MotoGP Mandalika: Jorge Martin revine – Acosta pe P2 riscă o penalizare

Vizualizări: 2513

Jorge Martin câștigă un Mare Premiu pentru prima dată de la mijlocul lunii mai: Triumf în Indonezia în fața lui Pedro Acosta și „Pecco” Bagnaia – Bastianini și Marquez au ieșit

La o zi după căzătura sa în sprint, Jorge Martin (Pramac-Ducati) a avut o revenire impresionantă. În Marele Premiu de 27 de tururi de pe Mandalika International Circuit, liderul campionatului MotoGP a obținut o victorie impunătoare la start/finish.

Aceasta este prima victorie a lui Martin într-o zi de duminică de la Marele Premiu al Franței de la Le Mans de la mijlocul lunii mai. Cu această victorie, el și-a mărit avansul în fruntea clasamentului.

„Mulțumesc Indoneziei! Sunt foarte fericit”, se bucură Martin și spune: ”Nu a fost doar o victorie normală. După ce s-a întâmplat aici anul trecut și ieri la sprint, a fost foarte dificil să obțin o astfel de performanță. Dar nu a fost ca și cum aș fi avut îndoieli. Am crezut în mine. Este incredibil să fi câștigat cu un astfel de avans”.

martin

Pedro Acosta în P2 riscă o penalizare

Pedro Acosta (Tech3-GasGas), debutant în MotoGP, a terminat al doilea în spatele lui Jorge Martin: „De joi mi-a fost clar că pista ni se potrivește mai bine, ieri am avut câteva probleme pe care le-am rezolvat pentru astăzi. Aș dori să mulțumesc echipei de testare cu Dani Pedrosa și Pol Espargaro, care ne ajută întotdeauna. De asemenea, mulțumesc oamenilor de la fabrica din Munderfing. Sunt oameni grozavi care merită aceste rezultate grozave”.

Francesco Bagnaia (Ducati) a terminat al treilea, pierzând puncte în fața lui Jorge Martin în lupta pentru titlul mondial. „Pecco” a vorbit despre o cursă foarte grea și a relatat: „Nu am plecat bine la start din nou. Trebuie să ne uităm la asta. Este a cincea oară la rând când am avut probleme la start”.

martin

Martin câștigă startul – accident cu patru piloți în turul 1

Cele două Ducatis VR46 au purtat duminică un design special în culorile roșu și alb ale drapelului național indonezian. Motivul: Pertamina, o mare companie petrolieră indoneziană, este atât sponsorul principal al circuitului internațional Mandalika, cât și sponsorul principal al echipei VR46. Cu toate acestea, designul special nu le-a adus prea mult noroc lui Marco Bezzecchi și Fabio Di Giannantonio.

Jorge Martin, care a început cursa ca lider al campionatului, a câștigat sprintul la primul viraj, așa cum a făcut și sâmbătă (sprint). Enea Bastianini (Ducati) și Pedro Acosta (Tech3-GasGas) au fost primii urmăritori ai lui Martin.

Între timp, a avut loc un accident la mijlocul cursei, la al treilea viraj, iar patru piloți au fost scoși din cursă. Acesta i-a afectat pe Alex Marquez (Gresini-Ducati), Aleix Espargaro (Aprilia), Jack Miller (KTM) și Luca Marini (Honda). Incidentul a fost provocat de o căzătură în care a fost implicat Miller pe interiorul virajului 3, care i-a luat cu el și pe ceilalți trei piloți.

Jorge Martin și-a construit imediat un avans în frunte. În spatele lui Enea Bastianini și Pedro Acosta, coechipierul lui Martin din echipa Pramac, Franco Morbidelli, a rulat la start, în timp ce Francesco Bagnaia a fost inițial chiar în afara primilor cinci după un alt start mai puțin ideal. Dar chiar și pentru Bastianini, coechipierul lui Bagnaia de la Ducati, lucrurile nu au mers conform planului după doar câteva tururi.

În sprintul de sâmbătă, cei doi piloți de uzină Ducati au obținut o dublă victorie. Duminică, Bastianini a fost depășit rapid de pe poziția a doua. După șapte tururi, el era doar al cincilea și îl avea pe Bagnaia chiar în spatele său.

