MotoGP Phillip Island: Marquez câștigă duelul cu Martin, Bagnaia al treilea

Vizualizări: 4407

Marc Marquez l-a învins pe Jorge Martin în cursa MotoGP din Australia – Francesco Bagnaia ocupă locul al treilea – Ducati domină top 6

Marc Marquez a câștigat a treia sa cursă de Grand Prix cu Gresini-Ducati. Spaniolul s-a impus într-un duel strâns cu Jorge Martin (Pramac-Ducati), duminică, pe Phillip Island. Francesco Bagnaia (Ducati) a terminat al treilea.

„A existat un moment în care am crezut că îmi va fi imposibil să îl prind pe Martin”, a declarat Marquez, care a fost inițial în urmă după start. „Dar ritmul meu s-a îmbunătățit în turul al cincilea și al șaselea. De atunci încolo, am fost mai calm decât la start.

„Desigur, sunt foarte fericit pentru această victorie. Martin a forțat tot timpul, în timp ce eu am luat-o mai ușor cu pneurile pentru a putea ataca la final.”

marquez

Marquez pierde la start

Cursa de 27 de tururi a început în condiții însorite și ușor mai calde decât ieri, într-un sprint. Lotul a optat în mod uniform pentru pneurile hard față și soft spate. A lipsit un pilot: Pedro Acosta (Tech3-GasGas) a trebuit să se retragă după căzătura din sprint din cauza unei accidentări la umăr.

Martin, aflat în pole position, a câștigat din nou startul. În spatele său, Marquez a avut un start mizerabil, ca și sâmbătă, și a pierdut poziții. Marco Bezzecchi (VR46-Ducati) s-a aliniat pe locul al doilea, urmat de Bagnaia, Franco Morbidelli (Pramac-Ducaiti) și Brad Binder (KTM) între locurile 3 și 5.

Martin a făcut imediat o evadare în frunte. De data aceasta, însă, el nu a reușit să se desprindă la fel de repede ca în sprint. Cu toate acestea, în turul patru, diferența s-a mărit, Bezzecchi ispășind penalizarea de tur lung primită pentru coliziunea cu Maverick Vinales (Aprilia) în cursa de sprint de sâmbătă.

Bezzecchi a suferit o căzătură timpurie

Pilotul VR46 a revenit apoi pe locul șapte, în timp ce Bagnaia a preluat locul doi – în spatele său Morbidelli și Marquez, care se luptase deja să revină pe poziția a patra după startul său ratat.

La doar un tur după turul său lung, Bezzecchi a provocat primul accident al cursei în virajul 4. El a derapat pe roata din față în off, dar a reluat ritmul.

Martin a continuat să impună ritmul în frunte. Cu toate acestea, Bagnaia a menținut diferența sub o secundă. În lupta pentru locul trei, Marquez l-a lăsat în urmă pe Morbidelli și a urmărit duo-ul din frunte. În turul șapte, pilotul Gresini a stabilit chiar un nou record al cursei, de 1:27,900 minute.

marquez

Marquez dă dovadă de rapiditate pentru a ajunge din urmă

Doar două tururi mai târziu, Marquez a corectat din nou această coborâre, crescând presiunea asupra lui Bagnaia. Grupul de urmăritori nu mai era capabil să țină pasul în acest moment. Morbidelli era la trei secunde în urma sa, pe locul patru.

La începutul celui de-al doisprezecelea tur, primii trei s-au apropiat brusc. Martin își pierduse avansul după o greșeală în virajul Doohan, dar reușea totuși să se mențină în frunte. Un atac al lui Bagnaia a eșuat, în schimb Marquez l-a depășit pe campionul mondial și a ocupat locul doi.

Când au început ultimele douăsprezece tururi, Bagnaia nu a mai părut capabil să țină pasul cu Martin și Marquez și a abandonat. Totul s-a rezumat la un duel.

Marquez l-a urmărit pe liderul campionatului mondial timp de mai multe tururi, dar inițial nu a putut găsi o cale de trecere. Abia cu patru tururi înainte de final, spaniolul a reușit să treacă datorită unei greșeli a lui Martin în virajul 5. Dar pilotul de la Pramac nu a renunțat atât de ușor.

A recâștigat conducerea în virajul Doohan, pentru a o pierde din nou în favoarea lui Marquez în acul Miller. După aceea, Martin nu a mai avut ce să i se opună. În cele din urmă, Marquez a câștigat cu aproape o secundă.

marquez

O vizieră ruptă a fost de vină

Câștigătorul cursei și-a explicat startul: „Mereu se întâmplă ceva! Niciodată până acum nu am mai aruncat o vizieră ruptă pe grila de start. Dar de data aceasta, când tocmai activasem dispozitivul de holeshot pentru roata din față, am avut ceva mare chiar în fața ochilor. De aceea am îndepărtat viziera lacrimogenă”.

„Din păcate, a ajuns sub roata mea (spate). Am văzut-o și am vrut să o îndepărtez, dar nu a fost posibil. Imediat ce am lăsat ambreiajul, roata s-a învârtit”. Ca urmare, a pierdut inițial poziții.

„Nu știu exact pe ce poziție eram în primul viraj, dar am început imediat să depășesc mulți piloți.” În cele din urmă, a făcut-o și Martin.

marquez

Martin: „Riscul a fost prea mare”

„A fost o cursă dificilă, fără îndoială”, a declarat al doilea clasat. „Ritmul meu a fost puternic, dar senzația nu a fost aceeași ca ieri. Vântul a suflat foarte tare astăzi și aproape am derapat de câteva ori de pe roata din față.”

„Nu am fost în stare să pilotez astăzi. Când „Pecco” m-a depășit, mi-am dat seama că trebuie să mă ridic un pic. Am reușit să stabilesc din nou timpi mari de 1:27, dar apoi a apărut Marquez. Știam că va încerca în virajul 4. Nu avea nimic de pierdut”, a explicat liderul campionatului mondial.

„Am încercat din nou, dar riscul era prea mare pentru un alt atac. Dar am terminat pe locul doi. Acum plec în Thailanda, o pistă care îmi place”.

marquez

Bagnaia nu are nicio șansă la victorie

Bagnaia a terminat pe locul al treilea, la zece secunde în spatele câștigătorului, și a pierdut și mai multe puncte în campionat față de Martin: acum se află la 20 de puncte distanță.

„Mai mult decât atât a fost dificil și astăzi”, a recunoscut Bagnaia. ”Am reușit să ne îmbunătățim puțin astăzi și am încercat totul pentru a ține pasul cu Jorge și apoi cu Marc. Dar am avut mari probleme la intrarea în viraje. Cei doi au fost pur și simplu mai buni astăzi”.

Fabio Di Giannantonio (VR46-Ducati) a terminat cursa pe locul patru, în fața lui Enea Bastianini (Ducati), care a completat top cinci. Morbidelli a terminat pe locul șase. Binder a fost cel mai bun pilot non-Ducati, pe locul șapte. Restul primelor 10 locuri au fost ocupate de Vinales, Fabio Quartararo (Yamaha) și Raul Fernandez (Trackhouse-Aprilia).

Jack Miller (KTM) a terminat al unsprezecelea în cursa sa de acasă. Honda a obținut puncte duble cu Johann Zarco și Luca Marini pe locurile 12 și 14. Alex Rins (Yamaha), locul 13, și Alex Marquez (Gresini-Ducati), locul 15, au intrat de asemenea în puncte, în timp ce Aleix Espargaro (Aprilia) nu a reușit să termine mai sus de locul 16.