MotoGP Catalunya: Espargaro de la Aprilia se află în Pole Position cu un record de tur.

Vizualizări: 17547

Aleix Espargaro a transformat ritmul său de antrenamente în Pole Position pentru Marele Premiu al Cataloniei de MotoGP, cu un nou record al turului pe circuit, pentru a scăpa de atacul de final al lui Francesco Bagnaia.

Pilotul Aprilia a realizat un nou record de tur pe Circuit de Catalunya-Barcelona mai devreme în cursul zilei, în a treia sesiune de antrenamente libere, și a repetat această performanță cu un timp de 1m38.742s în penultimul tur din calificări. Dar eroul de acasă a fost făcut să transpire pentru primul loc, Francesco Bagnaia de la Ducati fiind la atac cu ultimul său efort în turul rapid, în timp ce Aleix Espargaro a pierdut ceva timp în virajul 10 în ultimul său tur, dar italianul a ratat cu 0,031s.

Espargaro, Aprilia, Aleix

Este al doilea Pole Position al sezonului pentru Aleix Espargaro și al patrulea din cariera sa la MotoGP, care rămâne favorit la victoria în GP-ul Cataloniei, după ce a avut un ritm de cursă uimitor în antrenamente. Liderul campionatului mondial de MotoGP, Fabio Quartararo, care a stabilit timpul provizoriu al pole time-ului după primele curse, deoarece doar 0.012s au despărțit primii trei clasați, a trebuit să se mulțumească cu locul trei pe Yamaha de fabrică.

Compatriotul său francez Johann Zarco a ratat de puțin prima linie pentru Pramac Ducati, ocupând locul patru, în timp ce Fabio Di Giannantonio, cel care a ocupat primul loc la Mugello, a impresionat din nou în calificări cu locul cinci pentru echipa Gresini. Jorge Martin a fost împins în coada celei de-a doua linii ca rezultat pentru Pramac Ducati, dar a rămas în fața lui Alex Rins de la echipa Suzuki, în timp ce Maverick Vinales, absolvent al Q1, a obținut cel mai bun rezultat în calificări de la runda din Argentina, cu locul opt pe Aprilia sa.

Luca Marini de la Team VR46 a ocupat locul nouă în fața lui Pol Espargaro de la Honda, iar Jack Miller de la Ducati și Takaaki Nakagami de la echipa LCR au completat a patra linie. Marco Bezzecchi a fost devansat în Q1 de Takamoto Nakagami, pilotul LCR devansându-l pe cel de la VR46 cu doar 0,017s în ultimul său tur, în timp ce Maverick Vinales a fost cel mai bun în această sesiune pentru Aprilia.

Marco Bezzecchi va porni în mod corespunzător în cursă de pe locul 13, chiar în fața lui Enea Bastianini, ale cărui probleme din calificări au persistat, el nereușind să reproducă ritmul de top al cronometrajului pentru echipa Gresini, dar s-a menținut în fața celor de la KTM, Brad Binder și Miguel Oliveira. Problemele lui Joan Mir au continuat pentru Suzuki și va lua startul în cursa de mâine de pe locul 17, în fața lui Franco Morbidelli, Andrea Dovizioso și Remy Gardner.

Stefan Bradl, dublura lui Marc Marquez, nu a reușit decât locul 21 pentru echipa Honda, în fața lui Michele Pirro, wildcard-ul Ducati, Darryn Binder de la RNF Racing și Raul Fernandez de la Tech3. Alex Marquez a ratat calificarea după ce a suferit o căzătură puternică în ultimul viraj în ultimele minute ale ultimelor antrenamente, ceea ce a dus la o deplasare a pilotului LCR la centrul medical pentru un control.