MotoGP Germania: Quartararo domină cursa în fața lui Zarco, iar Bagnaia cade.

Vizualizări: 16444

Fabio Quartararo a dominat Marele Premiu de MotoGP al Germaniei pentru a prelua conducerea în campionat, după ce principalii săi rivali la titlu au cedat la Sachsenring.

Cu 22 de puncte avans față de restul plutonului după victoria de la Barcelona, Fabio Quartararo are acum 34 de puncte în fața celui mai apropiat rival, Aleix Espargaro, după ce a obținut a treia victorie a campaniei și a devenit primul pilot care nu a fost Marc Marquez, absent, care a câștigat la Sachsenring din 2012 încoace. Lupta sa pentru titlul de campion a fost întărită doar de o căzătură costisitoare pentru Francesco Bagnaia de la Ducati, de o cursă slabă până pe locul 10 pentru Enea Bastianini de la Gresini și de faptul că Aleix Espargaro a terminat la distanță pe locul 4.

Fabio Quartararo și-a dat coatele de pe linia de start de pe locul doi pe grila de start, depășindu-l pe Francesco Bagnaia, cel care se afla în Pole Position, în virajul 1. Pilotul Yamaha a avut o strategie contrară celei a lui Francesco Bagnaia, Fabio Quartararo alegând să folosească pneul spate mediu, în timp ce pilotul Ducati a folosit pneul spate dur, deoarece temperaturile de pe pistă au depășit 50 de grade Celsius.

Quartararo, MotoGP

Francesco Bagnaia a încercat să preia conducerea de la Fabio Quartararo în virajul 1 la începutul celui de-al doilea tur, dar pilotul Yamaha a rezistat la frânare și a trecut cu forța prin cele mai strânse goluri pe interior pentru a rămâne în frunte. Fabio Quartararo a continuat să deschidă un avans de o jumătate de secundă la începutul turului al patrulea, când s-a întâmplat un dezastru pentru Francesco Bagnaia. Pilotul de la Ducati a ieșit în decor la ieșirea din virajul 1, când partea din spate a mașinii sale GP22 s-a întors împotriva sa, marcând al patrulea DNF în 2022 și al doilea consecutiv.

Și se pare că ar putea fi fatal pentru șansele sale în campionat, diferența de puncte față de Fabio Quartararo fiind acum de 91 la jumătatea acestui sezon de 20 de etape. Căzătura lui Francesco Bagnaia l-a promovat pe Johann Zarco, pe Pramac Ducati, pe locul doi, Fabio Quartararo având acum 1,2s avans în frunte. Iar pilotul Yamaha a continuat să își mărească acest avantaj la peste cinci secunde, ajungând la finalul cursei și obținând două victorii consecutive.

Johann Zarco, care a trecut pe locul al doilea cu o mișcare îndrăzneață în interiorul lui Aleix Espargaro în virajul 11 în coborâre rapidă pe dreapta în turul doi, nu a mai fost amenințat, trecând linia de sosire cu 3,4 secunde în fața lui Jack Miller, al treilea. Acesta din urmă a fost nevoit să execute o penalizare de tur lung în turul al cincilea pentru că a căzut sub steaguri galbene în FP3, ceea ce l-a scos din primii șase. Dar australianul s-a mobilizat pentru a reveni în lupta pentru podium în a doua jumătate a celor 30 de tururi de cursă.

Căzătura lui Francesco Bagnaia l-a dus pe Aleix Espargaro pe locul trei, în timp ce colegul său de echipă de la Aprilia, Maverick Vinales – care a optat și el pentru pneul spate mediu – și-a croit drum de pe locul nouă pe locul patru la începutul cursei. Maverick Vinales a fost puțin mai rapid decât Aleix Espargaro în fața sa, în timp ce căuta un prim podium Aprilia, dar, în timp ce Maverick Vinales se chinuia să găsească o cale sigură de a trece de coechipierul său, Jack Miller s-a apropiat de cei doi.

Un moment pentru Maverick Vinales la intrarea în virajul 8 la stânga, în turul 18, i-a permis lui Jack Miller să ajungă pe locul patru, dar a însemnat și începutul sfârșitului cursei pilotului Aprilia, care a continuat să piardă poziții. Maverick Vinales a fost nevoit să intre la boxe la finalul turului următor, deoarece i s-a stricat dispozitivul de reglare a înălțimii cursei spate. Jack Miller a făcut două încercări de a-l depăși pe Aleix Espargaro în virajul 1 în turul 23 și 26, dar a ieșit în afara circuitului în ambele ocazii, în timp ce acesta din urmă se lupta vizibil pentru aderență în ultimele tururi.

O greșeală a lui Aleix Espargaro în același viraj, două tururi mai târziu, i-a permis lui Jack Miller să intre pe locul trei, pe care îl va păstra cu 0,741s la steagul cu carouri. Pilotul VR46 Ducati, Luca Marini, a avut un atac puternic până la finalul cursei, ajungând al cincilea, după ce a trecut de o luptă tensionată cu Jorge Martin de la Pramac, Brad Binder de pe KTM-ul de fabrică și debutantul Gresini, Fabio Di Giannantonio – care a fost al cincilea la începutul cursei – în ultimele etape.

Miguel Oliveira a fost la 3,8s în spatele acestui grup, pe locul nouă, în fața lui Enea Bastianini, care este acum la 72 de puncte în spatele lui Fabio Quartararo în clasament, după ce a alunecat în spatele lui Johann Zarco pe locul patru în campionat. Marco Bezzecchi a fost al 11-lea pe Ducati-ul său VR46 în fața lui Raul Fernandez, care a obținut cel mai bun rezultat al său din acest sezon pe KTM-ul său Tech3, al 12-lea. Franco Morbidelli de la Yamaha și omologul său de la RNF Racing, Andrea Dovizioso, precum și Remy Gardner pe KTM Tech3 au luat ultimele puncte.

Stefan Bradl, eroul de acasă și înlocuitorul lui Marc Marquez, a fost singurul pilot Honda care a ajuns pe locul 16, deoarece coechipierul său Pol Espargaro a abandonat la sfârșitul cursei din cauza unor probleme fizice, după o căzătură puternică în FP1 vineri. Ambii piloți LCR Honda, Takaaki Nakagami și Alex Marquez, au abandonat devreme, primul a căzut în virajul 8 în turul șapte, când cel de-al doilea a intrat la boxe cu o problemă tehnică.

Darryn Binder de la RNF și Joan Mir de la Suzuki au suferit, de asemenea, căzături timpurii, iar colegul de echipă al lui Joan Mir, Alex Rins, nu a luat startul după ce s-a retras sâmbătă din Marele Premiu al Germaniei din cauza unei fracturi la încheietura mâinii stângi.