Mercedes și Red Bull la mai puțin de o zecime de secundă în FP1

Vizualizări: 26502

Prima sesiune de antrenamente din Monaco a fost adjudecată de liderul clasamentului mondial la doar 6 sutimi de secundă în fața lui Max Verstappen. Monopostul Red Bull are un avantaj istoric pe circuitul din principat, iar cei doi piloți țintesc prima treaptă a podiumului pentru cursa de duminică. Pierre Gasly nu a fost la fel de impresionant ca și colegul său, terminând abia pe poziția a 6-a la mai mult de o secundă în spatele lui Hamilton, semn că încă nu s-a adaptat complet noului monopost.

Cele două Ferrari-uri au venit unul lângă celălalt pe pozițiile 4 și 5, despărțiți de 4 zecimi de secundă. Ritmul slab arătat de monopostul Ferrari în virajele lente din primele 5 etape ne sugerează faptul că acest weekend nu o să fie unul strălucit pentru formația de la Maranello, iar un podium în cursa de duminică ar fi un rezultat pozitiv.

Un monopost Renault a venit în urma primelor trei echipe, pe locul 7, arătând din nou că aceștia au ritmul necesar pentru rezultate foarte bun, doar că încă le lipsește fiabilitatea și consistența pentru a converti acest ritm bun în puncte duminică. Daniel Ricciardo a terminat pe locul 11, la două zecimi în spatele colegului său. Australianul cunoaște foarte bine acest circuit, fiind câștigătorul de anul trecut după o cursă în care a trebuit să se lupte cu mașina pentru acea victorie.

Piloții Alfa Romeo au venit destul de sus cu Kimi Raikkonen pe locul 9, la o secundă și două zecimi în spatele lui Hamilton. Acest weekend marchează cel de-al 300-lea Mare Premiu pentru pilotul finlandez, performanță reușită doar de încă 4 piloți în toată istoria acestui sport.

Echipa americană Haas a fost și ea la limita top 10, cu Kevin Magnussen pe locul 8 și Romain Grosjean pe 10. Un incident ciudat i-a avut ca și protagoniști pe cei doi piloți după ce le-a fost arătat steagul negru în timpul sesiunii, steag care înseamnă descalificarea. Incidentul a fost lămurit după o perioadă scurtă de timp când am aflat că sistemul de comunicare dintre piloți și echipă a cedat, iar inginerii au apelat la oficiali pentru a chema mașinile înapoi la boxe.

Cea de-a doua sesiune de antrenamente va avea loc începând cu ora 16, ora României.

Photocredit: FormulaPassion