Ocon descalificat din Marele Premiu al Statelor Unite pentru depășirea debitului de combustibil

Vizualizări: 11664

Esteban Ocon a fost descalificat de la Marele Premiu al Statelor Unite pentru că a depășit limita debitului de combustibil în primul tur al cursei.

Pilotul Racing Point Force India s-a luptat până pe locul 8 la COTA, terminând în spatele celor doi piloți Renault în lupta de la mijlocul clasamentului, dar a fost eliminat din rezultatele finale după ce s-a descoperit că ar fi depășit limita legală de debit de combustibil în turul prim al cursei.

Ca rezultat, Kevin Magnussen a urcat pe locul 8, dar pilotul Haas a fost și el eliminat din clasificarea cursei din cauza unei infracțiuni în legătură cu cantitatea totală de combustibil în Austin.

Așadar, Sergio Perez urcă pe 8 în clasament, Brendon Hartley pe 9 și Marcus Ericsson pe 10. Puncte importante fiind primite cu brațele deschise atât de Sauber cât și de Toro Rosso la acest moment.