Perez îl conduce pe Norris în al doilea antrenament, în timp ce Verstappen se încurcă în trafic

Vizualizări: 11943

Sergio Perez a stârnit speranțe pentru o renaștere Red Bull, deoarece a mers cel mai rapid în al doilea antrenament pe Circuitul Americilor, dar coechipierul Max Verstappen nu a reușit să facă un tur fulgerător după ce a fost prins în trafic.

Acest lucru l-a lăsat pe Lando Norris de la McLaren al doilea și pe Lewis Hamilton de la Mercedes al treilea cel mai rapid.

Temperaturile au fost ridicate în FP2, așa cum s-a dovedit când Verstappen și Hamilton au alergat unul lângă altul din virajul final final până în virajul 1 cu 10 minute trecute pe cronometru.

Pilotul Red Bull și-a catalogat rivalul drept „idiot” și i-a oferit un gest de alegere în timp ce Mercedes-ul rula cu viteză.

Acesta nu a fost singurul punct de aprindere al lui Verstappen, întrucât și-a exprimat frustrarea pentru că inginerul său de cursă l-a trimis în trafic la începutul cursei scurte de la mijlocul sesiunii. Sătul, s-a retras la boxe și a sărit în schimb la curse lungi, care s-au dovedit a fi la egalitate cu Mercedes.

În timp ce Verstappen a terminat pe locul opt în FP2, colegul de echipă Perez a fost cel care a stabilit punctul de referință de 1m34.946s pe softuri, conducând și pe medii la început.

Perez a terminat în cele din urmă cu 0,257s în fața lui Lando Norris de la McLaren – care a arătat și el un ritm competitiv cu anvelope medii – în timp ce Hamilton a luat-o pe locul al treilea, cu 0,364s mai lent față de ritm. Coechipierul lui Hamilton de la Mercedes, Valtteri Bottas, a fost cu 0,050 de secunde în urmă în P4, după ce a fost în fruntea FP1.

Asta l-a lăsat pe Daniel Ricciardo, care a început sesiunea pe softuri și s-a îmbunătățit folosind aceeași anvelopă pentru cursele sale de zbor, al cincilea la general pentru McLaren – și cu o zecime mai rapid decât Lance Stroll de la Aston Martin pe locul 6.

Verstappen, al optulea și la 0,878 de secunde, a fost interceptat de Ferrari, cu Charles Leclerc al șaptelea și Carlos Sainz al nouălea – în timp ce Antonio Giovinazzi a completat top 10 pentru Alfa Romeo.

Pierre Gasly a terminat pe locul 12 și a fost prins între piloţii Alpine, cu Esteban Ocon pe locul 11 și Fernando Alonso pe locul 13. Spaniolul s-a întors la virajul 19 târziu în sesiune, dar și-a salvat Alpine-ul de pe pietriș pentru a termina sesiunea la boxe.

Kimi Raikkonen, câștigătorul unui Mare Premiu senzațional al Statelor Unite în 2018 aici, a terminat pe locul 14 pentru Alfa Romeo, în fața fostului său coechipier, Sebastian Vettel de la Aston Martin, care se afla pe locul 15, depunând cel mai rapid efort pe medii – la fel ca Verstappen.

Yuki Tsunoda a avut un tur rapid șters și a terminat pe locul 16 pentru AlphaTauri, lăsându-l pe Mick Schumacher pe locul 17 pentru echipa gazdă Haas.

Următorul a fost Nicholas Latifi de la Williams pe locul 18 și colegul său de echipă George Russell pe locul 19, în timp ce Nikita Mazepin de la Haas a spus că este „imposibil să obțin un tur rapid pe această pistă” înainte de a completa clasamentul.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1