Hamilton îl învinge pe Verstappen în primul Mare Premiu al Arabiei Saudite plin de controverse

Vizualizări: 10584

Lewis Hamilton a câștigat un controversat Mare Premiu al Arabiei Saudite din pole position în fața lui Max Verstappen și Valtteri Bottas. Rezultatul înseamnă că cei doi protagonisti ai campionatului merg în Abu Dhabi la egalitate de puncte.

Hamilton i-a condus pe Bottas și Verstappen – care au ridicat din umeri referitor la accidentul lor din calificări – la start, dar în turul 10, Mick Schumacher s-a învârtit și a lovit barierele virajului 23. Mașina de siguranță s-a transformat în scurt timp într-un steag roșu, oferindu-i în mod crucial lui Verstappen o oprire liberă la boxe, în timp ce Mercedes-ul se oprise sub steag galben.

Startul din turul 15 l-a văzut pe Hamilton în frunte, dar Verstappen a ieşit larg și a ieșit de pe pistă la prima chicană, retragându-l pe Hamilton, care a coborât pe locul 3 în spatele lui Esteban Ocon de la Alpine (care s-a bucurat și de o schimbare a anvelopelor sub steag roșu și de avantajul ulterior). Cu toate acestea, au existat două incidente separate în spate în care Sergio Perez a fost preluat de Charles Leclerc și Nikita Mazepin s-a ciocnit cu George Russell – așa că a fost numit un alt steag roșu.

A urmat o cacofonie de apeluri de negociere de la Red Bull și Mercedes, dar reluarea turului 17 l-ar vedea pe Ocon să pornească înaintea lui Hamilton, apoi pe Verstappen pe locul trei. În acea repornire, olandezul a făcut o mișcare grozavă folosind compuși medii noi-nouț în interiorul chicanei de deschidere pentru conducere, în timp ce Hamilton s-a trezit împiedicat de Ocon, care, la fel ca Verstappen, a ratat vârful virajului 2, depășind Alpine-ul un tur mai târziu.

Au urmat trei perioade de Virtual Safety Car din turul 28 până în turul 36, după care Hamilton a fost în raza DRS a lui Verstappen. Pilotul Mercedes a încercat o mutare în turul 36 pe linia dreaptă principală, dar olandezul a frânat prea târziu pentru confort, alergând larg în virajul 2 și păstrând conducerea.

El a fost instruit să dea locul 1 înapoi, iar în turul 37, pilotul Red Bull a încetinit – doar pentru ca Hamilton să fie prins nepregătit și să-i lovească spatele rivalului său, luând daune pe aripa față.

Mai multe apeluri au mers la controlul cursei de la Red Bull și Mercedes. Între timp, Hamilton s-a apropiat și a căutat să treacă de Red Bull în turul 42, dar Verstappen l-a împins larg și a continuat. De data aceasta, comisarii au intervenit și au aplicat o penalizare de cinci secunde liderului campionatului.

Hamilton l-a întâlnit pe Verstappen la virajul final din turul 43 și l-a împins la rândul său afară de pe pistă în virajul 27, luând conducerea și făcând cele mai rapide tururi pentru o eventuală marjă de câștig de 10s față de rivalul său – egalând numărul de puncte din campionat.

Ocon, care a beneficiat de o oprire în timpul primului steag roșu, a ratat podiumul cu doar o zecime de secundă, după ce a pierdut P3 chiar pe linia dreaptă la steagul în carouri. Acest lucru l-a pus pe pilotul Alpine pe locul patru în fața lui Daniel Ricciardo de la McLaren, care a început pe locul 11, dar s-a bucurat de un start rapid și de o oprire la boxe pentru locul 5.

Pe locul al șaselea s-a aflat Pierre Gasly, care a pierdut locuri la start, dar le-a recuperat în a doua reluare a cursei pentru AlphaTauri – păstrând Ferrari-urile lui Charles Leclerc și Carlos Sainz pe pozițiile 7 și 8.

Antonio Giovinazzi a început pe locul 10, dar a terminat pe locul nouă în fața lui Lando Norris, care a început pe softuri, dar a ajuns la boxe în timpul primului Safety Car care a încheiat cursa cu pneuri dure.

Abu Dhabi găzduiește finala sezonului, iar Hamilton a luat 26 de puncte față de 18 a lui Verstappen aici la Jeddah, protagoniștii campionatului sunt acum la egalitate cu 369,5 puncte.

Mai multe ştiri despre Campionatul Mondial de Formula 1 găsiţi AICI!

Sursa: Formula 1
Photocredit: Formula 1