MotoGP America: Martin a obținut pole position-ul la COTA, în timp ce Quartararo a căzut.

Vizualizări: 12362

Jorge Martin i-a smuls pole-position-ul lui Jack Miller cu 0,003 secunde pentru Marele Premiu al Americilor la MotoGP, în timp ce campionul mondial Fabio Quartararo a căzut, iar Marc Marquez nu a reușit decât al nouălea loc.

MartinMartin, MotoGP

In urma antrenamentelor de vineri, mulți și-au exprimat îngrijorarea cu privire la ritmul Ducati pe un singur tur de circuit pe Circuit of the Americas. După prima rafală de tururi, producătorul italian a fost cel care a anexat prima linie provizorie a grilei de start. Jack Miller a urcat în fruntea clasamentului cu un timp de 2m03,327s, cu 0,008s în fața coechipierului său de uzină Francesco Bagnaia, în timp ce Jorge Martin de la Pramac – care a fost primul în sesiunea Q1 – s-a clasat pe locul trei.

Campionul mondial în exercițiu, Fabio Quartararo, a ocupat locul patru în primele etape și avea un tur bun când a alunecat de pe Yamaha sa în penultimul viraj. În același timp, Enea Bastianini de la Gresini – care a căzut la începutul Q2 în virajul 11 – a urcat pe locul patru, cu Alex Rins, absolvent al Q1, pe Suzuki, și Marc Marquez, regele COTA, pe Honda, care l-au coborât pe Fabio Quartararo pe locul șapte. Fabio Quartararo – care a recunoscut vineri că a fost puternic la frânare la COTA, dar la limită – a reușit să iasă din nou pe al doilea YZR-M1 pentru ultimele cinci minute din Q2.

Dar francezul nu a putut face mai mult decât să se mulțumească cu locul șase pe singura Yamaha aflată în top 12 – la 0,595s de timpul din pole time. Francesco Bagnaia a trecut în fruntea plutonului cu două minute înainte de final pe Ducati-ul său cu un tur apropiat de recordul din toate timpurile de pe COTA – deși pe o pistă care a fost parțial reasfaltată – înainte ca coechipierul său Jack Miller să bată vechiul record cu 2m02.042s. Acest lucru părea să îi asigure lui Jack Miller primul loc, dar a fost refuzat la final de Jorge Martin, care a tras un 2m02.039s pentru a-și adjudeca al doilea pole position al sezonului 2022.

Martin, MotoGP

Ducati avea să blocheze primele cinci locuri la steagul cu carouri, Johann Zarco sărind până pe locul patru la sfârșitul sesiunii pe sora Pramac GP22, în timp ce Bastianini a recuperat până pe locul cinci în fața lui Fabio QuartararoAlex Rins a fost la doar 0,060s de un loc pe linia a doua, pe locul șapte, iar coechipierul său de la Suzuki, Joan Mir, a fost al optulea după ultimul tur. Marc Marquez, de șapte ori poleman la COTA, nu a reușit să facă o impresie reală în lupta pentru pole position la revenirea sa în acțiune după două curse în care a stat pe tușă din cauza unor probleme de vedere.

În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)

Pilotul de la Honda va pleca de pe poziția a noua – cel mai slab rezultat al său din calificările de la COTA – în fața lui Takaaki Nakagami de la LCR, a lui Luca Marini de pe Ducati VR46 și a lui Pol Espargaro de pe Honda, echipa-soră a uzinei. Câștigătorul cursei din Argentina, Aleix Espargaro, a fost prins în trafic la una dintre cursele sale la sfârșitul Q1, spaniolul fiind vizibil frustrat când a dat înapoi în acel tur. Iar în turul următor, în timp ce încerca să intre în Q2, s-a accidentat în virajul 6 și s-a resemnat cu locul 13 pe grila de start, după ce obținuse pole position cu doar o săptămână în urmă.

Forma puternică de vineri a coechipierului său de la Aprilia, Maverick Vinales, a dispărut sâmbătă și nu a putut face mai mult de locul 14, cu Andrea Dovizioso pe locul 15 pe Yamaha RNF Racing. Marco Bezzecchi va pleca al 16-lea pe Ducati VR46 în fața KTM-ului în dificultate al lui Brad Binder, în timp ce Franco Morbidelli de la Yamaha a fost un dezamăgitor 19-lea în spatele debutantului Gresini Fabio Di Giannantonio.

Miguel Oliveira a fost doar al 20-lea pe KTM, echipa-soră a uzinei KTM, în fața celor de la Tech3, Raul Fernandez și Remy Gardner, care au căzut la începutul primului segment de calificare de 15 minute. Darryn Binder de la RNF a suferit a treia căzătură din weekend în Q1, rămânând ultimul dintre cei 24 de concurenți, în spatele lui Alex Marquez de la LCR Honda, care nu a fost deloc în formă.

GP-ul Argentinei de MotoGP din 2022 va începe duminică, la ora locală 14:00 (21:00, ora României).