Yamaha fără puncte: Fabio Quartararo descrie GP-ul de la Spielberg drept un „dezastru”

Vizualizări: 9290

Ambii piloți Yamaha lipsesc din top 15 în weekendul MotoGP din Austria: Fostul campion mondial Fabio Quartararo caută explicații după turul zero

Călătoria în Austria nu a meritat pentru Yamaha. Foștii campioni mondiali au plecat complet cu mâna goală de la Marele Premiu de la Spielberg. Fostul campion Fabio Quartararo și coechipierul său Alex Rins au ratat punctele atât în sprintul de sâmbătă, cât și în cursa principală de duminică. Spielberg a evidențiat slăbiciunile modelului Yamaha M1 ca niciun alt circuit. Quartararo a descris weekendul drept un „dezastru”.

Campionul mondial MotoGP din 2021 a terminat pe locul 15 pe grila de start în calificări, însă francezul a ratat încă o dată calificarea în turul doi. „În prezent nu suntem în poziția de a ajunge în Q2. Și asta este foarte clar”, a realizat el.

La sprint, Quartararo a obținut un rezultat bun, ocupând locul al doisprezecelea. Cu toate acestea, el nu a fost în măsură să joace cu adevărat la punctele sale forte în trafic. „Zonele de frânare sunt punctul nostru forte. Dacă nimeni nu merge în fața noastră, atunci putem frâna foarte puternic. Dar acest lucru devine mai dificil atunci când cineva rulează în fața noastră”, a realizat el.

„În primele trei tururi, toată lumea împinge ca și cum ar alerga după ceas. Dar apoi nu avem acea aderență suplimentară. De aceea am făcut multe greșeli când îmi apăram poziția”, a relatat pilotul Yamaha Works.

Quartararo

Dezamăgire: mai mult de 43 de secunde în spatele câștigătorului

Marele Premiu de duminică a fost absolut dezamăgitor. Quartararo a terminat la 43 de secunde în spatele câștigătorului Francesco Bagnaia (Ducati), în P18. Startul a fost promițător. După un start bun, Quartararo a ieșit din primul tur pe locul al doisprezecelea.

După cursă, Quartararo nu a vorbit cu presa ca de obicei. El a dat doar o scurtă declarație. „A fost în mod clar unul dintre cele mai proaste weekenduri ale sezonului. Încercăm să ne îmbunătățim, dar din păcate devine din ce în ce mai rău. Nu putem găsi o modalitate de a ne îmbunătăți”, s-a plâns el.

„Ca și ceilalți, am încercat să forțez foarte mult în primele câteva tururi. Dar, din păcate, am fost depășiți. Apoi au apărut probleme cu presiunea pneurilor. Rezultatul este un dezastru”, a rezumat Quartararo, care s-a îndreptat spre aeroport după cursa dezamăgitoare pentru a zbura spre Misano, unde va efectua un test privat.

După Marele Premiu al Austriei, Quartararo este în continuare P14 în clasamentul piloților. Fostul campion a acumulat un amărât de 49 de puncte în evenimentele de până acum. Pentru a treia oară în acest sezon, el a plecat complet cu mâna goală.

Quartararo

Alex Rins nu a terminat niciodată în puncte

De cealaltă parte a boxelor, nu prea au fost motive de satisfacție. Alex Rins a început cele două curse de pe locul 21 pe grilă. El a renunțat devreme la sprint. „Motocicleta a fost foarte lentă la ieșirea din viraje. Nu a făcut nicio roată și nu am putut trece în viteza a șasea pe linia dreaptă din spate”, a declarat Rins.

„Când am simțit că puterea continuă să scadă, am intrat la boxe pentru a salva un motor, pentru că am avut deja o defecțiune la motor în Qatar”, a spus Rins, explicând decizia sa de a se retrage din cursă sâmbătă.

El a condus cu un motor cu specificații noi și bănuiește că o problemă electronică a fost responsabilă pentru lipsa de putere a motorului. Oricum, nu era prea mult de câștigat. În cursa principală, Rins a terminat pe locul 16, la peste 37 de secunde în afara punctelor. El nu a fost niciodată în primii 15 la nici un moment în cursă.

„Problema noastră aici este că partea din spate a motocicletei se ridică rapid. Prin urmare, nu putem decelera motocicleta cu pneul spate, deoarece nu există contact”, a declarat Rins, recunoscând slăbiciunea Yamaha M1. Echipa sa a făcut unele modificări pentru a rezolva problema, dar acest lucru a creat noi probleme.