Lewis Hamilton a obținut astăzi pole-ul cu numărul 96, la o diferență de 0,536s de Max Verstappen cu care împarte linia de plecare din grilă, deși aproape că a rămas înafară sesiunii de calificare. Sebastian Vettel a avut parte de un incident nefericit în urma căruia a fost afișat steagul roșu.
Timpul lui Hamilton din Q2 a fost șters pentru încălcarea limitelor circuitului în același moment în care Vettel a avut coliziunea, cu două minute înaintea finalului de sesiune, afisandu-se steagul roșu.
Când s-a reluat sesiunea, Hamilton a trecut linia de start la mai puțin de două secunde înainte de final-având o ultimă șansă să ajungă în Q3.
Un tur excepțional în Q3, din partea multiplului campion, i-a adus un nou record de 1m31,391s. Acesta a reușit să își îmbunătățească timpul în cea de-a doua ieșire pe circuit, obținând, așadar, cel de-al doilea pole la Sochi.
Valtteri Bottas, spre dezamăgirea lui, deși a dominat în Q1, a căzut pe poziția a 3a.
În colaborare cu unul dintre sponsorii echipei noastre de curse, putem oferi tuturor urmăritorilor noștri o reducere de 10 lei la orice produs comandat de pe tricoumania.ro folosind codul: gp24-10ron. (Acțiune valabilă pentru comenzi până la data de 31.12.2024)
Efortul excepțional al lui Sergio Perez, a fost răsplătit cu o clasare pe locul 4, înaintea Renault-ului lui Daniel Ricciardo (cea mai bună plecare din grilă de la Sochi, a australianului).
Carlos Sainz, a adus monopostul McLaren pe poziția a 6a, în timp ce coechipierul său a rămas pe 8. Intercalat între ei, a fost cel de-al doilea Renault, cel al lui Esteban Ocon.
Câștigătorul de la Monza, Pierre Gasly, va pleca mâine de pe locul 9. Alex Albon (Red Bull), vine în apropiere, completând top 10.
![Hamilton pe pole la Sochi](http://gp24.ro/wp-content/uploads/2020/09/20200926_183419.png)
Photocredit:
Sponsor:
Ați ajuns la finalul articolului. Echipa GP24 vă mulțumește pentru că l-ați citit și speram că v-a plăcut conținutul. Pentru mai mult content de calitate, știri și articole pertinente scrise de oameni pasionați de motorsport, vă recomandam să aruncați o privire pe pagina noastră de Facebook GP24 și să ne dați un like/follow pentru a fi mereu la curent cu noile evenimente din lumea motorsportului.