Lewis Hamilton câștigă marele premiu al Braziliei în timp ce un acroșaj l-a costat pe Verstappen victoria

Vizualizări: 26333

Hamilton a câștigat pentru a zecea oară anul acesta, Verstappen pierzând cursa din cauza unui acroșaj cu Ocon care era cu un tur în urma și încerca să revină în turul prim.

Odată cu victoria lui Lewis de la Interlagos, Mercedes și-au adjudecat al cincilea titlu la constructori consecutiv. Hamilton a plecat din pole și a condus cursa din prima poziție. A reușit să mențină poziția până la scurt timp după intrarea lui Verstappen la boxe. Max a intrat mult mai târziu, reușind să mețină o poziție bună, fapt ce i-a acordat șansa de a îl depăși pe pilotul Mercedes care mergea pe pneuri mult mai vechi.

Însă, Esteban Ocon, pilotul Force India i-a stricat ziua tânărului olandez, era depășit deja cu un tur în urma și a încercat să revină în turul prim, dar, manevra i-a costat pe ambii piloți, pe Verstappen în special, care, a fost depășit în urma accidentului de Lewis Hamilton și nu a mai putut să revină. Piloții Ferrari au fost surclasați de cei de la Mercedes, reușind doar un loc trei și un loc șase, Kimi Raikkonen reușind încă un podium.

Daniel Ricciardo a avut și el o cursă bună, terminând pe patru pentru Red Bull. O cursă relativ lipsită de evenimente pentru australian. Imediat în urma sa au sosit Valtteri Bottas și Sebastian Vettel.

Charles Leclerc a reușit încă un rezultat senzațional pentru Sauber, terminând cursa pe locul șapte, acesta fiind urmat de cei doi piloți Haas, Romain Grosjean pe 8 și Kevin Magnussen pe 9. Per total, o zi destul de bună pentru mașinile cu motorizare Ferrari.

Top 10-ul a fost completat de Sergio Perez pentru Force India, în același timp, prima mașină care a terminat cursa la mai bine de un tur față de lideri.

Brendon Hartley a ratat punctele, dar, important pentru acesta, a terminat mai sus decât colegul său de echipă, Pierre Gasly, care a terminat pe 13, locul său la echipă fiind încă pus la bătaie.

Cei de la Renault au avut o zi foarte proastă, Carlos Sainz Jr. a reușit doar un loc 12, iar colegul său de echipă, Nico Hulkenberg a abandonat. Acest rezultat s-ar putea dovedi crucial, pentru că cei de la Haas au adunat 6 puncte, iar avantajul celor de la Renault a scăzut considerabil în bătaia pentru locul patru în clasamentul constructorilor.

Stoffel Vandoorne a terminat pe 14, urmat de Esteban Ocon pe 15, cei doi fiind ultimii piloți care au terminat la doar un tur în urma liderilor. Sergey Sirotkin, Fernando Alonso și Lance Stroll au completat rezultatele. Aceștia au terminat în această ordine, toți trei fiind la 2 tururi în urma liderilor. Per total, o zi foarte slabă atât pentru McLarne cât și pentru Williams. Singura consolare a celor de la McLaren fiind că cei de la Force India au reușit doar un punct.

Foto-credit: Mercedes AMG F1