MP al Mexicului: Verstappen îl devansează pe Bottas cu 0,4 secunde în FP2.

Vizualizări: 11204

Max Verstappen a revenit pentru a stabili cel mai rapid timp la al doilea antrenament de la Marele Premiu din Mexico City cu aproape jumătate de secundă, lăsând perechea Mercedes AMG F1 Valtteri Bottas și Lewis Hamilton pe locul doi și, respectiv, pe al treilea, după unu-doi din FP1.

În timp ce Lewis Hamilton se lupta cu traficul „nebunesc”, a avut un timp de tur șters pentru steagurile dublu galbene și apoi și-a blocat anvelopele HARD, rivalul Max Verstappen învinsese deja primul timp al lui Valtteri Bottas din FP1. Timp de 1m17.920s pe anvelope MEDIUM. La jumătatea sesiunii, anvelopele SOFT au fost montate de majoritatea piloților, iar Max Verstappen a stabilit cel mai rapid tur de 1m17.301s.

Verstappen

Acest lucru l-a lăsat pe Valtteri Bottas înapoi pe locul doi, în timp ce coechipierul său Lewis Hamilton era cu 0,509 în spatele lui Max Verstappen pe locul al treilea, lăsându-l pe eroul Mexicului Sergio Perez pe locul patru, la doar o fracțiune în spatele lui Lewis Hamilton. Mexicanul s-a învârtit în FP1, dar și-a revenit pentru a arăta un ritm deosebit de competitiv pe anvelope MEDIUM la sfârșitul FP2, în timp ce Valtteri Bottas a fost și el rapid, cu cauciucuri dure, totuși, pe măsură ce sesiunea se apropia de final.

Pierre Gasly de la AlphaTauri și-a continuat forma impresionantă, ocupând locul șase în această sesiune între Ferrari-ul lui Carlos Sainz (P5) și celălalt Ferrari al lui Charles Leclerc (P7)– care a spus la sfârșitul sesiunii că se luptă cu „probleme cu motorul”. Coechipierul lui Pierre Gasly, Yuki Tsunoda, a terminat pe locul opt, dar se confruntă cu un start din spatele grilei, duminică, după ce a desigilat noi componente PU.

Verstappen

Sebastian Vettel de la Aston Martin F1 a ocupat locul 9 – în timp ce pilotul Alpine F1, Fernando Alonso a completat topul 10, la 1,4 secunde de vârf și chiar înaintea partenerului său de sparring pentru Marele Premiu al Statelor Unite, Kimi Raikkonen, pe locul 11. Lando Norris a fost următorul pe locul 12, împărțind Alfa Romeo-urile, în timp ce coechipierul lui Kimi Raikkonen, Antonio Giovinazzi, a terminat pe locul 13.

Esteban Ocon de la Alpine F1 a ocupat locul 14, dar a fost nemulțumit de echilibrul mașinii sale, plângându-se că „se virează singură”. El a terminat în fața lui Daniel Ricciardo (P15) de la McLaren F1, care a făcut doar șapte tururi din cauza unei probleme cu cutia de viteze vineri după-amiază, care l-a ținut în garaj pentru o mare parte a sesiunii.

Verstappen

Mick Schumacher de la Haas F1 a ocupat locul 16, în timp ce Lance Stroll, care începe duminică din spatele grilei alături de Yuki Tsunoda, a terminat pe locul 17 pentru Aston Martin F1. Nicholas Latifi de la Williams F1 a terminat pe locul 18, iar coechipierul George Russell s-a plâns că, „cutia de viteze a dispărut” ceea ce l-a făcut pe britanic să se retragă în garaj și să termine pe locul 20 fără să stabilească un timp în a doua sesiune de antrenamente libere.

Între perechea Williams F1 a fost Nikita Mazepin de la Haas F1, care s-a confruntat cu o vizită, după sesiune, la arbitri pentru că nu a urmat instrucțiunile directorului de cursă după ce a părăsit circuitul la virajul 8. Lewis Hamilton și Kimi Raikkonen au fost mustrați pentru că au făcut același lucru la virajele 2-3 în prima sesiune de antrenamente libere. Acțiunea continuă sâmbătă cu a treia sesiune de antrenamente libere de la ora locală 19:00, plus calificările la ora 22:00, ora României.