, este disponibilă AICI. Bulgarul Stoyan Stoev a înregistrat o victorie clară.

    Pentru a vedea podiumurile complete din sezonul 2018, click AICI.

    Podiumurile sezonului 2019 în Campionatul Național de Viteză în Coastă Dunlop 2019 sunt următoarele:

    CLASE ISTORICE:

    DACIA REVIVAL

    Edwin Keleti și Mihai Alexandrescu au sărbătorit împreună primul podium din istorie al proiectului Dacia Revival.
      • Locul 1: Mihai Alexandrescu
      • Locul 2: Edwin Keleti
      • Locul 3: Dan Spuderka

    CLASA A3+B3:

      • Locul 1: Eduard Tontsch
      • Locul 2: Cătălin Cedric Ghigea
      • Locul 3: Petru Constantinescu

    CLASA A2+B2:

      • Locul 1: Dorin Alexandrescu
      • Locul 2: Adrian Bortică
      • Locul 3: Petru Constantinescu

    CLASA A1+B1

      • Locul 1: Marian Comșa
      • Locul 2: Mihai Alexandrescu
      • Locul 3: Valentin Nemțanu

    CATEGORIA ISTORICE 2:

      • Locul 1: Cătălin Cedric Ghigea
      • Locul 2: Adrian Bortică
      • Locul 3: Dorin Alexandrescu

    VITEZĂ ÎN COASTĂ DUNLOP

    CLASA E2+3000

    Lupta dintre cei trei s-a dat până în ultima etapă, victoria finală revenindu-i lui Bogdan Cuzma.
      • Locul 1: Bogdan Cuzma
      • Locul 2: Lucian Răduț
      • Locul 3: Costi Stratnic

    CLASA E2-3000

      • Locul 1: Emil Ghinea
      • Locul 2: Ionuț Ciopleiaș
      • Locul 3: Alin Troancă

    CLASA E2-2000

      • Locul 1: Andrei Șerban
      • Locul 2: Bogdan Rusea
      • Locul 3: Riccardo Tarabelli

    CLASA E2-1600

      • Locul 1: Robert Barabas
      • Locul 2: Florin Durche
      • Locul 3: Daniel Sandu

    CLASA A4:

      • Locul 1: Ciprian Ciobotaru
      • Locul 2: Istvan Soos
      • Locul 3: Ion Nicolae

    CLASA A2:

      • Locul 1: Horia Ioan Gheorghe
      • Locul 2: Mihai Dumitrescu
      • Locul 3. Aurelian Albu

    CLASA A1:

      • Locul 1: Radu Benea
      • Locul 2: Alin George Luca
      • Locul 3: Rareș Cruciția

    CLASA N4:

      • Locul 1: Călin Manițiu
      • Locul 2: Alexandru Mitroi
      • Locul 3: Octavian Ciovică

    CLASA N1:

      • Locul 1: Alexandru Krepelka
      • Locul 2: Costin Popescu
      • Locul 3: Alexandru Popescu

    DIESEL:

      • Locul 1. Alin Troancă
      • Locul 2. Cătălin Cismaru
      • Locul 3. Adrian Măduța

    DOUĂ ROȚI MOTRICE:

      • Locul 1. Andrei Șerban
      • Locul 2. Bogdan Rusea
      • Locul 3. Ricardo Tarabelli

    DEBUTANȚI:

      • Locul 1: Radu Benea
      • Locul 2: Alin George Luca
      • Locul 3: Adrian Manta

    ELECTRICE

    Sorin Ghișoi a fost singurul concurent la divizia electrice, unul dintre cele mai ambițioase proiecte ale motorsportului autohton.

    GRUPA CN E2:

    Emil Nestor s-a impus detașat. Silviu Dumitrescu, absent, a fost reprezentat pe podium de Emil Ghinea.
      • Locul 1: Emil Nestor
      • Locul 2: Aurelian Andronache
      • Locul 3: Silviu Dumitrescu

    GRUPA D E2:

    În absența lui Andrei Dumitescu, trofeul pentru locul 2 a fost ridicat de colegul acestuia Emil Ghinea. Bătălia acestei grupe a fost câștigată clar de Lucien Hora.
      • Locul 1: Lucien Hora
      • Locul 2: Andrei Dumitrescu

    GRUPA E2:

      • Locul 1: Bogdan Cuzma
      • Locul 2: Lucian Răduț
      • Locul 3: Costi Stratnic

    GRUPA GT:

      • Locul 1: Mihai Leu
      • Locul 2: Eduard Cozma
      • Locul 3: Florin Voicu

    GRUPA N:

      • Locul 1: Călin Manițiu
      • Locul 2: Alexandru Mitroi
      • Locul 3: Octavian Ciovică

    GRUPA A:

    Emil Dumitru l-a reprezentat pe podium pe Horia Ion Gheorghe, în timp ce Istvan Soos a fost absent de la Gala Campionilor. Marele câștigător a fost Ciprian Ciobotaru.
      • Locul 1: Ciprian Ciobotaru
      • Locul 2: Horia Gheorghe
      • Locul 3: Istvan Soos

    CATEGORIA I

      • Locul 1: Mihai Leu
      • Locul 2: Călin Manițiu
      • Locul 3: Eduard Cozma

    CATEGORIA II

      • Locul 1: Lucien Hora
      • Locul 2: Emil Nestor
      • Locul 3: Lucian Răduț

    ECHIPE:

      • Locul 1: CB Rally Vest
      • Locul 2: Rally Dream Team
      • Locul 3: Auto Speed Team

    Sursa: FRAS (Federația Română de Automobilism Sportiv)

    Photocredit: FRAS (Federația Română de Automobilism Sportiv) / Dan Strauti

    Nu pierdeti ultimele stiri din lumea uimitoare a motorsportului cu aplicatie GP24.
    Don't miss out on the latest news from the world of Motorsports with the GP24 App.

    Cu noua aplicatie GP24 primiti ultimele stiri direct pe dispozitivul mobil, 100% gratuit / Nu este necesara inregistrarea.
    With the New GP24 App you receive the latest news direct on your mobile device, 100% free / No need to register.

    Pentru/For Android: Faceti clic aici / Click here.
    Pentru/For iOS: Faceti clic aici / Click here.

    Latest Posts

    Don't Miss

    Nu pierdeti ultimele stiri din lumea uimitoare a motorsportului cu aplicatie GP24.
    Don't miss out on the latest news from the world of Motorsports with the GP24 App.

    Cu noua aplicatie GP24 primiti ultimele stiri direct pe dispozitivul mobil, 100% gratuit / Nu este necesara inregistrarea.
    With the New GP24 App you receive the latest news direct on your mobile device, 100% free / No need to register.

    Pentru/For Android: Faceti clic aici / Click here.
    Pentru/For iOS: Faceti clic aici / Click here.