Max Verstappen sărbătorește victoria la sprint în Brazilia, Mercedes și Ferrari cedează

Vizualizări: 17223

Max Verstappen câștigă sprintul din Brazilia într-un stil impunător. Lando Norris și Sergio Perez pe podium. Mercedes și Ferrari cedează pe distanța cursei.

Max Verstappen a sărbătorit sâmbătă o victorie dominantă în cursa de sprint de Formula 1 din Brazilia. Campionul mondial l-a învins pe Lando Norris, care a plecat din pole-position, chiar de la start în ultimul sprint din 2023 și nu le-a dat nicio șansă rivalilor săi pe măsură ce cursa a avansat.

Pentru pilotul Red Bull, a fost a șaptea victorie la sprint din carieră și a patra din actualul sezon. În spatele lui Lando Norris, Sergio Perez a completat podiumul pe locul trei. Ceilalți marcatori de puncte au fost George Russell, Charles Leclerc, Yuki Tsunoda, Lewis Hamilton și Carlos Sainz.

Verstappen

Verstappen îl spulberă pe Norris

Faza de start: Aproape tot plutonul a optat pentru pneurile soft pentru cele 24 de tururi de sprint. Doar cei doi de la Haas și Logan Sargeant au optat pentru pneuri medium. Norris nu a reușit să își transforme pole position-ul în avantaj la start. Verstappen a plecat bine și a avut linia interioară pentru primul viraj, unde s-a impus în mod constant și a ocupat primul loc. În spatele său, piloții Mercedes au fost în mijlocul acțiunii. Hamilton l-a prins pe Perez pentru poziția a patra, Russell l-a prins pe Norris în sectorul central și a preluat urmărirea lui Verstappen.

Verstappen

Mercedes și Ferrari se prăbușesc

Evoluția cursei: În față, Verstappen a încercat să scape în față, dar Russell și Norris au rămas în fereastra DRS. În spatele lor, Hamilton a fost nevoit să se îndepărteze și a fost depășit de Perez pe linia dreaptă de start-finisaj în turul patru. Campionul mondial record a încercat să contraatace, dar Perez s-a apărat cu succes. La scurt timp după aceea, Norris a reușit și el să-l contraatace pe Russell, după ce pilotul Mercedes a ieșit din fereastra DRS în spatele lui Verstappen.

Verstappen a beneficiat de bătăliile din spatele său în față și a avut un avans de aproximativ o secundă și jumătate față de urmăritorii săi după duelul dintre Norris și Russell. Câmpul s-a egalat treptat în față, în timp ce lucrurile au devenit mai strânse în zona mediană. În spatele lui Hamilton, aflat pe locul cinci, s-a format un tren DRS până la Alonso, aflat pe locul doisprezece. Mercedes a început să se desprindă în această fază timpurie. În turul șapte, Perez l-a depășit pe Russell, dar britanicul a reușit inițial să se răzbune înainte de virajul patru.

Două tururi mai târziu, mexicanul a încercat din nou și s-a impus. Pozițiile în primele cinci locuri au fost stabilite după prima treime a cursei. În spatele lor, o bătălie s-a dus între Ferrari și AlphaTauri. Leclerc se afla pe locul șase și era urmărit de Tsunoda, iar Sainz era sub presiunea lui Ricciardo în spatele său. Australianul și-a făcut mișcarea în primul viraj în turul 12, dar Sainz a contraatacat imediat. În spatele celor doi cocoși de luptă, Piastri, Gasly și Alonso erau la pândă în trenul DRS.

Verstappen

Competiție strânsă la mijloc

În turul 14, Ricciardo a făcut o altă mutare pe exteriorul virajului unu, dar Sainz a lovit din nou cu DRS înainte de virajul patru. În sectorul central, pilotul de la AlphaTauri a pierdut imediat următoarea poziție în favoarea lui Piastri. În spatele său, Stroll și Ocon au recuperat și ei acum și au extins grupul de luptă la șapte mașini. Sainz a reușit să deschidă o breșă prin duelurile din spatele său și l-a distanțat pe Piastri cu peste două secunde.

Norris a reușit să țină pasul cu Verstappen pe porțiuni lungi, dar în ultima treime a cursei, liderul a mărit ritmul și s-a distanțat de rivalul său. Mercedes a continuat să meargă înapoi pe măsură ce cursa avansa. Hamilton a pierdut mai întâi locul cinci în favoarea lui Leclerc, iar în turul 21 Tsunoda l-a depășit și el.

Pilotul japonez a redus și el distanța față de Leclerc până la steagul roșu, dar nu a fost suficient pentru a pregăti un atac. După 24 de tururi, Verstappen a câștigat cu un avans de peste patru secunde față de Norris. În spatele lor, existau diferențe mari între Perez și Russell. Leclerc a trecut linia de sosire cu puțin sub o jumătate de secundă în fața lui Tsunoda. A fost și mai strâns între Hamilton, Sainz și Ricciardo. Australianul a ratat punctele pe locul nouă cu doar două zecimi de secundă.

Vremea: După furtuna puternică din calificări, Interlagos a fost în cea mai bună formă sâmbătă. La startul sprintului, la ora locală 15:30, temperatura exterioară a fost de 28 de grade Celsius, cu un soare strălucitor și un cer aproape fără nori. La 42 de grade Celsius, asfaltul a fost la fel de cald ca și în sesiunile anterioare din acest weekend din Brazilia. Un vânt ușor de 1,7 metri pe secundă sufla dinspre nord.