MotoGP Mandalika: Pol Espargaro cel mai rapid, Mir absent

Vizualizări: 11563

Pol Espargaro de la Honda a încheiat testele de pre-sezon MotoGP în 2022, cel mai rapid dintre toți, după ce a terminat o ultimă zi a testului de la Mandalika ratată de Joan Mir de la Suzuki.

După ce a încheiat cel mai rapid sesiunea de vineri pe noua Honda, Espargaro a ajuns în fruntea fișelor de timpi în prima oră a zilei de duminică din Indonezia cu un 1m31.060s. Deoarece grila s-a concentrat pe simularea de cursă, turul lui Espargaro a rămas cel mai rapid pentru restul de șapte ore din test și va asigura Honda că își începe lupta din 2022 în cel mai puternic mod.

Pentru campionul mondial 2020 Mir, pregătirile sale înainte de Marele Premiu al Qatarului de luna viitoare au fost puternic întrerupte în acest weekend. Pierzând câțiva membri ai echipei din cauza testelor pozitive pentru COVID-19, Mir a fost forțat să nu mai alerge în ultima zi în Indonezia, după ce a dezvoltat toxiinfecții alimentare în această dimineață.

Joan Mir

Alergarea lui Raul Fernandez, debutant la Tech 3 KTM, a fost, de asemenea, limitată duminică, după ce o comoție cerebrală suferită într-un accident de sâmbătă l-a lăsat cu probleme de vedere, ceea ce l-a făcut să se prăbușească în șapte tururi în sesiune în această dimineață. Și după două accidente duminică, Jorge Martin de la Pramac a parcurs, de asemenea, doar 17 tururi în ultima zi de testare a acestui pre-sezon.

În urma lui Espargaro pe foile de pontaj cu 0,014 secunde în ultima zi și în ordinea combinată, a fost campionul mondial în exercițiu Fabio Quartararo. Dezamăgit de lipsa de progres înregistrat cu Yamaha 2022, Quartararo a spus sâmbătă că se concentrează pe încercarea de a-și îmbunătăți forma de atac, simțind că îi lipsește ceva în acest domeniu în comparație cu sezonul trecut.

Aleix Espargaro de la Aprilila a completat primele trei poziții de duminică, cu 0,325 de secunde în fața fratelui său Pol, în timp ce a doua Yamaha de uzină a lui Franco Morbidelli a sărit pe locul patru cu 1m31,416s. Francesco Bagnaia a completat duminică top cinci în calitate de cel mai bun alergător Ducati – deși onorurile de top Ducati la comanda combinată i-au revenit lui Luca Marini de la VR46, al cărui timp de sâmbătă de 1m31.289s îl menține pe locul al treilea la general.

Alex Rins a fost al șaselea pe singura Suzuki prezentă pe pistă duminică cu un 1m31.477s, în timp ce Maverick Vinales a fost al șaptelea pe Aprilia, în fața lui Johann Zarco de la Pramac, Brad Binder de la KTM și Honda LCR a lui Alex Marquez. Marc Marquez a ocupat locul 14, duminică, cu 0,733 de secunde în fața lui Jack Miller de la Ducati și a lui Andrea Dovizioso de la RNF Racing. Pilotul VR46 Ducati Marco Bezzecchi a fost cel mai rapid dintre începători pe locul 17, cu 0,841 de secunde, Fabio Di Giannantonio de la Gresini fiind următorul cel mai rapid debutant pe locul 18.

• Mai multe știri despre Campionatul Mondial de MotoGP găsiți AICI!
Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Motorsport Network