MotoGP Sprint Spielberg: Bagnaia câștigă, Martin penalizat, Marquez cade

Vizualizări: 8711

Francesco Bagnaia câștigă un sprint palpitant în weekendul austriac și este acum la egalitate de puncte cu Jorge Martin în Campionatul Mondial

Deoarece Jorge Martin (Pramac-Ducati), care a început cursa din pole position, a terminat al doilea după o penalizare de un tur lung, Bagnaia și Martin sunt acum la egalitate de puncte în fruntea clasamentului MotoGP 2024.

14 tururi au trebuit să fie parcurse sâmbătă la Red Bull Ring. Au existat mai multe schimbări de lider chiar de la început. De asemenea, au existat numeroase accidente, dar, spre deosebire de vineri, nimeni nu a fost rănit.

Bagnaia

O primă fază palpitantă cu mai multe schimbări de lider

Jorge Martin a plecat din pole position datorită turului său record în segmentul Q2 al calificărilor. Francesco Bagnaia și Marc Marquez (Gresini-Ducati) au plecat alături de el de pe prima linie.

Bagnaia a fost primul în primul viraj, urmat de Martin și Marc Marquez. Câțiva metri mai târziu a avut loc prima căzătură: Alex Marquez (Gresini-Ducati) a fost lovit în curbă.

Între timp, lupta pentru lider a continuat. Martin a preluat conducerea de la Bagnaia în virajul 3. Bagnaia a recâștigat pentru scurt timp conducerea în virajul 9, dar nu a reușit să mențină linia complet și a trebuit să îl lase pe Martin să treacă din nou imediat.

În șicana din turul al doilea, Martin a scurtat după o greșeală de frânare, ceea ce a însemnat că Bagnaia a revenit în frunte. Un ritm inițial a fost găsit în ordinea Bagnaia, Martin, Marc Marquez, Aleix Espargaro (Aprilia) și Jack Miller (KTM).

Bagnaia

Jorge Martin, penalizat pentru un tur lung pe locul doi

Martin a rulat pe locul doi în spatele lui Bagnaia după ce a scurtat șicana. Dar asta nu a fost suficient pentru comisarii de cursă. Deoarece a pierdut mai puțin de o secundă în sectorul în cauză, aceștia i-au impus liderului campionatului mondial o penalizare de un tur lung.

Când Martin a efectuat acest tur de penalizare pe exteriorul virajului 1 puțin mai târziu, el a rămas în spatele lui Marc Marquez, dar a revenit pe pistă chiar în fața lui Aleix Espargaro. Astfel, Bagnaia, Marc Marquez, Martin, Aleix Espargaro și Miller au intrat în această ordine în a doua jumătate a cursei scurte de sâmbătă.

Bagnaia

Marc Marquez a căzut pe locul doi

Al doilea pilot care a căzut după Alex Marquez a fost fratele și coechipierul său Marc Marquez, care se afla pe locul al doilea. Deși Marc Marquez a reușit să-și redreseze motocicleta, el a ajuns doar până la boxe înainte de a abandona.

Între timp, a avut loc un contact între Enea Bastianini (Ducati) și Franco Morbidelli (Pramac-Ducati) în lupta pentru primele cinci poziții în virajul 1, Bastianini ieșind învingător pentru a ocupa poziția a cincea. Între timp, coechipierul său de la Ducati, Francesco Bagnaia, a continuat să conducă.

Bagnaia

Bagnaia radiază, Martin nu este prea mulțumit cu P2

Din cauza accidentului lui Marc Marquez, Jorge Martin a urcat fără luptă pe poziția a doua. Cu toate acestea, nu a fost suficient pentru a-l ajunge din urmă pe Bagnaia. „Pecco” Bagnaia a obținut a treia sa victorie la sprint a sezonului.

„Incredibil!”, a declarat Bagnaia, radiind: ”Duelul a fost intens. Când Jorge a ieșit de pe pistă, am vrut să rămân calm, pentru că pneul din față putea fi o problemă. Apoi totul a mers perfect. Sunt foarte fericit. Trebuie să continuăm așa”.

Jorge Martin a terminat al doilea și nu este pe deplin mulțumit: „A fost o cursă dificilă. Cred că ar fi fost un spectacol mai bun fără penalizare. Primele două tururi au fost incredibile. Deși am pierdut mult timp când am tăiat șicana, mi-au dat penalizarea de tur lung. După aceea, am încercat doar să îmi păstrez poziția. Sper să pot face mai mult mâine”.

Bagnaia

Aleix Espargaro în top 3, Pol Espargaro în puncte

Locul trei i-a revenit pilotului Aprilia Aleix Espargaro: „Sunt foarte fericit pentru că nu mă așteptam la asta în Austria. Acesta este cel mai prost circuit al meu, aproape niciodată nu am fost în primii 10 aici. Timpul din calificări și un rezultat în primii trei la sprint, au un gust mult mai dulce decât unele victorii, deoarece acest circuit este foarte dificil pentru Aprilia și pentru mine. Sunt extrem de mândru”.

Fratele Pol Espargaro a terminat pe locul nouă ca pilot wildcard pentru KTM și a obținut un punct în campionatul mondial. RC16-ul pilotat de el diferă semnificativ de versiunea standard. Jack Miller a terminat pe locul cinci pe versiunea standard, după ce a fost prins de Enea Bastianini în ultimele etape.

Coechipierul lui Miller de la KTM, Brad Binder (tot pe RC16 standard) a terminat pe locul șapte, în spatele lui Franco Morbidelli (locul 6) și în fața lui Marco Bezzecchi (VR46-Ducati; locul 8). Bezzecchi a fost singurul pilot VR46 de pe grila de start după ce coechipierul său Fabio Di Giannantonio și-a dislocat umărul stâng într-un accident în virajul 8 în timpul antrenamentelor de vineri.

Alex Marquez a terminat ultimul (P20) în sprintul de la Spielberg, după ce a căzut devreme. În afară de Marc Marquez, Augusto Fernandez (Tech3-GasGas), Alex Rins (Yamaha) și Stefan Bradl, pilotul Honda cu wildcard, nu au reușit să termine cursa.

Marele Premiu al Austriei de duminică va acoperi o distanță de 28 de tururi. Cursa va începe ca de obicei la ora 14:00.