Lewis Hamilton câștigă după un duel electrizant cu Max Verstappen

Vizualizări: 10514

Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu al Bahrainului după un duel electrizant cu Max Verstappen. Britanicul obține astfel cea de-a 96-a victorie din carieră. Podiumul din Bahrain a fost completat de Valtteri Bottas, finlandezul stabilind și cel mai rapid tur al cursei.

După sesiunea extraordinară de calificări de ieri, Max Verstappen urma să pornească pentru a patra oară din carieră din pole position. Olandezul a dominat categoric sesiunea de calificări și părea principalul favorit la victorie. Lewis Hamilton și Valtteri Bottas au venit in corpore pe doi și trei, iar pentru prima oară după multă vreme, Mercedes avea rolul de vânător, nu de vânat.

Startul cursei de azi a debutat haotic. Sergio Perez a întâmpinat o problemă electronică și a fost nevoit să plece de la boxe. După ce durata cursei a fost scurtată cu un tur pe fondul problemei pilotului mexican, startul s-a dat normal. Primul tur a fost unul incendiar. În frunte, Verstappen și-a menținut poziția, în timp ce, Lewis Hamilton și Charles Leclerc completau top treiul.

În spate, Nikita Mazepin a ieșit larg în decor și a fost nevoit să abandoneze. Accidentul pilotului de la Haas a atras după sine aducerea safety car-ului pe circuit. Pierre Gasly a avut la rândul său probleme după ce a avut un incident cu Fernando Alonso la start. Francezul a fost nevoit să intre la boxe, iar orice șansă la un rezultat decent s-a dus pe apa sâmbetei.

Revenind la fruntea cursei, duelul dintre Verstappen și Hamilton a ținut capul de afiș. De la distanță, cei doi rivali s-au duelat prin intermediul strategiei. Hamilton a făcut primul pas, trecând pe pneul hard. În scurt timp, Verstappen a pierdut mult din avantaj și a reintrat pe pistă în spatele lui Hamilton.

Între timp, deși a avut un debut de cursă magistral, Fernando Alonso a fost nevoit să abandoneze după ce power unitul Renault a cedat. Spaniolul era pe poziția a 15-a după ce făcuse primul pit stop pentru schimbul de pneuri.

A doua jumătate a cursei a fost un joc de-a șoarecele și pisica între Verstappen și Hamilton. Cei doi și-au schimbat pozițiile din nou, după ce Hamilton a intrat din nou la boxe pentru un set de harduri noi, Verstappen a intrat și el pentru ultimul schimb de pneuri.

Astfel, Hamilton avea șapte secunde avans, iar Verstappen avea avantajul pneurilor ceva mai noi. Tur după tur, olandezul a redus din avantajul lui Hamilton, până când l-a prins în cele din urmă. Între timp, Sebastian Vettel și Esteban Ocon au avut un acroșaj spectaculos, iar deznodământul incidentului dintre cei doi va fi dezvăluit după cursă.

Revenind la duelul pentru victorie, Verstappen a reușit să-l depășească, dar a trebuit să cedeze poziția lui Hamilton după ce a ieșit larg în decor în timpul depășirii. Astfel, Hamilton a revenit imediat în fruntea cursei. Britanicul a avut o cursă defensivă redutabilă și a reușit în cele din urmă să-și adjudece cea de-a 96-a victorie din carieră.

Max Verstappen a fost nevoit să se mulțumească doar cu locul secund, fiind însă vizibil nemulțumit de decizia luată de oficialii cursei. Valtteri Bottas a încheiat pe un excelent loc trei, reușind să stabilească în ultimul tur și cel mai rapid tur al cursei.

Lando Norris a continuat forma arătată în antrenamente și calificări și a încheiat pe patru. După o cursă rezonabilă de recuperare, Sergio Perez a încheiat în top cinci. Charles Leclerc a fost cel mai bun reprezentant al celor de la Ferrari, grație clasării pe locul al șaselea. Daniel Ricciardo, Carlos Sainz, Yuki Tsunoda și Lance Stroll au fost ultimii clasați în zona punctelor.

Având în vedere faptul că aceasta a fost prima etapă a noului sezon, clasamentul general coincide cu clasamentul din Bahrain. Astfel, Lewis Hamilton conduce cu 25 de puncte și este urmat de Max Verstappen și Valtteri Bottas, cu 18 puncte, respectiv 16. În clasamentul constructorilor, Mercedes conduce cu 41 de puncte și este urmată de Red Bull Racing, cu 28, respectiv McLaren, cu 18.

Următoarea întâlnire cu piloții din Formula 1 va avea loc în weekendul 16-18 aprilie, atunci când este programat grand prix-ul de la Imola.

Mai multe știri despre Campionatului de Formula 1 găsiți AICI.