Marc Marquez revendică victoria în Marele Premiu al Americii

Vizualizări: 10620

Multiplul campion mondial Marc Marquez a câştigat o a șaptea victorie la Austin, în timp ce Quartararo îşi extinde avantajul în campionat la 52 de puncte.

Regele din COTA s-a întors. O afișare impecabilă a lui Marc Marquez i-a înmânat starului Repsol Honda Team o magnifică a șaptea victorie la Circuitul Americii, în timp ce numărul 93 a ajuns la a doua victorie a sezonului.

Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha MotoGP) și-a extins avantajul în Campionatul Mondial cu un P2 în Marele Premiu Red Bull al Americii, iar locul trei Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team) acum la 52 de puncte timide în spatele francezului, cu trei curse rămase până la final.

Planul A a fost executat la perfecțiune de Marc Marquez din a treia poziție în grilă, numărul 93 a dat lovitura, iar Quartararo a obținut, de asemenea, mai mult decât Bagnaia. Acesta din urmă a pierdut un alt loc în fața rapidului Alex Rins (Echipa Suzuki Ecstar) în turul de deschidere, Pecco fiind apoi retrogradat în P5 în timp ce Jorge Martin (Pramac Racing) l-a depăşit în turul 2.

Takaaki Nakagami (LCR Honda Idemitsu) a fost primul DNF al cursei, pilotul japonez a fost al șaselea când a căzut în virajul 12 în al doilea tur. Mai în spate, Jack Miller (echipa Ducati Lenovo) făcea progrese bune în ceea ce privește anvelopa Michelin spate de compoziţie dură de la locul 10 în grilă, australianul depăşind doi la preţ de unul în virajul 12 pentru a trece de Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) și Joan Mir (Echipa Suzuki Ecstar) în turul 3 pentru locul șase.

După ce a trecut de Rins, Martin a fost o pacoste pentru liderul campionatului Quartararo, deoarece Marc Marquez și-a extins avantajul la o secundă pentru prima dată. Miller, după ce a trecut de coechipierul său Pecco, era acum înaintea lui Rins în P4 și era omul în mișcare. La rândul său, Bagnaia se chinuia să țină pasul cu primii cinci.

Turul 8 din 20 a fost bifat și un 2:04.368 a fost lovit de Marc Marquez, avantajul său ajungând acum la 1,5 secunde peste Quartararo. Cu 11 tururi de finalizat, diferența respectivă fusese întinsă la 2,3 secunde, cu Quartararo la o secundă distanță de Martin. Miller a fost cu o jumătate de secundă mai jos față de colegul său Ducati, iar cu 1,3 secunde în urmă se afla Pecco, care începuse să găsească un anumit ritm.

Pecco s-a prins apoi de spatele coechipierului Miller, înainte ca acesta din urmă să-i permită lui Pecco să treacă cu fiecare punct din cursa pentru titlu absolut critic în această etapă, în special cu Quartararo în P2 cu opt tururi rămase. Acum, întrebarea era: putea Bagnaia să-l prindă și să-l întreacă pe Martin pentru locul trei?

Mai aveau patru tururi, decalajul a fost brusc nimic, Martin părând să se uite de câteva ori la tabloul său de bord. S-a luptat Martin sau a intervenit Ducati? Ei bine, la final nu ar conta, lui Martin i s-a acordat o penalizare cu tur lung pentru că nu a pierdut suficient timp la tururile 4 și 5 când a avut un moment de front-end.

În cele din urmă, însă, căpitanul America a revenit să domnească din nou la Austin. Marc Marquez i-a acordat echipei Repsol Honda cel de-al 450-lea podium de clasă premieră cu o plimbare elegantă la COTA, iar Quartararo ocupă un al doilea loc care îi conferă primul său punct de meci al sezonului data viitoare la Misano. Bagnaia și-a revenit bine pentru a revendica P3, dar a pierdut teren în urmărirea Campionatului.

Rins a reușit să termine P4 după ce a profitat de penalizarea lui Martin, acesta din urmă nefericit să ajungă pe locul 5 după o altă plimbare fantastică. Locul al șaselea a fost Enea Bastianini (Avintia Esponsorama), care a profitat de o ciocnire între Mir și Miller în ultimul tur, cu bătălia Rookie of the Year dintre Martin și Bastianini care se îndreaptă spre ultimele trei curse.

Mișcarea lui Mir asupra lui Miller în virajul 15 l-a văzut pe campionul mondial în exercițiu primind o penalizare de un loc. Mir a trecut linia în P7 cu Miller P8, rezultatul fiind schimbat după penalizare, iar Binder și Pol Espargaro (Repsol Honda Team) au completat topul 10.

Miguel Oliveira (Red Bull KTM Factory Racing) ia acasă un P11 singuratic cu Alex Marquez (LCR Honda Castrol), Andrea Dovizioso (Petronas Yamaha SRT), Luca Marini (SKY VR46 Avintia) și Valentino Rossi (Petronas Yamaha SRT), Doctorul obținând un punct în ultima sa apariție în Marele Premiu al Americii.

Aleix Espargaro (Aprilia Racing Team Gresini) și Johann Zarco (Pramac Racing) s-au prăbușit nevătămaţi duminică după-amiază.

O întoarcere de vis la COTA pentru Marc Marquez, regele s-a întors pentru a-și revendica coroana în Austin. La fel de fericit este Quartararo, un avantaj de 52 de puncte înseamnă că poate câștiga titlul din 2021 data viitoare la Misano.