Misano: Pecco Bagnaia câștigă Cursa Campionilor

Vizualizări: 5015

Campionul mondial de MotoGP Pecco Bagnaia a dominat Cursa Campionilor de la Misano încă de la început și a obținut o victorie autoritară. Marc Marquez l-a depășit pe Nicolo Bulega pe locul al treilea în ultimul viraj.

Pentru Cursa Campionilor, ca parte a Săptămânii Mondiale Ducati, producătorul din Bologna și-a aliniat toți piloții din Campionatele Mondiale MotoGP și Superbike, iar pilotul de teste Michele Pirro și Glenn Irwin din Campionatul Britanic Superbike au completat lotul de 15 piloți, care au concurat pe Panigale V4S identice.

Bagnaia

În calificările de vineri, pilotul din Campionatul Mondial de Superbike Andrea Iannone de la echipa Go Eleven a obținut pole position-ul pe circuitul mondial Misano, cu 0,040 secunde înaintea campionului MotoGP Pecco Bagnaia.

În cursa de sâmbătă după-amiază, Bagnaia a preluat conducerea de la start, urmat de Iannone, Nicolo Bulega și Marc Marquez.

În timp ce primii trei au rulat la mai puțin de o secundă unul de celălalt, Marc Marquez a fost capabil să urmeze cu un decalaj de o secundă – restul au pierdut mai mult timp tur după tur.

La jumătatea celor zece tururi, nimic nu se schimbase în această ordine, iar în cursa distractivă, cu puține dueluri, nimic nu s-a schimbat în frunte până la steagul în carouri: Bagnaia a câștigat cu un avans de 1,462 secunde față de puternicul Iannone.

Bagnaia

Bulega, în prezent al doilea în Campionatul Mondial de Superbike, a fost eliminat de Marc Marquez în ultimul viraj, lăsându-l pe spaniol pe podium, iar pe Bulega zăcând în pietriș și întrebându-se despre ce a fost vorba.