Beneficiarii problemelor lui Bastianini au fost Pedro Acosta și Franco Morbidelli, care au urcat pe locurile doi, respectiv trei. Iar Acosta, care a arborat din nou singur steagul KTM, a reușit chiar să pună presiune pe liderul cursei, Martin.

martin

Bastianini a căzut pe locul al treilea

La începutul celei de-a doua jumătăți a cursei de 27 de tururi, Martin și Acosta erau despărțiți de doar o secundă. În spatele lor, exista deja o diferență de aproape trei secunde față de Morbidelli și compania. După o fază de timpi mai slabi, Enea Bastianini a reușit apoi să câștige din nou teren. El l-a depășit pe Morbidelli și a revenit cel puțin pe locul al treilea.

În ultimele zece tururi, Bastianini a fost brusc cel mai rapid și s-a apropiat de Acosta. Dar cu șapte tururi înainte de final, pilotul uzinei Ducati a căzut în virajul 1 și a fost eliminat. Franco Morbidelli a preluat astfel din nou poziția a treia fără luptă. Cu toate acestea, visul italianului de a obține primul său podium după Jerez 2021 nu s-a materializat, cel puțin pe circuit.

La fel ca Bastianini cu câteva tururi mai devreme, coechipierul său de la Ducati, Francesco Bagnaia, a găsit brusc un ritm mai bun decât înainte în faza finală. Cu cinci tururi înainte de final, Bagnaia l-a depășit pe Morbidelli în virajul 10 și a ocupat astfel locul al treilea.

În cele din urmă, Jorge Martin a obținut prima sa victorie în Marele Premiu de la Le Mans cu 1,4 secunde. Pedro Acosta, vârful de lance al KTM, a ocupat locul al doilea pentru Tech3-GasGas. „Pecco” Bagnaia în P3 a menținut deficitul de puncte față de Martin la nouă puncte.

Ca urmare, Martin are un avans de 21 de puncte ca lider al clasamentului MotoGP 2024 la final. Cu toate acestea, acesta s-ar putea schimba la 17 puncte dacă Acosta este penalizat.

martin

Doar doisprezece piloți au terminat cursa

Franco Morbidelli a trecut linia de sosire pe locul patru. Pentru cei doi piloți VR46 cu modele speciale, a fost un loc cinci pentru Marco Bezzecchi, venit de pe prima linie a grilei, și un abandon pentru Fabio Di Giannantonio. Contrar recomandării Michelin, „Diggia” a fost singurul care a optat pentru pneul spate moale. El a căzut în virajul 10 în turul al nouălea și a ieșit în decor.

În spatele primilor cinci clasați pe circuit – Jorge Martin, Pedro Acosta, Francesco Bagnaia, Franco Morbidelli, Marco Bezzecchi – celelalte poziții au fost ocupate de Maverick Vinales (Aprilia), Fabio Quartararo (Yamaha), Brad Binder (KTM), Johann Zarco (LCR-Honda), Raul Fernandez (Trackhouse-Aprilia), Takaaki Nakagami (LCR-Honda), Alex Rins (Yamaha). Niciunul dintre ceilalți nu a terminat cursa.

Marc Marquez a ieșit din cursă din cauza dezvoltării flăcărilor

În afară de Fabio Di Giannantonio, Enea Bastianini și Alex Marquez, Aleix Espargaro, Jack Miller și Luca Marini, care au căzut în primul tur, Augusto Fernandez (Tech3-GasGas), Joan Mir (Honda) și Marc Marquez (Gresini-Ducati) nu au văzut nici ei steagul cu carouri.

În cazul lui Marquez, nu a fost un accident, ci un defect rar la Ducati care l-a scos din cursă. Flăcările au ieșit din motor, iar Marquez a trebuit să parcheze GP23-ul echipei Gresini. În momentul abandonului, el se afla pe locul șapte. De pe locul 12 pe grila de start, el nu a putut avansa la fel de repede de data aceasta ca în sprintul de sâmbătă, când era deja al cincilea în virajul 1 și a terminat în cele din urmă pe locul trei.

Turneul asiatic din calendarul MotoGP 2024 va continua direct weekendul viitor (5/6 octombrie) cu Marele Premiu al Japoniei de la Motegi. La cursa de casă a Honda și Yamaha, Remy Gardner va concura ca pilot wildcard pe o a treia Yamaha.