MotoGP sprint Aragon: Marc Marquez câștigă cu încredere, Bagnaia doar al nouălea

Vizualizări: 5748

MotoGP: Marc Marquez câștigă prima sa cursă sprint în Aragon în fața lui Jorge Martin și Pedro Acosta – Francesco Bagnaia termină doar pe locul nouă și pierde șefia campionatului mondial

Marc Marquez este la înălțimea rolului său de favorit: Pilotul Gresini Ducati a sărbătorit o victorie superioară de la start la sosire în cursa sprint MotoGP de la Aragon. Aceasta este prima sa victorie cu Ducati și prima sa victorie într-o cursă sprint.

Jorge Martin (Pramac-Ducati) a terminat pe locul al doilea și a redevenit lider în campionatul mondial. Pedro Acosta (Tech3-GasGas) a completat podiumul.

„Mă simt grozav!”, a declarat Marquez, câștigătorul cursei. „Primul meu tur a fost încă un pic cramponat. Dar apoi am găsit un ritm bun și am reușit să îl controlez. Vom sărbători astăzi, pentru că aceasta este prima noastră victorie la sprint. Este foarte important pentru noi. Dar cea mai importantă zi este, desigur, mâine”.

MotoGP

Bagnaia, cu probleme la început

Cursa de sprint de unsprezece tururi a început în condiții uscate și fierbinți. Aerul avea 30 de grade Celsius, iar asfaltul 48 de grade Celsius. Toți piloții au optat pentru pneul mediu pe față și pentru cel moale pe spate.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Marc Marquez, autorul pole position-ului, și-a păstrat poziția de lider la start și a intrat în primul viraj în fața lui Martin. Campionul mondial Francesco Bagnaia (Ducati) nu a plecat bine de pe poziția a treia a grilei și a coborât inițial pe poziția a șasea.

Pentru Aleix Espargaro (Aprilia), cursa era deja terminată în virajul 1, după un contact cu Fabi Di Giannantonio (VR46-Ducati). La scurt timp după aceea, Johann Zarco (LCR-Honda) și Franco Morbidelli (Pramac-Ducati) au fost, de asemenea, raportați ca fiind accidentați.

MotoGP

Marquez își construiește un avans direct

Marc Marquez a reușit deja să deschidă un mic decalaj în primele câteva tururi. Martin și Acosta au luptat pentru acest decalaj. Bagnaia, care a terminat pe locul patru după startul său ratat, era deja la două secunde în urmă.

În turul trei, el a coborât pe locul șase, în spatele lui Alex Marquez (Gresini-Ducati) și Miguel Oliveira (Trackhouse-Aprilia), după o greșeală în virajul 5. Iar Brad Binder (KTM) a pus deja presiune din spate.

Între cei doi a izbucnit un duel aprig, în timp ce Marc Marquez a continuat să își extindă avansul în frunte. La jumătatea cursei, el avea un avans de două secunde bune. De asemenea, diferența dintre Martin și Acosta a crescut.

MotoGP

Bagnaia era încă în spatele lui Quartararo la final

Lucrurile au fost mult mai strânse în a doua jumătate a top 10, deoarece Fabio Quartararo (Yamaha) și Enea Bastianini (Ducati) au fost implicați acum și în duelul dintre Bagnaia și Binder. Bagnaia, vizibil confruntat cu probleme de aderență, a pierdut în cele din urmă, dar a reușit totuși să salveze un punct cu locul nouă.

El a fost la 20 de secunde în spatele lui Marc Marquez la sosire. Spaniolul a sărbătorit o victorie impunătoare la sprint. În cele din urmă, nici Martin (+2,961 secunde), nici Acosta (+6,694) nu l-au putut urma. Alex Marquez a terminat al patrulea, iar Oliveira al cincilea.

Binder s-a impus în fața lui Bastianini în lupta pentru locul șase. Quartararo a obținut locul opt în fața lui Bagnaia. Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) a ratat de puțin locul al zecelea. Doar 0,150 secunde l-au despărțit de Bagnaia la sosire.

Acesta din urmă și-a pierdut din nou șefia campionatului mondial în favoarea lui Martin, care are acum trei puncte avans față de Bagnaia. Bastianini (-62 puncte) și Marc Marquez (-75) s-au aliniat în spatele său.