Quartararo câştigă în Assen cu o dublă Yamaha

Vizualizări: 11055

Liderul Campionatului Mondial, Quartararo, își extinde avantajul în 2021 cu o sublimă cursă la Catedrala Vitezei din Assen.

Pentru a patra oară în 2021 Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) a câștigat victoria după ce a oferit o performanță perfectă la Catedrala Vitezei pentru a conduce un Yamaha 1-2 la Motul TT Assen.

Maverick Viñales trece de la ultimul loc în Germania la al doilea în Olanda, o revenire fantastică, în timp ce campionul mondial în exercițiu Joan Mir (Echipa Suzuki Ecstar) și-a luptat drumul către un al treilea podium al sezonului.

Şi polesitter-ul Viñales și locul doi Quartararo au avut lansări foarte bune pe măsură ce luminile s-au stins. Al lui Quartararo a fost ceva mai bun, francezul tăindu-i calea coechipierul său în primul viraj. Viñales a fost împins până la P5, în timp ce Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) a făcut un salt în turul 1 pentru a prelua conducerea în virajul 8.

A fost aproape între Quartararo și Pecco, iar Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) a fost sus alături de pereche. În timp ce Quartararo a intrat în virajul 9, Bagnaia a intrat la conducere.

Quartararo a fost mult mai rapid prin răsucirile unice de la Assen în fuga către chicana finală. La chicana menționată, Quartararo a făcut o mișcare, dar a fost larg, iar Bagnaia și-a ridicat GP21-ul și a trecut înapoi la conducere. Acest lucru s-a întâmplat din nou în turul 6, înainte ca turul 7 să-l vadă pe Quartararo apucând un P1 prin virajele 12 și 13.

Între timp, Nakagami încă îl ținea la distanță pe Viñales, cu linia Johann Zarco (Pramac Racing), Mir și Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing) chiar în spate.

Două 1:32.8 l-au văzut pe Quartararo marcând un avantaj de 1.2s faţă de Bagnaia în turul 9. În turul 11, acest decalaj a fost de până la 2.5 secunde, Bagnaia trebuind să se concentreze acum pe păstrarea lui Nakagami în spatele lui.

Pilotul japonez l-a trecut pe pilotul Ducati în turul 11, dar Bagnaia a apucat P2 înapoi pe dreapta din față. Viñales, Zarco, Mir și Oliveira așteptau cu toții aspiraţia. A fost o adevărată luptă între Nakagami vs Bagnaia câteva ture mai târziu, înainte ca Bagnaia să primească o penalizare cu tur lung pentru depășirea de prea multe ori a limitelor pistei.

În turul 15, au fost o mulțime de acțiuni. Bagnaia s-a scufundat în bucla de penalizare, coechipierul Miller s-a prăbușit nevătămat în virajul 5, Nakagami a fost așezat de Mir în același colț și acum a fost Viñales pe locul doi, la patru secunde față de liderul fugar Quartararo.

Miller s-a reunit din nou plutonului, dar i s-a dat steagul negru și steagul portocaliu, ceea ce înseamnă că australianul a ieșit din cursă. Mir a trecut de Zarco în virajul 5, cu opt ture pînă la final și pe locul al treilea, Oliveira a fost la aproximativ o jumătate de secundă de Zarco, pe locul cinci.

Diferența s-a redus la 2,5 secunde, cu două ture rămase între Quartararo și Viñales, dar nimeni nu l-a putut egala pe El Diablo la Assen, în timp ce francezul a gustat deliciul olandez în 2021, un al patrulea parcurs de 25 de puncte al sezonului pentru a-și prelungi campionatul.

Viñales a oferit un ritm impresionant de cursă târzie pe anvelopa faţă de compoziţie moale, dar nu a fost suficient pentru a trage în Quartararo. Cu toate acestea, după ce a terminat ultimul la Sachsenring, P2 pentru spaniol este un efort splendid, numărul 12 revenind pe podium pentru prima dată de la victoria sa în Qatar. Podiumul lui Mir este al treilea din sezon, încă o plimbare strălucitoare de la P10 pe grilă.

Ducati-ul din frunte la Assen a fost Zarco pe locul patru. Francezul a fost la doar 0,3 secunde distanță de locul final de pe podium, locul al cincilea Oliveira trebuind să renunțe la urmărirea celor care au terminat podiumul – pilotul portughez încheie ziua P5, cu 8,4 secunde de victorie.

Bagnaia și-a revenit pe P6 după pedeapsa sa în ture lungi, o muncă solidă de salvare a italianului, care îl învinge pe Marc Marquez (Repsol Honda Team) cu 0,075 secunde. De opt ori campion mondial, începând cu al 20-lea, bătut și zdrobit de imensul highside de vineri, Marquez a reuşit o cursă magnifică pentru a-și asigura locul 7 în Olanda.

Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) s-a luptat cu Pecco și Marc Marquez, pilotul Aprilia ia acasă P8, Nakagami alunecând la P9 după o jumătate de cursă atât de puternică. Pol Espargaro (Repsol Honda Team) a luat steagul în carouri într-un singuratic P10.

Alex Rins (Echipa Suzuki Ecstar) a fost implicat într-un incident în virajul 10 cu Zarco în tururile de deschidere, spaniolul a fost bine în top 10 înainte de a face o călătorie prin pietriș. Rins s-a luptat de la ultimul loc până la un P11, nimic nu a mai putut face Rins duminică după-amiază.

Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) a început P21 și a terminat P12, cu șase secunde înaintea lui Danilo Petrucci (Tech3 KTM Factory Racing) pe locul 13. Alex Marquez (LCR Honda Castrol) și Enea Bastianini (Avintia Esponsorama) iau acasă punctele rămase oferite, Lorenzo Savadori (Aprilia Racing Team Gresini), Garrett Gerloff (Petronas Yamaha SRT) și Luca Marini (SKY VR46 Avintia) au fost ceilalți clasați.

Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT) s-a prăbușit în virajul 7,  iar Iker Lecuona (Tech3 KTM Factory Racing) s-a prăbușit nevătămat în virajul 17. Jorge Martin (Pramac Racing) s-a retras la jumătatea cursei.

Mai multe ştiri despre MotoGP găsiţi AICI!

Sursa: MotoGP
Photocredit: MotoGP