Hamilton pe pole la Sochi

Vizualizări: 10793

formula1.com

Lewis Hamilton a obținut astăzi pole-ul cu numărul 96, la o diferență de 0,536s de Max Verstappen cu care împarte linia de plecare din grilă, deși aproape a rămas înafară sesiunii de calificare. Sebastian Vettel a avut parte de un incident nefericit în urma căruia a fost afișat steagul roșu.

Timpul lui Hamilton din Q2 a fost șters pentru încălcarea limitelor circuitului în același moment în care Vettel a avut coliziunea, cu două minute înaintea finalului de sesiune, afisandu-se steagul roșu.

Când s-a reluat sesiunea, Hamilton a trecut linia de start la mai puțin de două secunde înainte de final-având o ultimă șansă ajungă în Q3.

Un tur excepțional în Q3, din partea multiplului campion, i-a adus un nou record de 1m31,391s. Acesta a reușit își îmbunătățească timpul în cea de-a doua ieșire pe circuit, obținând, așadar, cel de-al doilea pole la Sochi.

Valtteri Bottas, spre dezamăgirea lui, deși a dominat în Q1, a căzut pe poziția a 3a.

Efortul excepțional al lui Sergio Perez, a fost răsplătit cu o clasare pe locul 4, înaintea Renault-ului lui Daniel Ricciardo (cea mai bună plecare din grilă de la Sochi, a australianului).

Carlos Sainz, a adus monopostul McLaren pe poziția a 6a, în timp ce coechipierul său a rămas pe 8. Intercalat între ei, a fost cel de-al doilea Renault, cel al lui Esteban Ocon.

Câștigătorul de la Monza, Pierre Gasly, va pleca mâine de pe locul 9. Alex Albon (Red Bull), vine în apropiere, completând top 10.Hamilton pe pole la Sochi