MotoGP Argentina: Binder câștigă un sprint tensionat

Vizualizări: 20080

Pilotul celor de la KTM, sud-africanul Brad Binder a câștigat cursa de sprint a categoriei regină (MotoGP). O victorie impresionantă, survenită în urma unei plecări din linia a 5-a. Podiumul a fost completat de coechipierii VR46: Marco Bezzecchi și Luca Marini.

În urma unei sesiuni de calificare dificilă, pilotul KTM s-a clasat doar al 15-lea, pe grila de start, în fața celuilalt rider al echipei austriace: Jack Miller. Această evoluție a fost cu atât mai dezamăgitoare, având în vedere că numărul total al competitorilor clasei supreme, a fost de doar 18 participanți.

MotoGP Argentina

Marc Marquez, Pol Espargaro, Miguel Oliveira și Enea Bastianini nu au făcut deplasarea în Argentina, datorită accidentărilor suferite la Portimao. Cu siguranță, sprintul argentinian nu a atins dramatismul celui din Portugalia. Cu toate acestea, spectacolul a fost prezent din plin, pe circuit.

Binder a preluat șefia cursei în turul 3, de la surpriza acestei etape, Franco Morbidelli. De acolo, în ciuda unor atacuri târzii venite din partea lui Marco Bezzecchi, acesta nu a mai cedat șefia. Diferența la final între primi 2 clasați a fost de sub o zecime de secundă (0.072s).

Bezzecchi a reușit să treacă peste un început de cursă dezamăgitor, care l-a aruncat până pe poziția a 8-a. De acolo, a reușit să recupereze treptat până pe locul 2. Liderul campionatului, Francesco Bagnaia a avut o prestație ștearsă. Depășit în turul 12 (ultimul), de Alex Marquez, italianul a terminat pe 6.

Fratele lui Marc a surprins pe toată lumea, obținând pole-ul, într-o sesiune de calificări desfășurată în condiții mixte. În sprint, pilotul Gresini a avut o evoluție decentă, care l-a adus pe poziția a 5-a (un alt rezultat bun, după locul 4 obținut la Portimao).

Cu o motocicletă Yamaha, cu care Fabio Quartararo nu se poate descurca, Franco Morbidelli a fost la înălțime. Acesta a preluat conducerea ostilităților la startul competiției, însă a fost depășit rapid de Alex Marquez. Italianul a replicat la ieșirea din virajul 9, revenind astfel în poziția de lider.

La finalul primei bucle, Binder era deja pe poziția a 3-a. În turul 2, misiunea sa a fost simplificată în urma unei greșeli făcute de Marquez, în virajul 4. Odată depășit și Morbidelli, acesta a acționat ca un tampon pentru sud-african, în fața urmăritorilor.

Marini a reușit să urce pe 2, abia în turul 9, când diferența față de lider se ducea deja, spre o secundă (0.8s). Venit din spate, Bezzecchi și-a depășit rapid coechipierul (T10), însă în ultimele 2 „învârteli”, nu a reușit să recupereze distanța față de Binder, în ciuda unui atac asupra acestuia, în virajul 4.

Morbidelli a încheiat pe 4, în fața lui Marquez și Bagnaia. Vinales s-a clasat al 7-lea. Aceasta a fost singura Aprilia, care a finalizat sprintul. Aleix Espargaro a avut un accident în al 9-lea tur.

Fabio Quartararo și-a încheiat evoluția dezastruoasă, trecându-și în palmares, ultimul punct pus în joc, după o luptă pierdută cu Jorge Martin, pentru locul 8. În nota lui Fabio, Honda a avut și ea o zi de coșmar. Cel mai bine clasat pilot al companiei nipone, a fost chiar conaționalul Nakagami. Mir a greșit din nou în primul tur, la fel ca în sprintul de la Portimao.

Di Giannantonio, Zarco, Rins, Raul Fernandez și Augusto Fernandez nu au intrat în puncte. În ciuda evoluției șterse, Bagnaia și-a extins șefia la general, cu un punct în fața lui Vinales (13 în total), înaintea etapei de duminică.