MotoGP Mandalika: Espargaro cel mai rapid după problemele de pistă

Vizualizări: 15097

Pol Espargaro, de la Honda, a ajuns în fruntea primei zile a celui de-al doilea test de pre-sezon MotoGP pe Circuitul Mandalika din Indonezia, după ce problemele de pistă au perturbat cursa de vineri.

Ploaia abundentă și lucrările de construcție din jurul circuitului situat pe insula Lombok din Indonezia au lăsat pista, care a fost vizitată pentru prima dată de MotoGP, absolut murdară. Sesiunea a fost oprită la puțin peste o oră din cauza condițiilor proaste ale pistei, cu o operațiune de curățare îndelungată care a avut loc timp de aproximativ 90 de minute înainte de reluarea acțiunii.

O delegație de piloți a avut, de asemenea, o întâlnire cu Direcția de Curse și cu ofițerul de siguranță FIM Franco Uncini pentru a discuta problemele, dar timpii pe tur s-au îmbunătățit în cele din urmă pe măsură ce ziua a trecut, deși s-au adăugat 45 de minute în plus la ceas pentru a compensa oprirea.

Alex Rins de la Suzuki a fost primul care a completat un tur cu anvelopele de ploaie, cu pilotul Pramac Ducati Johann Zarco cel mai rapid înaintea opririi cu 1m44.830s. Pe măsură ce pista s-a curățat, piloții au putut trece la slick, iar timpii pe tur s-au îmbunătățit. Cu toate acestea, numai Espargaro de pe RC213V-ul revizuit radical a reușit să treacă sub recordul existent al turului World Superbike de 1m32.882s, cu cel mai bun efort de 1m32.466s stabilit în cea de-a 68-a dintre cele 69 de ture ale sale. El l-a condus pe fratele său montat pe Aprilia, Aleix, care a fost în urmă cu 0,471s, în timp ce Brad Binder de la KTM a sărit târziu în P3.

Brad Binder

Rins s-a clasat pe locul patru cu Suzuki, la 1m33.058s, în fața campionului mondial Fabio Quartararo, pe locul cinci. Jack Miller de la Ducati a fost cu 0,006s în urmă pe locul șase, cu Maverick Vinales de la Aprilia, al doilea Suzuki al lui Joan Mir, Andrea Dovizioso de la RNF Yamaha și Jorge Martin de la Pramac completând top 10. Marc Marquez a condus sesiunea într-o singură etapă, dar a alunecat pe locul 17 pe a doua Honda de uzină, la 1,3 secunde, în timp ce omul de la Ducati Francesco Bagnaia era pe locul 22 după ce s-a prăbușit în timpul după-amiezii.

Fabio Di Giannantonio de la Gresini (locul 14), pilotul VR46 Ducati Marco Bezzecchi (locul 21) și Takaaki Nakagami de la LCR Honda (locul 11) au suferit și ei prăbușiri vineri. Raul Fernandez de la Tech 3 KTM a fost cel mai rapid dintre începători pe locul 19, în timp ce coechipierul Remy Gardner pe locul 24 și ultimul în spatele lui Darryn Binder de la RNF.
  • Mai multe știri despre Campionatul Mondial de MotoGP găsiți AICI!
Sursa: Motorsport Network
Photocredit: Motorsport Network